İslam Alimi

Asr Suresi

Bu sure adını, birinci ayetinde geçmekte olan ve genel anlam itibari ile “zaman, dönem ve ikindi vakti” gibi anlamlarına gelmekte olan “asr” kelimesinden almıştır. Arapça dilinde “Asr” kelimesi bir zaman dilimi anlamına gelmektedir. Asr suresi 3 ayetten oluşmaktadır ve Mekke’de inmiştir.

Mushaf sıralamasında 103., nüzul sıralamasında ise 13. suredir.

Asr Suresi

Asr Suresi Meali

Rahman ve Rahim olan Allah´ın adıyla ﴾1-2﴿Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. ﴾3﴿ Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

Asr Suresi Hakkında Bilgi

Surenin temel olarak işlemiş olduğu konular: İnsan oğlunun ziyanda olduğu, bir kul için İmanın ve amelin şart olduğu gerçeği ortaya koyulmaktadır. Bununla birlikte Yüce Mevla kullarına Hakkı ve sabrı önemle tavsiye etmektedir.

Surenin temel mesajları ise şunlardır:

  • İnsanın sahi olması gereken dört özellik zikredilmektedir ve bunlar iman, iyi amel, hakkı tavsiye ve sabra sarılmaktır.

 

  • İnsanın ziyan içerisinde bir ömür sürdürdüğü ve yarın hesap gününde büyük bir pişmanlık duyacağı şimdiden haber verilmektedir.

 

  • İmanın tek başına yetmediği ve imanın amel ile yaşanabileceği belirtilmiştir.

 

  • İnsanlar birbirlerine hak ve hukuk dairesi içerisinde davranmaları gerekmektedir. Bununla birlikçe çevresinde ki insanları Hak ve hukuk konusunda tavsiyeler ile İslam dinini tolum olarak yaşamanın gerekliliği vurgulanmıştır. Sabır edenlerinde yarın ahirette sabırlarının karşılığını alacakları ve sabır etmenin insana değer kattığı bu yüce surede vurgulanmıştır.

 


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ