İsimler

Asenat İsminin Anlamı Nedir? Asenat Ne Demek?

Hocam, ben Asenat isminin anlamı ve manasını öğrenmek istiyorum yardımcı olur sanız sevinirim. Çok beğendiğim bir isim, hakkında detaylı bilgi rica ediyorum.

Asenat İsminin Anlamı ve Hazreti Yusuf

Cevap: Değerli ziyaretçimiz sorunuzda yer alan Asenat ismi kaynaklarımızda yer alan rivayetlere göre Hazreti Yusuf”un (a.s.) muhterem zevcesinin ismidir.

Bilindiği üzere Hazreti Yusuf (a.s.) zamanında Hazreti Yusuf”un (a.s.) bulunduğu toplumda Asenat isminin anlamının ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu ismin tam anlamını vermek çok sağlıklı olmaya bilir. Lakin şu bir gerçek ki bu isim Hazreti Yusuf’un eşinin ismi olması hasebi ile mutlaka güzel manalı bir hanım ismidir.

İnternette Yer Alan Asenat İsminin Anlamı

Belki bir çok sitede bu isim hakkında farklı anlamlara ulaşabilirsiniz. Ancak itibar etmemenizi tavsiye ederiz. Dolayısı ile bu ismin değeri manasından çok sahip olduğu annemizden gelmektedir. Zira Peygamberlerin eşleri Müslümanların anneleridir.

Tabi ki diler iseniz kız çocuklarınıza bu ismi vermenizde dinen hiç bir mahsur yoktur. Şu bilgiyi de vermekte fayda vardır. Asenat ismin anlamı konusunda bazı kaynaklarda “adanmış veya adak” anlamına geldiği yer almaktadır. Selam ve Dua ile…

Sitemizde yer alan Kuran’da Geçen Kadın İsimleri başlık konuda da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Bende kızımın ismini asenat koydum bence güzel bir isim ayrıca Adak manasına da geliyor

 2. hocam size teşekkürümü bildirirem Allah'ın selamı olsun her kese. ben öyle namazımda sehve yol vermisem 2 reketde ehtahiyyata oturmadan kalkdım bilmeden oldu sonda yeniden kalkıp sehv secdesi etdim ehtahiyata oturmam duzgun mu? düzgün niyet nece edilir? o zaman namazım batıl olur mu? yardımcı olduğunuz için minnetdarim Allah yardımcınız olsun.

  Editör cevap: Sehiv secdesi yaptığınız taktirde namazınız kabul olacaktır inşaallah.

 3. selam. qizima esnat adini koyduk bu isimin azerice hem deyilisi hem de yazilisi esnat mi oluyor. asenat—esnat
  tesekkur ederim her kese.

  Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Azerice'ye tam olarak hakim olmadığımızdan net bir şey söyleyemiyoruz. Ama dediğiniz gibi Asenat isminin Azerice'si Esnat olabilir. Eğer öyle ise zaten yazılışı ve okunuşu da Esnat'dır.

  1. Azəricə Əsnad olur. İnşallah gələcəkdə mən də qızıma bu adı verəcəm. Əgər qismət olsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu