İslam Alimi

Ayetel Kürsi Duası

Bu konuda ayetel kürsi duasının okunuşuna ve türkçe anlamına ulaşabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Ayetel Kürsi Duası Kuran ı Kerimden bir ayeti kerimedir. İslam dininde çok büyük önem verilen Ayetel Kürsi ayeti ve başka bir değişle duası birçok derde deva olmaktadır. Bu büyük ayeti kerime Kuran ı Kerimin ikinci suresi olan Bakara suresinin 255. ayetidir.

Ayetel Kürsi Nedir?

Kuran ı Kerimde 2. suresi olan Bakara suresinin 255. ayetine Ayetel Kürsi denilmektedir. Bu büyük ayet, ismini içerisinde geçen “kürsi” kelimesinden almıştır. Bu ayet, Allah’u tealayı tanıtmakta ve yüce Allah’ın ismi azamını, yani en yüce ismini içermektedir. (Dârimî; Fedâilü’l-Kur’ân, 14). İslam alimlerinin de ortak görüşüne göre Ayetel Kürsi Kuran’ın en yüce ayetidir. Peygamber Efendimiz (a.s.) özellikle farz namazların arkasından, akşam, sabah ve yatağa yatınca bu Ayetel Kürsi okunmasını hadis i şeriflerinde tavsiye etmiştir. (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’ân, 2, V, 158; Dârimî, Fedâilü’l-Kur’ân, 14)

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu: Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te huzühu sinetün ve la nevm. Lehû mâ fis-semavati vema fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü ma beyne eydîhim vema halfehüm vela yühîtûne bişey in min ilmihi illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel erd. Vela yeûdühü hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel Kürsi Arapçası

Ayetel Kürsi Duası

Ayetel Kürsi Anlamı ve Manası

Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi Duasının Okunduğu yer: Ayetel Kürsi Duası namaz içerisinde sure şeklinde okunduğu gibi, namazda tesbihden önce de okunmaktadır. Bunlar ile birlikte bir çok derde deva olan bu ayeti kerime sıkıntı esnasında veya şifa niyeti ile okumakta da birçok fayda vardır. Tabi bunlar birer örnektir ki hayırlı bir iş için, hayırlı bir niyet ile okunduğu taktirde bu ayeti kerimenin faydası çoktur. Bu konuda ki bir hadis i şerifte şöyledir:

“Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.” (Bakınız. Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan )


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Hacı Ali TÜRKMEN dedi ki:

  Bismillahırrahmanirahim..!
  Ayetel kürsi kısacası hayatımızın kaskosu yani sigortasıdır.
  Onu hayatımıza monte edelim, ona uyalım.

 2. bedir dedi ki:

  Aynen öyle ayetil kürsiyi okuduğum zamanlar insanın içine bir huzur giriyor. İnşallah bütün müslüman kardeşlerim bu duayı ezberler.

 3. idil asmin dedi ki:

  Ayetel kürsi okunmadan yaşanır mı?

  Allah'ın en güzel lütuflarından biri ayetel kürsi.

 4. Gönül dedi ki:

  Bu duanın faydalarını öğrendim. Ama telefonuma indiremiyorum. Hep okumak için.

 5. Hakan dedi ki:

  Gerçekten çok önemli bir dua. Bu yazıyı hazırlayanların da eline emeğine sağlık.

 6. beyza nur şimşek dedi ki:

  ayetül kursinin ne kadar yüce bir dua olduğunu öğrendiğimden beridir akşam yatmadan önce sayabilirsem 7 tane saymazsam da sayısız bir şekilde okuyorum tavsiye ederim. kendinizi ayetül kursi okuduktan sonra bir uçurumdan atsanız bile Allaü teala bizleri korur. Gece yatarken de okumayı unutmayın. Kendinizi sigortalamış olursunuz. ALLAHA EMANET OLUN…

 7. kader dedi ki:

  ayetel Kürsü duası çok anlamlı çok büyük ve çok etkili bir duadır

 8. Ayşe Battal dedi ki:

  Ayetel Kürsi duası çok büyük bir dua ve ayettir. Bu konuyu ve siteyi çok sevdim.

BİR YORUM YAZ