AileSorularınız

Babam Çok Cimri ve Bize Bakmıyor Ne Yapmalıyım?

Hocam şu an ne diyeceğimi bilemiyorum inanın sözlerimi ağlayarak yazıyorum biz babam ben abim yengem aynı evde yaşıyoruz evin market masraflarını abim yapıyor. Abimin maaşı bir haftadır yatmadı evde yiyecek de kalmadı hocam babamın maddi durumu gayet iyi inanın bugün abim evde bir şey yok lahmacun alır mısın dedi babam aç kalın sizinle mi uğraşacağım ben deyip kestirip attı.  Hocam babam paraya çok kıymet veriyor üstelik çok cimri inanın bir eksiğim olsa isteyemiyor bile ben dua ediyorum.

Rabbim ıslah etsin ama hocam babamın bu hali para sevdası evlatlarına böyle davranması yani komşumuz aç kalsa koşmamız gerekir. İnsanın vicdanı el vermez yani ben çok şaşırdım yani ağlayıp dua ediyorum. Babam zekat vermiyor, kurban kesmez, sadaka yardım hayır hiç biri yok hocam gerçekten çok üzülüyorum yani elimden bir şey gelmiyor. Çevremde babama sözü geçecek bir büyüğümüz yok akrabalarımın en büyüğü. Babam diğer büyüklerimiz vefat ettiler. Babam için dua ediyorum Rabbim inşallah hidayet verir ama bu gittiği yol yani hiç iyi görünmüyor hocam.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dinide babanızın yapmış olduğu kesinlikle caiz değildir. Zira bir baba eğer imkanı var ise ve elinden geldiğince çocuklarına bakmakla yükümlüdür. Ancak inancı eksik olan insanlarda tabi ki bu söylediklerimiz pek tesir etmiyor. Peki siz ne yapmalısınız. Sorunuzda da belirttiğiniz gibi babanız için dua etmelisiniz. Zira ne olursa olsun sizin babanızdır ve ailenizin büyüğüdür. Ancak size tavsiyemiz babanızdan beklemeyi bırakmalı ve kendi başınızın çaresine bakmalısınız. Tabi ki buda zordur, fakat başka bir çare gözükmüyor. El işleri yaparak veya mümkünse bir işe girerek abinize yardımcı olmalısınız. Bununla birlikte abinize manevi destek vermeyi de ihmal etmemelisiniz.

Babanız var, Mevla başınızdan eksik etmesin. Ancak tek çareniz sanki babanız yokmuş gibi yaşamaktır. Şunu demelisiniz, benim babamın parası yok ve bize maddi yönden bir faydası olmaz. Tabi durumu var, isterse size yardım edebilir bunun farkındayız. Fakat böyle düşünmeniz sizin için daha hayırlı olacaktır. Zira başka bir çare gözükmüyor. Yüce Mevla’mız babanıza hidayet versin. Sizinde yardımcınız olsun. Unutmayın ki siz babanıza değil Mevla’mıza muhtaçsınız, yüce Mevla’mızdan isteyin. Çünkü yüce Mevla’mız Rahman ve Rahim’dir size hiç ummadığınız kapılar açacaktır, inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Merhaba hocam tavsiyeleriniz çok güzel teşekkürler. Benimde babam annem evi riterkettiğinde geri döndü yalvardı yakardı ama iki ay sonra eski vurdumduymaz haline döndü annemle hiç konuşmuyor soğuk uzak ve hep tepkili evede hiç bakmıyor geçen ay bizi evden attı kadın sığınma evinde kaldık gece çok korktum çok yıprandım üstelik bu evi biz annemle kurduk ikimiz onun hiç katkısı olmadı benimle konuşuyor ben 31 yasında bekar bir bayanım büyüğüm yani ama yinede korkuyorum tepki göstermeye çünkü çok sinirli hangi asmaları çelikmeliyim beamelei şerifi bitirdim evimizin her yanında okudum suya yemeğe üfledim ne yapmalıyım hocam,lütfen bir yol gösterin iyi geceler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu