Genel

Askerde sakala jilet vurmak caiz midir?

Askerde ister istemez jiletle kestiriyorlar bunun için komutana bir şey diyemiyoruz komutan zorla kestirirse bize günah yazılır mı?

Cevap: Yüce Mevla’mız vatani görevinizi hakkınızda hayırlı eylesin. Askerlik olarak nitelendirdiğimiz vatani görev kutsal bir görevdir ve manevi kazancıda çok yüksektir. Her Müslüman bu konuda bilinçli olmalı ve içerisinde bulunduğu sorumluğunu en güzel şekilde yerine getirmelidir. Sorunuza cevap olarakta şunları söyleyebiliriz. Emir altında bir asker olarak üstlerinizin vermiş oldukları emirlere ve disiplin kurallarına uymalısınız. Çünkü askeri nizamı devlet belirlemektedir. Bireylere düşen ise devletin vermiş olduğu emirlere uymaktır. Sakalı kesmek, daha doğrusu jilete vurmak devletin askerlerine mecburi verdiği bir emirdir. Bu durumda askerlere de bu emre uymak düşmektedir.

Bu mesele dini açıdan zaruri bir duruma girmektedir. Vebali ise bu emri verenlere aittir. Sakala Jilet Vurmak Caiz midir? konusunda bu konunun genel açıklamasını bulabilirsiniz. Bu konuda emir altında olan askerin bir vebali yoktur. Bu meselenin hesabı bu meselenin vebalini taşıyanlara yarın ahirette şüphe yok ki sorulacaktır. Fakat şu noktada önemlidir ki örneğin bir askerin bu nasıl bir devlet askerde sakal bırakmak istiyorum ama izin vermiyorlar gibi bir düşüncenin içine girmesi de yanlış olacaktır. Zira devletimizin başında ki insanlarda Müslüman bilinçli insanlardır ve mutlaka bir bildikleri vardır. Bu konuya şu açıdan bakmak daha doğru olacaktır. Askerde ibadetimi yapmam için bütün kolaylıklar sunulmaktadır ve inancını yaşamak isteyen her askere izin verilmekte hatta kolaylıklar sunulmaktadır. Sakal konusu ise askeri bir disiplinin gereğidir. Yoksa devletimizin veya askeriyemizin sakalı bir dini vecibe olduğu için yasaklaması söz konusu dahi değildir. Yüce Mevla’mız askerliğinizi hayırlısı ile en güzel bir şekilde bitirmeyi ve sivil hayatınızda sakal bırakmayı nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Devlet büyüklerine itaat meşru dairede vacibtir.Ancak bir komutan sana namaz kılma diyorsa yine de kılıcaksın.Sakal kesmek de 4 mezhebe göre HARAMDIR(3 Mezhebin cumhuru haramdır der.İmam Şafii kendisi haramdır der fakat cumhuru tahrimen mekruhdur der.).Bu durumda hiç bir devlet büyüğüne itaat olmaz Artı islamda zorunlu askerlik yoktur ve cihad farzdır.

  Sakal kesmek askeri bir düzenin gereğidir denmiş.Ancak peygamberimiz de ordu yönetti ve asla böyle bir uygulama yapmadıi.Biz müslümanlar da madem kuran ve sünnet kıyamete kadar gidecektir diyoruz elbette Peygamberimiz sallallahu aleyhi veselleme uyacağız

 2. arkadaslar askerlik yapanlar bilir tras olmak demek temizlik demektir saclar kep altı yuz ise sinek kaydi olmalidir disiplin geregi budur. hem sakal birakarak daha fazla musluman olmazsiniz askerde namaz kilmaya karismiyorlar kacimiz kiliyoruz ki diyecegim su ki cogumuz sakali sunnet oldugu icin degil yakistigi icin birakmak istiyoruz illa sunnete uyacaksan sakali birakip biyigi kesmen lazim eminim bir cogunuzda biyigi neden kesiyoruz diyeceksiniz ama dinimizde boyle geciyor

 3. Nato için değil ülken için silah tutuyorsun.Asker olmak Mehmetçik olmak bu kadar zorunuza mı gidiyor?
  Vatan sevgisi imandandır. Devletinde kuralları vardır. Dinde askerlik haramdır mı diyor. Hayır, O zaman uyacaksın. Çünkü dinde devlete itaat emrediliyor. ;-)

  1. Dinde devletin başındaki yönetici kitabullahtan ise uyun diyor peygamber efendimiz sallallahualeyhivessellem ..nedir kitabullah içki sattirmayan kumar oynamayan zinayi yasak eden kimse suskun olmayan ehli sünnet bir lider demek kitabullah bunlar varsa uymak zorunda değilsin devlete

 4. Yazdıklarınıza katılmıyorum.
  Dinen Müslüman Sakalını kesmek mecburiyetinde değil! Ancak topluma uymak için Bid'atlara da uymak mecburiyetinde değildir. Bu ülkede Dini özgürlük var ise, o zaman her nerede olursa olsun, bir Müslümanın Namazı, Sakalına, Başörtüsüne vs. hiç kimse mani olamaz.

  Vatan görevi kutsal diyorsunuz. Batı bloka ait olan, Nato üyesi bir orduda zorla görev altına alınmak ne kadar kutsaldır? Bid'atların tazelendiği Türkiye'mizde, Sünnete uyanlar ancak garip ve yalnız kalmakta. Islam'da zorunlu askerlik yoktur! Jihad zorunlu olur, fakat Türkiyede hic bir Asker Allah'ın rızası için, veya İslam'ın üstünlüğünü korumak için "Vatan" görevini yapmakta değil. İnsanların zorla bu orduya kölelik yaptırmakta büyük bir bela ve lanet dir.

  Vatan görevi silah tutmakla başlamaz!
  Abdest, Namaz, Oruc, Zekat, Sadaka, Güzel Ahlak, İhlas, Samimiyet ile başlar. Bugün Türkiye'de her türlü pislik ve batlaklık mevcut, haksızlıklar üst düzeyde. Ehli Sünneti ezmek Vatan görevi olmuş bazıları için.

  Ey Müslüman, boyun eğecek ancak Allah c.c. vardır, ona secde eden her şeye karşı dik durmasını bilir!

  İslam'ı oyuncak etmeyin, İslam açık büfe değildir! İstediğini seçemezsin! Kuran ve Hadisler sabittir!

  1. Hocam katiyen ayni gorusteyiz. Madem oylr bu musluman kardesine tavsiyelerde bulun o da sana hayir dualari etsin..

  2. Türkiye deki askerlik sistemi tamamen batı ozentisidir selam ve hazril tağuti hareketlerdir bu sistemin islamla alakası yoktur .madem başörtüsü serbest sakal niye yasak efendimiz sakal erkeğin tesettür u demiyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu