Efendimiz

Aynı Tabaktan Yemezsek Sünneti Beğenmemiş Olur muyuz?

Dişlerimizle kopardığımız lokmayı yemeğe batırmanın hikmeti nedir? Birisinin ısırdığı lokmayı, kişi hijyensiz olduğu için yememek konusunda bilgi verir misiniz? Aynı kaptan yemek sünnet. Kişi ağız bakımına dikkat etmezse, biz de sünnet olmasına rağmen bunu yapmazsak, sünneti beğenmemiş olur muyuz?

Bilindiği üzere aynı kaptan yemek yemek sünnettir. Bu konuda başkasıyla aynı tabaktan yemezsek sünneti beğenmemiş olur muyuz? Başlıklı soruya ve bu sorunun cevabına yer vereceğiz.

Aynı Tabaktan Yemek Yemek ve Sünnetteki Yeri

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle konu hakkında şöyle bir bilgi verelim. Efendimiz ailesi ile ve misafirleri ile aynı kaptan yemek yermiş. İslam dininde bu şekilde yemek yemek sünnetir.

Ancak normal şartlarda bir insan önce ekmeği böler sonra yemeğe batırır ve daha sonra bunu yer. Sizin bahsettiğiniz gibi bir insan bir insan ekmeği kopardıktan sonra yemeğe bandırıp tekrar ısırdıktan sonra yemeğe neden batırır pek anlayamadık. Ancak bu İslam dininde yemek adabında olmayan bir şeydir. Bu nedenle böyle yapmanın hikmeti hakkında bir şey söyleyemeyiz. Ancak beraber yemek yemenin hikmetlerinden bahsedelim.

Aynı kaptan yemek yemek beraberliğin, aile olmanın ve kardeşliğin bir göstergesidir. Ancak tabi ki burada hijyen ve en önemlisi yeme adabı çok önemlidir. Bu konuya örnek bir hadis i şerif şöyledir.

Ömer İbni Ebu Seleme (r.a) şöyle dedi:Ben Resulullah (s.a.v)’in himayesinde yetişen bir çocuktum. Yemek yerken, elim yemek tabağının her yanına giderdi. Bunun üzerine (s.a.v) bana şöyle buyurdu:

“Oğlum, besmele çek! Sağ elinle ye! Hep önünden ye!”.

Buhârî, Etıme 2, 3; Müslim, Eşribe 108. Ayrıca bk. İbni Mâce, Etıme 8

Aynı Kaptan Yemek Yemek Berekete Vesiledir

Dolayısı ile öncelikle insanlar yemek adabını bilmeli ve eğer yemek adabına ters bir şey yapıyor ise usulünce uyarılmalıdır. Beraber yemek yemenin hikmetlerinden biride berekete vesile olmasıdır. Peygamber Efendimiz berekete vesile olacağını bir hadis i şerifinde şöyle açıklamıştır.

Peygamber Efendimiz: “Yemeği toplu halde yiyiniz ve üzerine besmele çekiniz. (O zaman) Allah o yemekte sizin için bereket halk eder.” buyurmuş.

(Ebu Davud, Et’ime, Bab 14, Hadis no: 3764; İbn Mâce, Et’ime, 17)

Unutmayalım birlikte rahmet vardır. Bazı kimseler o zamanlar tabak yoktu ondan dolayı birlikte yemek yerlerdi diyebilir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Tabi ki o dönemde yokluk olduğu bir gerçektir. Fakat Peygamber Efendimiz veya bir çok sahibi dileseydi kendine şahsi kap alacak kadar maddi imkanları da mevcuttu. Bu nedenle bu konuya böyle bakmak yanlış olacaktır. Peygamber Efendimizin sünnetlerini zamana dayalı olarak değerlendirmek yanlış olacaktır.

İslam Dininde Aynı Tabaktan Yemezsek Sünneti Beğenmemiş Olur muyuz?

Yukarıda yer verdiğimiz bilgilerden sonra şunları ifade etmekte fayda vardır. İslam dininde zaruri olan şeyler Farz, yapmakta büyük hayırlar olan konular ise sünnettir. Dolayısı ile hiç bir Müslüman sünneti yerine getirmediği için İslam dinine karşı gelmiş olmaz. Ancak İslam dinini en güzel şekilde yaşayabilmekte sünnetlerin uygulanması ile mümkündür.

Diğer bir hadiste ise Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur., “Yemeklerin Allah’a en sevimli olanı üzerinde ellerin en çok olanıdır.”

(el-Munavî, Feyzu’l-Kadîr, I, 172; Ziyâuddin el-Gümüşhanevî, Levâmiu’l-Ukûl, I, 122)

Bu hadis i şerifide yer verdikten sonra konumuzu özetleyelim. Bir Müslüman dilerse ayrı bir tabaktan yemek yiyebilir ve bu hareketi ile sünneti beğenmemiş veya sünnete karşı gelmiş olmaz. Ancak bu noktada bu konuya bakışımız doğru olmalıdır.

Beraber aynı tabakta yemek yemenin hayırlı bir sünnet olduğunu bilmeliyiz. Örneğin “Peygamberimiz nasıl ayını tabaktan yemek yiyormuş, bu hoş bir şey değil” gibi bir mantık içerisinde olmamalıyız. Peygamber Efendimiz doğrusunu bilir ve böyle yaptığına göre aynı tabakta yemek yemekte bir çok hayır vardır. Ama benim bu konuda bir eksiğim var diyebilmeliyiz. Bu ahlakta olduğumuz sürece sünnete karşı gelmiş olmayız.

Bu konu ile alakalı olan Yemek Duası Elhamdülillah başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu