AyetlerDua

Ayetel Kürsi Duası Anlamı ve Okunuşu

Bu konuda Ayetel Kürsi duasının okunuşuna ve Türkçe anlamına ulaşabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Ayetel Kürsi Duası Kuran ı Kerimden bir ayeti kerimedir. İslam dininde çok büyük önem verilen Ayetel Kürsi duası birçok derde deva olmaktadır. Bu büyük ayeti kerime Kuran ı Kerimin ikinci suresi olan Bakara suresinin 255. ayetidir.

Ayetel Kürsi Duası Nedir?

Kuran ı Kerimde 2. suresi olan Bakara suresinin 255. ayetine Ayetel Kürsi denilmektedir. Bu büyük ayet, ismini içerisinde geçen “kürsi” kelimesinden almıştır. Bu ayet, Allah’u tealayı bizlere tanıtmaktadır. Bununla birlikte yüce Allah’ın ismi azamını, yani en yüce ismini içermektedir. (Dârimî; Fedâilü’l-Kur’ân, 14).

İslam alimlerinin de ortak görüşüne göre Ayetel Kürsi Kuran’ın en yüce ayetidir. Peygamber Efendimiz özellikle farz namazlardan sonra bu duayı okumuştur. Bununla birlikte akşam, sabah ve yatağa yatınca Ayetel Kürsi duasının okunmasını tavsiye etmiştir. (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’ân, 2, V, 158; Dârimî, Fedâilü’l-Kur’ân, 14)

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu

Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te huzühu sinetün ve la nevm. Lehû mâ fis-semavati vema fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü ma beyne eydîhim vema halfehüm vela yühîtûne bişey in min ilmihi illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel erd. Vela yeûdühü hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel Kürsi Duasının Arapça Okunuşu

Ayetel Kürsi Duası
Ayetel Kürsi Duasının Okunuşu

İsmi Azami Ayetel Kürsi Duasının Anlamı

Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi Duasının Okunduğu Yerler

Ayetel Kürsi Duası namaz içerisinde sure şeklinde okunduğu gibi, namazda tesbihden önce de okunmaktadır. Bununla birlikte bir çok derde deva olan bu ayeti kerime sıkıntı esnasında veya şifa niyeti ile okumakta da birçok fayda vardır. Tabi bunlar birer örnektir ki hayırlı bir iş için, hayırlı bir niyet ile okunduğu taktirde bu ayeti kerimenin faydası çoktur. Bu konuda ki bir hadis i şerifte şöyledir:

“Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.”

(Bakınız. Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan

Sitemizde yer alan Ayetel Kürsi Faziletleri başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bismillahırrahmanirahim..!
    Ayetel kürsi kısacası hayatımızın kaskosu yani sigortasıdır.
    Onu hayatımıza monte edelim, ona uyalım.

  2. Aynen öyle ayetil kürsiyi okuduğum zamanlar insanın içine bir huzur giriyor. İnşallah bütün müslüman kardeşlerim bu duayı ezberler.

  3. ayetül kursinin ne kadar yüce bir dua olduğunu öğrendiğimden beridir akşam yatmadan önce sayabilirsem 7 tane saymazsam da sayısız bir şekilde okuyorum tavsiye ederim. kendinizi ayetül kursi okuduktan sonra bir uçurumdan atsanız bile Allaü teala bizleri korur. Gece yatarken de okumayı unutmayın. Kendinizi sigortalamış olursunuz. ALLAHA EMANET OLUN…

  4. Ayetel Kürsi duası çok büyük bir dua ve ayettir. Bu konuyu ve siteyi çok sevdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu