İslam Alimi

Arı Yuvasını Kapatabilir miyiz? Bu Günah mıdır?

Hocam bizim evin kepenginde arı yuva yapmış yıllardır yaz ayında hep geliyor. Bizim korktuğumuz evde küçük kardeşim var onu sokmasından korkuyoruz ve arının yuvasının olduğu yeri kapatmak istiyoruz. Birimizden birine kötü olacak yoksa. Bu yuvayı kapatsak içeridekiler ölür kapatmayı istemiyoruz ama yoksa bize kötü olacak ne yapalım hocam?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle İslam dininde sebepsiz yere bir böceği dahi öldürmek caiz değildir. Ancak sizin durumunuz bir zaruriyete girmiş durumdadır. Zira bu yaşam kalitenizi etkiliyor hatta çeşitli sıkıntılara sebebiyet verebilecek bir durum oluşturuyor. Bu nedenle ilaçlama yapabilirsiniz, ancak biz bunu tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu ilaçların insanlara da zarar verdiği söylenmektedir. Daha doğrusu bu ilaçlamaları profesyonel bir ekip yapmalıdır. Buda size ayrı bir sıkıntı verecektir. Bu nedenle çevrenizde bir arıcı varsa yardım isteyin. Eğer yoksa Belediyenizden yardım isteyin. Bunları yaptığınız taktirde siz elinizden geleni yapmış olursunuz. Eğer yine bir çözüm bulamadıysanız gönül rahatlığıyla arı yuvasını kapatabilirsiniz. Zira artık size başka çare kalmamaktadır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Evimizin çelik kapısında dışarı bakma deliği kırılmıştı. 10 gün içerisinde arılar orayı camurla kapatmışlar hiç boşluk yok bozsak bir günahı ve tehlikesi olurmu.

  1. islamalimi dedi ki:

   Günahı yoktur zira mecbursunuz. Ancak tehlike kısmına dikkat etmelisiniz.

 2. Fatma dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam
  Bizim evin camın kenarına yaban arıları kovan yapmış peteklere yumurta koymuşlar çoğalmak amaçla ben o camı açamıyorum cam silemiyorum hemen üsüsüyolar evde 4 aylık bebeğim var öldürmek istemiyorum neticesinde yuva bozmak dan dolayı eşim peteği alıp başka bir yere koyarım diyor sizce uygun olur mu hocam?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eşiniz güzel düşünmüş yerlerinin değişmesi arılara zarar vermemektedir.

BİR YORUM YAZ