Genel

Azra İsminin Anlamı

Merhaba benim bir kızım olacak kısmet olursa Azra ismini vermek istiyorum dinen caiz mi bu isim koymada bir sakınca varmı acaba?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz,” Azra”(العذراء) ismi, Arapça kökenli bir isimdir. Arapçada Azra ismi “el değmemiş olan, bakire kız, delinmemiş inci ve ayak basılmamış olan kum” gibi anlamlara gelmektedir. Dolayısı ile bu isim İslam dininde caiz bir isimdir ve kızınıza bu ismi vermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Kız çocuklarına bu ismin verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selâmun aleyküm kız çocuğumuz olacak ismini azra su olarak düşünüyoruz bu isim caiz mi mahserde bu ismi koyduğumuz için evladımız bizden hesap sorar mı

    1. Bu isim İslam dininde caiz bir isimdir ve kızınıza bu ismi vermenizde herhangi bir sakınca yoktur.

    1. “Şarkı söyleyen kadın olur, dinleyen de kadın sesinin şehvetini tahrik edeceğinden korkarsa dinlemek haramdır. Burada haram hükmü müzikten değil, kadının sesinden gelmektedir.”

      “Şarkı ve türkünün güftesi bozuk, İslâm inancına ve ahlâkına aykırı ise, bunu müzikli veya müziksiz söylemek ve dinlemek haramdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu