İsimler

Asım İsminin Anlamı Nedir? Asım Ne Demek?

Arapça bir erkek ismi olan Asım isminin anlamı konusunda kısaca şöyle bir açıklama yapabiliriz. Yasak olan, yanına yaklaşılamayan, günah işlemekten beri olan, haramlardan ve yasaklardan çekinen gibi anlamlara gelmektedir.

  • Günahtan
  • Haramdan çekinen
  • Namuslu
  • İffetli
  • Masumiyet sahibi

Asım Ne Demek?

Bu anlamlar ile birlikte İffet sahibi, afif, ismetli anlamınada gelmektedir. Bu isim ile meşhur olan Asım b. Umeyr: (749). Başarılı İslam komutanlarından biridir. Maveraünnehir fethinde yiğitliği ve cesareti ile nam salmış bir İslam büyüğüdür.

Bu bilgiler ile birlikte Milletimizin şairi ve ilim adamı Mehmet Akif Ersoy’un şiir külliyatı olan Safahat eserinin 6 kitabının adı Asım’dır

Asım İsminin Anlamı Kuranda Geçiyor mu?

Yüce kitabımız Kuranı Kerimde Asım ismi korunacak, kurtaran gibi anlamlarda yer almaktadır. Şu bilgiyi vermekte fayda var. Asım isimi Kuranda isim olarak değil kelime olarak yer almaktadır. Örnek bir ayeti kerime şu şöyledir.

Asım İsminin Anlamı Kuranda Geçiyor mu?

Öyle bir gün ki, arkanızı dönüp kaçarsınız ama sizi Allah’tan kurtaracak hiçbir güç bulamazsınız! Allah kimi şaşırtırsa artık onu doğru yola yönlendirebilecek bir güç yoktur.

Mü’min-suresi 33

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu