Aile

Baba ve Aile Arasında Bir Kaç Soruna Dair Bir Soru

Merhaba Hocam, Evde babamla ciddi sorunlarımız var. Sadece benim değil, ablamin, annemin ve küçük kardeşlerimin de sorunları var. Babam çabuk parlayan birisi ve hepimizi dövebilen birisi. Her hafta evde huzursuzluk yaratıyor. Geçen hafta yine aynısı oldu. Küçük kardeşim akşam yemeğini bitirmemişti. Sevmediği bir yemekti ve masada oyalanıyordu. Babam iki/üç defa ikaz etti ve sonunda ona yemeğini bir dakikada bitirmessen yemeği kafandan aşağı dökerim dedi. Küçük kardeşimde yemeğini bitirmeye gayret ediyordu. O sırada ben, annemler olmadığı için, mutfağı toparlamakla meşguldüm.

Bi baktım babam kardeşimin kafasından aşağı yemeği döktü. Kardeşim ağlamaya başladı ve bende babama sesimi yukselterek: ne yaptığını zannediyorsun, her tarafı batırdın gibi sözler sarf ettim. Bağırarak yanıma geldi ve beni yere atıp kafama, karnıma vurmaya başladı. O anda bende bir şeyler koptu.

Canım çok yandı ve babamı bütün gücümle arkaya itekledim. Sonra kavga dahada büyüdü ve yüzüne doğru tükürdüm. Pişman oldum, özür dilemek istedim ama içimde kaldı. Ben yirmi yaşındayım ve beni, ablamı bazen annemi bile dövmesine dayanamıyorum. Ortada hiç bir problem yokken problem çıkartmada üstüne yoktur.  Çok pişman oldum ama iş işten geçti. Ama babamın bu patlamaları ve evde huzursuzluk çıkarması hiç geçmiyor. Ben kendimi bildim bileli böyledir. Bana beddua etti. Bedduası çıkar diye çok korkuyorum. Ne yapmalıyım? Onun bedduasi tutar demi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bilmeniz gerekir ki babanız eğer size bir haksızlık yapıyor ise tabi ki yanına kar kalmayacaktır.Lakin babanın hakkı ile üzerinde çoktur ve dinimizde ehemmiyeti yüksektir.Bu hakikati unutmadan babanıza karşı bir tutum sergilemelisiniz ve elinizden geldiğince babanızın bedduasını almamalısınız. Bu konuyu yanlış anlamayın siz haklısınız lakin babanıza sabır etmeli ve onun için çok dua etmelisiniz.

Bizde dua ediyoruz Mevla yuvanıza birlik ve huzur versin.Unutmayın ki çekmiş olduğunuz eziyetler ebet size iyilikler hayırlar olarak geri dönecektir.Beddua konusundan da elinizden geldiği kadar kaçının.Bu konuda aldığınız haksız beddualardan ise yüce Mevla’ya sığının ve bağışlanma dileyin.Mutlaka faydasını görecesiniz… Mevla’ya emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu