AileÇocuk

Babam Çok Cimri İhtiyaçlarımızı Almıyor, Ne Tavsiye Edersiniz?

Değerli bir kardeşimizin sorusu şu şekilde. Babam çok cimri ihtiyaçlarımızı almıyor ne tavsiye edersiniz? Şimdi önce soruya daha sonra ise cevabına yer verelim.

Soru: Babam Çok Cimri İhtiyaçlarımızı Almıyor, Bize Ne Tavsiye Edersiniz?

Babam cimri babamdan 3 kuruş okul için kitap almak için para istiyorum bağırıyor. Ablamla bana doğum günümüzde bırak hediye almayı kutlamıyor bile. Hiçbir özel günde ne anneme ne bana ne ablama hiçbir şey almıyor.

6 yıldır kullandığım 2.el bir laptopum vardı artık kendisi çatır çatır çürüyor ama her şeyi biz yapmışız gibi”Mallarının kıymetini bilmiyorlar”diyor. Artık bilgisayar bozulduğundan kendisi çürüyor. 2 kere annem altın bozdurdu bana laptop alabilmek için. Babam o çürümüş laptopu defalarca tamir ediyor. Ben okul birincisiyim, bunları hak ettiğimi düşünmüyorum. Aslında alacak durumu da var.

Defalarca babamdan gizli iş yapmak zorunda kalıyoruz. Annem evden bir şeyler attı diye kavga çıkarıp anneme saldırdığı zamanlar da oldu. Anneme günde sadece 20 tl veriyor. Onu da her zamana tam vermiyor, 10 tl falan veriyor. Babam bana diyordu ki seni okutmak için her şeyi yapacağım. Ama gerçekten keşke her şeyi yapsa. Şuan uzaktan eğitim olduğu için bilgisayara daha çok ihtiyacım var. Aslında babamı seviyorum ve bize iyi davranıyor ama cimriliğini bıraksa ve bizimle daha çok ilgilense çok iyi bir baba olur.

Cevap: Babam Çok Cimri Ne Tavsiye Edersiniz? 

Değerli ziyaretçimiz, sorunuzda okul birincisi olduğunuzu söylüyorsunuz. Bu nedenle bizi iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. Günümüzde pek çok baba babanızın psikolojisi içerisindedir. Zira zamanımızda ihtiyaçlar gerçekten bir hali çok. Evin geçiminden sorumlu olan babalar ise bu konuda ciddi sıkıntılar çekmektedir. Kazanmak zor harcamak ise kolay olunca böyle durumlar ortaya çıkabilmektedir. Babaların pek çoğu bu nedenle farkında olmadan işin dozunu kaçırabilmektedirler.

Babanızı Anlamaya Çalışın Mutlaka Kendince Nedenleri Vardır

Belli ki artık büyüdünüz ve pek çok şeyin farkına varıyorsunuz. Ancak babalar her zaman içerisinde bulundukları sıkıntıları güzellikle anlatamazlar. Bunu daha çok sorunuzda belirttiğiniz gibi öfke ile anlatmaktadırlar. Tabi ki bu çok yanlıştır. Ancak her baba bu olgunluğa ve sakinliğe sahip olamayabilir. Bahsettiğiniz gibi babanızın parası olabilir. Fakat onu böyle cimri olmaya iten neden elinde olan parayı çok zor kazanıyor olması olabilir.

Siz dışarıdan baktığınızda babamın işi güzel bir derdi yok ki diyebilirsiniz. Ancak pek çok şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Size kolay gözüken bir başkası için çok güç olabilir.

Eminiz ki gerçekten güzel bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Biz hak ettiğinizide düşünüyoruz. Fakat şundan eminiz ki babanızda bunu istiyordur. Ancak mutlaka babanızı böyle olmaya iten bir durum vardır. Belkide babanızın sorunu sadece cimri olması da olabilir. Tabi ki cimri olmak çok yanlış ve kötü bir şeydir. Fakat siz hayırlı bir evlat olarak babanıza saygıda kusur etmemelisiniz. 

Şunu da unutmayın, babanızdan yaptığınız her gizli harcama onu daha çok cimri olmaya itecektir. Sorun eğer bizde değilse ve sorun karşı tarafta ise bu durumda biz anlayışlı olmalıyız. Çünkü karşımızdaki sorun sahibi kendi durumunun farkında değildir. Bu nedenle anlayış göstermesi gereken taraf sorunu gören ve anlayan taraftır. Bu soruyu bize siz sorduğunuza göre babanızın sorununun farkındasınız ve size babanıza anlayış göstermelisiniz.

Ama Arkadaşımın Babası Ailesine Böyle Yapmıyor

Siz böyle düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak günümüzde ama onda var, onun babası alıyor sözü pek çok gencin dilinde dolanmaktadır. Bu söz çok yanlış ve huzurunuzu bozacak bir sözdür. Her insan bir değildir. Biz bazı insanların imkanına sahip olamaya biliriz. Bu yüce Mevla’mızın bir taktiridir.

Örneğin sizin şöyle düşünmenizde fayda vardır. Size okul birincisi yapacak zekayı veren yüce Mevla’mız sizin için cimri bir baba murat etmiş. Şüphesiz bununda bir hikmeti vardır. Bu konuyu iyice düşünün bize hak vereceğinizi düşünüyoruz. 

Anneler Eşi İle Çocukları Arasında Bırakılmamalıdır!

Çocuklar pek çok zaman farkında olmadan annelerini babalarına karşı kötü duruma düşürmektedirler. Tabi ki siz bunu kasıtlı olarak yapmıyorsunuz. Ancak İnanın ki bu noktada anneniz sizden daha çok mağdur oluyor. Belli ki annenizde sizinle aynı düşüncede ve sizin ihtiyaç karınızın farkında. Anne olarak dayanamıyor ve kendince bir şeyler yapmaya, sizi mutlu etmeye çalışıyor. Fakat babanız bu durumun farkına varınca hem size hem annenize kızıyor. Arada kaldığı için en çok üzülen ise anneniz oluyor.

Annenin üzgün olduğu bir evde huzur olmaz. Huzur olmayan bir evde ise baba babalık görevini doğru yapmayacaktır. 

Özetle, sizin sabırlı olmanız gerekmektedir. Babanız içinde dua etmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin, “ya Rabbi ben babamı seviyorum ama o çok cimri ve bizim ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Sen ona daha iyi bir maddi imkan nasip eyle ve cimrilik hastalığını babamdan uzak eyle”… Sizin babanız için yapacağınız samimi bir dua Yüce Mevla’mız katında çok değerli olacaktır.

Yüce Mevla’mız ailenizden huzuru eksik etmesin. Babanızın sizi daha iyi anlayıp imkanı dairesinde ihtiyaçlarınızı temin etmesini nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu