EvlilikSorularınız

Artık Evlenmek İstemiyorum Hayatımı Allah Aşkıyla Geçirmek İstiyorum

Bu yazımızda sizlerden gelen bir soruya ve cevabına yer vereceğiz. Sorunun özeti şu şekilde. Artık evlenmek istemiyorum ve hayatımı Allah aşkıyla geçirmek istiyorum.

Ben birini çok sevdim ama o da başkasını seviyor. Bende çok şükür beşeri aşkı ilahi aşka dönüştürdüm. Ama unuttum desem yalan olur. Yüksek ihtimal  ki Rabbim mutlu etsin başkasıyla  evlenecek. Ben onun için değil ama evlenmek istemiyorum.  Hayatım boyunca hep Kuran okuyan Allah yolunda bir eşim olsun istedim. Ama biliyorum başkasıyla yaşasam bile kalbimdeki hep kalacak. İllaki bir şeyler hatırlatacak ve ben de kimseyi mutsuz etmek istemiyorum.

İnşallah sadece ömrümün hepsini sadece Allah aşkıyla yaşamak istiyorum.  Kimseyi de mutsuz etmek istemiyorum. Aslında önceden de evlenmeyeceğim, sadece Allah’a zaman harcamak istiyorum demiştim. Sonra o kişiyi gördüm ve sevdim. Ama oda başkasını seviyor. Benim de zaten doğrusu evlenmek istemiyordum. Eskiden beri sevdiğim de başkasını seviyor. Evlenmezsem tüm ömrümü Allah aşkıyla geçirmek istiyorum. Ama yinede sormak istedim şimdiden teşekkür ederim. 

Artık Evlenmek İstemiyorum Sorusunun Cevabı

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizler beşeriz ve kimi zaman kendimizi aşan sözler edebilmekteyiz. Bu durum sizin şahsınıza ait değildir. Çünkü böyle şeyleri zaman zaman her insan yapmaktadır. Dolayısı ile bizler hayatın gerçekleri olan konularda böyle kesin sözler etmemeliyiz. Yaşadıklarınızdan sonra evlilik konusunda böyle düşünmeniz gayet normal. Ancak yarın ne olacağını sadece Yüce Mevla’mız bilmektedir. 

Mevla’nıza böylesine bir aşk ile yaklaşmanız paha biçilmez bir şeydir. Fakat Mevla’mız katında en değerli aşık, halk içinde hak ile olandır. Dolayısı ile Mevla aşkı ile yanmalısınız. Ancak kullarından uzak durmamalısınz. 

Evlilik Allah Aşkına Engel Değildir

Aslında sorunuzun cevabı sorunuzun içinde yer alıyor. Şöyle ki daha öncede evlenmeyi düşünmüyorken karşınıza biri çıkmış ve evlenmeyi düşünmüşsünüz. Buradan anlamalısınız ki insanların düşünceleri değişebilmektedir. En önemlisi ise bu kişi karşınıza çıkaran Yüce Mevla’mızdır ve yarın karşınıza çok daha iyi biri çıkarabilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. 

Çünkü Rabbimiz Rahman ve Rahimdir ve kullarına hiç ummadıkları bir anda kapılar açandır. 

Özetle, artık evlenmeyeceğim veya evlenmek istemiyorum demek yanlıştır. Bu gibi söylemler sizin gibi Rabbinin aşkına talip olan bir kula yakışmayacaktır. Bu konuda kararlı ve samimi olan bir kul şöyle düşünmelidir. Ben Mevla’mın aşkı ile yanacağım ve bana nasip ettiği nimetleri şükredip kabul edeceğim. 

Daha önce bu konu ile bağlantılı bir konu olan Evlilik Kader midir? Dua İle Evliliğin Kaderi Değişir mi? başlıklı bir yazı paylaştık. Okumanızı tavsiye ediyoruz.

Evliliğe Doğru Bakılırsa Mutlu Olmamak İçin Bir Neden Yoktur!

Eğer yapacağınız Evliliğe doğru bakarsanız sizde eşinizde mutlu olursunuz. Bununla birlikte ola ki evlenirsem evlendiğim kişiyi sevemem diyorsunuz. Unutmayın, Mevla aşkını önemseyen bir kul yaradılanı yaradandan ötürü sever. Gerçek ve kalıcı sevgide budur.

Örneğin yarın karşınıza hayırlı bir eş adayı çıktığında şöyle düşünmelisiniz. Ben Rabbimin rızasını gözeten bir kulum. O halde bana nasip ettiği bu eşi ve olacak çocuklarımı Rabbimin rızası için sevmeliyim. Onları bana olan bir emanet olarak almalı ve elimden geldiğince sahip çıkmalıyım. 

Eğer böyle yaparsanız şüphe yok ki hem siz mutlu olursunuz, hem aileniz mutlu olur ve en önemlisi Yüce Mevla’mız mutlu olur. Sonuç olarak şimdi biz size bir soru soralım ve bu sorunun cevabını siz kendinize verin. Dünyada Mevla’mızın mutluluğumdan daha güzel bir saadet var mıdır? Sizi Yüce Mevla’mıza emanet ediyoruz.

Bu cevabımız sizin için faydalı olduysa Rabbinizin rızası ve hayırlı bir evlilik için dua ediniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Değerli hocalarım öncelikle selamünaleyküm Allah hepinizden ebeden
    razı olsun inanın yorumunuz çok değerliydi benim için beni aydınlattığıniz için çok teşekkür ederim Allah razı olsun .
    Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın. SELAMETLE KALİN 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu