Sorularınız

Babamın Saçlarını Siyaha Boyaması Günah mıdır?

Selamun Aleyküm hocam babam 64 yaşında saçını siyaha boyuyor. Kendisini uyardım günah dedim babacığım yapma diyorum beni dinlemiyor hocam günahlara hiç önem vermiyor. Sanki beni dinlemiyor saçını bana boyatıyor ben ne yapacağımı şaşırdım sözümü dinlemiyor. Benim içim rahat değil ben istemeden mecburen boyuyorum, boyamasam bana söylenip duruyor zaten cehenneme gireceğim diyor.  Günahlarının farkında ama hala devam ediyor.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, erkek veya kadınların saçlarını boyaması İslam dininde caizdir. Ancak saçların siyah renge boyanması caiz değildir. Bu nedenle siyahın dışında bir renge boyanmalıdır. Zira Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır:

“Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız.” (2)Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Nesâî, Zîne, 15; Ahmed b. Hanbel, I,165, 356, II, 261, 499, III,160, 322.

Ancak babanızın saçlarını siyaha boyamasından daha tehlikeli bir durum vardır. Oda babanızın ben zaten günahkarım cehenneme gideceğim demesidir. Bir kulun yüce Mevla’mızdan ümit kesmesi kendini cehennemlik görmesi daha büyük bir günahtır. Bu nedenle bu konuyu tatlı bir dille izah etmelisiniz. İslam dininde saç boyamanın yanlış olmadığını ancak siyah renge boyamanın yanlış olduğunu izah etmelisiniz.

Zira siyaha boyamak insanları aldatmaya girmektedir. Bununla birlikte saçlarını siyaha boyayan bir kimse adeta yüce Mevla’mıza sen beni yaşlandıramadın, insanlar halen beni genç görüyor gibi bir anlam ifade etmektedir. İslam dininde yanlış olanda bu konudur. Hayırlı bir evlat olarak babanıza çokça dua edin ve elinizden geldiğince bu konularda bilgiler verin. Siyah olmasa da açık kumral gibi koyu kahve rengi gibi veya başka bir koyu renkte tercih edebilirsiniz.

Bununla birlikte kullandığınız boya saç derisinde tabaka oluşturmamalıdır veya su geçiren bir boya olmalıdır. Aksi taktirde gusül abdesti de olmayacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selâmün aleyküm. Yanlış sözler söylemek istemiyorum. Ama saçımizi boyadiktan sonra siyah yada başka bir renk olmasi farketmezki. Maksat beyaz saçı kapatmak ise bu siyahlada kahverengi ilede aynı sonuca çıkmazmi

    1. Değerli ziyaretçimiz konuyu okudunuz mu? Konu içerisinde neden siyah olmayacağını izah etmeye çalıştık. Genel kaide şudur. Saçın boyandığı belli olmalıdır. Örneğin saçı beyazlamış sarışın birininde sarıya boyaması uygun değildir ve siyaha boyayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu