Asenat isminin anlamı

Selamun aleyküm hocam, ben Asenat ismin anlamını ve manasını öğrenmek istiyorum yardımcı olur sanız sevinirim.

Cevap: Aleyküm selam, değerli ziyaretçimiz sorunuzda yer alan Asenat ismi rivayetlere göre Hazreti Yusuf”un (a.s.) muhterem zevcesinin ismidir. Bilindiği üzere Hazreti Yusuf (a.s.) zamanında Hazreti Yusuf”un (a.s.) bulunduğu toplumda Asenat isminin manasının ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu ismin tam manasını vermek çok sağlıklı olmaya bilir. Lakin şu bir gerçek ki bu isim Hazreti Yusuf”un eşinin ismi olması hasebi ile mutlaka güzel manalı bir hanım ismidir.

Tabi ki diler iseniz kız çocuklarınıza bu ismi vermenizde hiç bir mahsur yoktur. Bu ismin manası bazı kaynaklarda adanmış veya adak manasına geldiği yer almaktadır. Selam ve Dua ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. elifnur dedi ki:

  Bende kızımın ismini asenat koydum bence güzel bir isim ayrıca Adak manasına da geliyor

 2. Nubar dedi ki:

  hocam size teşekkürümü bildirirem Allah'ın selamı olsun her kese. ben öyle namazımda sehve yol vermisem 2 reketde ehtahiyyata oturmadan kalkdım bilmeden oldu sonda yeniden kalkıp sehv secdesi etdim ehtahiyata oturmam duzgun mu? düzgün niyet nece edilir? o zaman namazım batıl olur mu? yardımcı olduğunuz için minnetdarim Allah yardımcınız olsun.

  Editör cevap: Sehiv secdesi yaptığınız taktirde namazınız kabul olacaktır inşaallah.

 3. Nubar dedi ki:

  selam. qizima esnat adini koyduk bu isimin azerice hem deyilisi hem de yazilisi esnat mi oluyor. asenat—esnat
  tesekkur ederim her kese.

  Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Azerice'ye tam olarak hakim olmadığımızdan net bir şey söyleyemiyoruz. Ama dediğiniz gibi Asenat isminin Azerice'si Esnat olabilir. Eğer öyle ise zaten yazılışı ve okunuşu da Esnat'dır.

  1. Aytac dedi ki:

   Azəricə Əsnad olur. İnşallah gələcəkdə mən də qızıma bu adı verəcəm. Əgər qismət olsa

BİR YORUM YAZ