CamilerResimler

Ayasofya Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Anlam olarak “bilgelik” demek olan ve günümüzde müze olarak hizmet veren Ayasofya’nın ilk yapım tarihi Milattan sonra 537 yılı olarak bilinse de, aslında ilk yapım tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Ayasofya, tarihte üç defa yapılan önemli tarihi eserlerden biridir. İlk yapılan Ayasofya, Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığı resmi dil ilan etmesinin ardından yapılmıştır.

360 yılında tamamlanan Ayasofya kilisesini 2. Constantinus açmıştır. Büyük kilise anlamına gelen Ayasofya Kilisesi, daha sonraları çıkan isyanlar sırasında Ayasofya kilisesi büyük zarar görerek yıkılmıştır. İkinci Ayasofya’nın yapılmasını ise, 2. Theodosius emretmiş ve bu günkü yerinde olan Ayasofya kilisesi yapılmıştır. 415 yılında açılan bu kilise, 532 yılında çıkan Nike ayaklanması sırasında yıkılmıştır. 3. Ayasofya’nın yapılmasını ise 532 yılında İmparator Justinyen emretmiştir ve bu günkü Ayasofya ortaya çıkmıştır. Ayasofya’nın tarih içinde bu kadar çok yıkılmasına neden olan etkenlerden biri de, o zaman henüz yeni bir teknik olan farklı mimarisinden de kaynaklanmaktadır. Dünyanın en eski ibadet merkezlerinden biri olarak bilinen Ayasofya’da kullanılan teknikler de oldukça yenilikçidir.

Bu teknikler kubbeli bir bazilika tipinde bir kubbe geçişi ve bunlara ek olarak kullanılan taşıyıcı sistemlerdir. Zamanının en iyi mimari yapısı olan Ayasofya kilisesinin mimarları da dönemin en ünlü mimarları olan Milletli İsidoros ve Trallesli Anthemius’tur. Üstün mimari özelliklerinin yanı sıra Ayasofya kilisesi, dönemin en önemli olaylarına da şahitlik etmiştir. 1054 yılında Papa 9. Leo, Patrik 1. Mikhail Kiroularios’u aforoz etmiş ve bu olay Doğu ve Batı kiliselerinin ayrılmasına neden olmuştur. Bunların yanı sıra, Ayasofya’nın tarihindeki en önemli olay, elbette ki 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesidir ki, bu tarihten sonra Ayasofya camii olarak kullanılmış ve 1934 yılında da müzeye çevrilmiştir.

Ayasofya Camii Resimleri

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu