Kuran, Tefsir

Ayatel Kürsinin Sırları

Ayete’l-Kürsi, Kuran’ın baş tacıdır. Eğer ki şeytanın bulanacağı herhangi bir evde okunursa, şeytan oradan çıkmış olur. Cin ve şeytanın kişiden uzaklaşması için kişi, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in buyurduğu gibi Ayete’l-Kürsi’yi özellikle yatmadan önce okumalıdır. Kişi, yatmadan önce Ayete’l-Kürsi’yi okursa, o ev sabaha kadar korunmuş olur. Ayrıca Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) buyurdu ki: “Bu ayetin içinde İsm-i Âzam (Allah’ın en yüce ismi) bulunmaktadır.” Bir başka rivayete göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Ashabına şöyle buyurdu: “Yatağına geldiğin vakit Ayete’l-Kürsi’yi oku.

Muhakkak ki Allah’u Teala Sana iki melek vekil kılar. Sabaha kadar seni şeytanların şerrinden muhafaza eder.” Yine Ayete’l-Kürsi’yi anlatan başka bir hadis ise şöyledir: “Her kim farz namazın peşinden bir kere: Allahümme inni ükaddimü ileyke beyne yedey külli nefesin ve lemhatin ve lahzatin ve tarfetin yetrifü biha ehlüssemâvâti ve ehlül arzi ve külli şey’in hüve fi i’lmike kâinün ev kad kâne. Ükaddimü ileyke beyne yedey zalike küllih (Allah’ım! Ben Sana her nefes, her an ve saniye, gök ve yer ehlinin her göz açıp kapayışından ve ilminde olacağını bilip de, şu anda mevcut olan, istikbalde mevcut olacak veya evvelce geçmiş olan her şeyden evvel Âyetü’l Kürsi’yi takdim ediyorum) deyip, Ayete’l-Kürsi’yi sonuna kadar okursa, gece ve gündüzün her saatinde, o kulumdan bana 70 milyon hasene yükselir ve Sur’a üfleninceye kadar melekler onun sevabını yazmakla meşgul olurlar.”

Ayatel-Kürsi Sırları Hakkında Bir Kıssa

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.), Ebu Hureyre’yi ramazan zekatını muhafazaya tayin eder ve bir gün kara bir adam gelerek zahireden avuç avuç almaya başlar. Ebu Hureyre derhal yakalar ve onu Peygamber Efendimiz’in huzuruna çıkaracağını söyler. Ancak o adam, durumunun çok kötü olduğunu fakir ve muhtaç olduğunu bakmak zorunda olduğu çocuğunun olduğunu söyler. Ebu Hureyre bunun üzerine adama acıyarak onu serbest bırakır. Sabah olduğunda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Ebu Hureyreye “dün akşamki esirini ne yaptın” diye sorunca Ebu Hureyre fakir ve muhtaç birisi olduğunu ve ona acıyarak serbest bıraktığını söyler. Bunun üstüne Efendimiz, Ebu Hureyre’ye o adamın yalan söylediğini ve yine geleceğini söyler.

Derken o adam yine gelir ve avuç avuç zahireden almaya başlar. Ebu Hureyre yine yakalar ve Efendimiz huzuruna çıkaracağını söyler fakat adam yine kendini acındırarak kaçar. Efendimiz sabah olunca sorar ve Ebu Hureyre acıyarak bıraktığını söyler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yine o adamın yalan söylediğini ve tekrar geleceğini söyler. Üçüncü defa aynı adam yine gelir ve zahireden avuç avuç almaya başlar.

Ebu Hureyre onu yine yakalayıp bu sefer mutlaka Peygamber Efendimiz huzuruna çıkaracağını söyler. Bu kez o adam Ebu Hureyre’ye bırakmasını rica ederek “sana bir kaç kelime öğreteyim, Allah sana onlarla fayda ulaştırsın.” der ve Ebu Hureyre’de “Nedir bu kelimeler?” diye sorar. Bunun üzerine “Yatağa girdin mi Ayete’l-Kürsi’yi sonuna kadar oku. Bunu yaparsan, Allah senin üzerine muhafız bir melek diker, sabah oluncaya kadar sana şeytan yaklaşamaz.” der. Ertesi sabah Efendimiz, Ebu Hureyre’ye yeniden sorar esirini ne yaptığını.

Ebu Hureyre kendisine bir kaç kelime öğreteceğini ve bunlarla Allah’ın, Ebu Hureyre’ye fayda ulaştıracağını söylediğini ve onu serbest bıraktığını anlatır. Efendimiz (s.a.v.) “Neymiş onlar?” diye sorar. Ebu Hureyre başlat anlatmaya: “Döşeğine uzandığın vakit Ayete’l-Kürsi’yi başından sonuna kadar oku. Bunu okursan, Allah’ın koyacağı bir muhafız, üzerinden eksik ve sabah oluncaya dek şeytan sana yaklaşmaz.” Resullullah (s.a.v.) bunun üzerine: “O, bir yalancı olduğu halde, bu sefer doğru söylemiş. Ey Ebu Hureyre! Üç gecedir kiminle konuştuğunu biliyor musun?” diye sorar. Ebu Hureyre’nın “hayır” cevabının üzerine Efendimiz (s.a.v.) “O, bir şeytandı.” buyurur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu