Dua

Ayetel Kürsi Faziletleri Nelerdir?

Bu konuda Ayetel kürsi faziletleri nelerdir? Sorusu hakkında hadislerden istifade ederek bir açıklama getireceğiz.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ayetel kürsi isminden de anlaşılacağı üzere korunma ayeti anlamına gelmektedir. Bu ismi almasının nedenleri çoktur. Zira bu ayetin faziletleri çok yüksektir. Bakara suresinde geçen bu ayet hakkında geniş bilgiyi Ayetel Kürsi Duası başlıklı konuda bulabilirsiniz. Şimdi bu büyük ayeti kerimenin faziletlerini hadis i şerifler ile izah etmeye çalışalım.

Ayetel Kürsi Faziletleri  Hakkında Hadis i Şerifler

” Bir kimse Hazreti  Peygamberin yanına gelerek, Kuran’ın en faziletli ayetinin hangi ayet olduğunu sorar. Efendimiz ise cevaben şöyle buyurur:

Âllah’u Lâilâhe illâ huve’l-Hayyu’l-Kayyûm… ” .

(Müslim, Müsafirîn, 258; Ebû Dâvûd, el-Huruf ve’l-Kiraa, 35; İbn Hanbel, V/142)

Bu hadis i şeriften de anlaşılacağı üzere Efendimiz bu hadisinde Ayetel Kürsiden bahsetmektedir. Başka bir hadiste ise şöyle yer almaktadır.

“Kuran’ın en faziletli ayeti Bakara suresindeki Âyetü’l-kürsi’dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır. “

(Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 2)

Bir diğer hadis i şerifte ise şöyle buyurmuştur:

“Âyetü’l-kürsî Kur’ân âyetlerinin şahıdır.”

(Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 2)

Ayetel Kürsinin faziletini açıklamaya bu hadis i şerif kafidir. Düşünün bu ayet ayetlerin şahı olarak değerlendiriliyor. Kuran ı kerimin her ayetinin fazileti ne yerlere ne göklere sığmazken bir ayetin tüm ayetlerin şahı olması ne büyük bir fazilettir. Yüce Mevla’mızın dahi bu ayeti kerimeye ne kadar önem ve fazilet verdiğini şu hadis i şeriften açık bir şekilde anlayabiliriz.

Bir kimse evinden bir yere yola çıkarken Ayet-el Kûrsiyi okursa, Hak Teala yetmiş Meleğe emir verir, o kimse evine geri gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.

( Kütüb-i Sitte)

Dolayısı ile ayetel kürsi duasının okunmasında büyük faziletler vardır. Bu ayetin anlamı da bilinmelidir. Zira bu ayeti kerimenin anlamanı bilir isek aslında faziletinin neden bu kadar büyük olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Ayetel kürsi duasının faziletleri hakkında bir hadis i şerife daha yer vererek konuyu sonlandıralım.

“Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.”

( Kütüb-i Sitte)

Ayetel Kürsi Anlamı

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Ben ayetil kürsiyi yeni yeni öğrendim eskiden faziletlerinden habersizdim. Bir şey aradığımda bulamıyordum sinirleniyordum. Bir gün paramı arıyordum ki bir türlü bulamıyordum. İşim de aceleydi hemen ayetil kürsi aklıma geldi okumak için ama ezbere bilmiyordum. Açtım bilgisayarı oradan okudum. İnancınız olsun defalarca baktığım yeri tekrar arama isteği doğdu bende ve hemen buldum. Bundan sonra ayetil kürsiyi ezberledim inanın her gün okuyorum gerçekten de insanı rahatlatıyor. Herkese tafsiye ederim.

    1. Yatmadan önce mutlaka okunmalı. Yanında da 3 kulhu (İhlas, Felak, Nas sureleri) okunursa güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu