İsimlerSorularınız

Ayyâş ve Ka’ka İsmi Konulabilir mi?

Es Selamu Aleyke saygıdeğer hocam. Uzun zamandır aklıma takılan Sahabeden Hazreti Ayyaş (ra) ve Hazreti Ka’ka (ra) isimlerini evlatlarımıza ad olarak verirse güzel olmaz mı? Her iki ismin anlamı ve faydası zararı hakkında detaylı olarak aydınlatsanız?

Ayyâş ve Ka’ka İsmi Konulabilir mi? sorusunun cevabı: Aleyküm selam. Değerli ziyaretçimiz, bu iki isimde tabi ki çocuklarımıza verebiliriz. Fakat malumunuz ki Türkçe’de bu isimleri andıran kelimeler vardır ve manaları hoş değildir. Bu nedenle yarın çocuklarımız toplum içerisinde sorun yaşamaması için bu isimleri tercih etmemek daha uygun olacaktır. Bilindiği üzere İslam dinine dair bilgisizliğin çok olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hem çocuklarımızın toplum içinde sorun yaşamasına hemde bir çok cahil insanın bu sahabeler hakkında “ya bu nasıl bir isim veya böyle isim mi olur” şeklinde söylemlerine sebebiyet verebiliriz. Zira sünneti seniyye bize bu gibi durumlardan sakınmamızı öğretiyor. Tabi toplum bu bilince vardığında bu isimleri vermek bu çok değerli insanların hatıralarını yaşatmak adına iyi olacaktır.

Ayyaş bin Ebî Rabîa (r.a.)

Türkçe’de her ne kadar farklı bir anlama gelse de “ayyaş” kelimesi, “Güzel bir hale sahip olan kimse,  iyi bir yaşamı olan kimse ve emekçi” anlamlara gelmektedir. Bu isim Peygamber Efendimizin  sahabelerinden Hazreti Ayyaş bin Ebî Rabîa’nın ismidir.

Hazreti Ayyaş, İslam dinine ilk uyan sahabelerden biridir. Cahil Müşrik­lerin yaptıkları işkenceler nedeni ile Habeşistan’a hicret etmiş olan ikinci kafilede değerli  hanımı Esma ile yer almıştır. Habeşistan’dan döndükten sonra Medine’ye hicret eden sahabelerin içindede yer almıştır.

el-Ka’ka’ b. Amr b. Mâlik et-Temîmî (ö. 40/660)

Bu değerli zat Hulefâ-yî Râşidîn devrinin ünlü kumandanlarından biridir. Bazı hadis alimleri bu şanlı kulun sahabi olduğu görüşün­dedirler. Bu şanlı zat ikici Halid olarak ta ün salmıştır. Bu zatın isminin anlamı konusunda maalesef bir bilgimiz bulunmamaktadır. Fakat hayatı hakkında geniş bilgiye sahabe hayatlarının yer aldığı eserlerde ulaşabilirsiniz.

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu