Sorularınız

Arı Yuvasını Kapatabilir miyiz? Bu Günah mıdır?

Hocam bizim evin kepenginde arı yuva yapmış yıllardır yaz ayında hep geliyor. Bizim korktuğumuz evde küçük kardeşim var onu sokmasından korkuyoruz ve arının yuvasının olduğu yeri kapatmak istiyoruz. Birimizden birine kötü olacak yoksa. Bu yuvayı kapatsak içeridekiler ölür kapatmayı istemiyoruz ama yoksa bize kötü olacak ne yapalım hocam?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle İslam dininde sebepsiz yere bir böceği dahi öldürmek caiz değildir. Ancak sizin durumunuz bir zaruriyete girmiş durumdadır. Zira bu yaşam kalitenizi etkiliyor hatta çeşitli sıkıntılara sebebiyet verebilecek bir durum oluşturuyor. Bu nedenle ilaçlama yapabilirsiniz, ancak biz bunu tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu ilaçların insanlara da zarar verdiği söylenmektedir. Daha doğrusu bu ilaçlamaları profesyonel bir ekip yapmalıdır. Buda size ayrı bir sıkıntı verecektir. Bu nedenle çevrenizde bir arıcı varsa yardım isteyin. Eğer yoksa Belediyenizden yardım isteyin. Bunları yaptığınız taktirde siz elinizden geleni yapmış olursunuz. Eğer yine bir çözüm bulamadıysanız gönül rahatlığıyla arı yuvasını kapatabilirsiniz. Zira artık size başka çare kalmamaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Evimizin çelik kapısında dışarı bakma deliği kırılmıştı. 10 gün içerisinde arılar orayı camurla kapatmışlar hiç boşluk yok bozsak bir günahı ve tehlikesi olurmu.

  2. Selamünaleyküm hocam
    Bizim evin camın kenarına yaban arıları kovan yapmış peteklere yumurta koymuşlar çoğalmak amaçla ben o camı açamıyorum cam silemiyorum hemen üsüsüyolar evde 4 aylık bebeğim var öldürmek istemiyorum neticesinde yuva bozmak dan dolayı eşim peteği alıp başka bir yere koyarım diyor sizce uygun olur mu hocam?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu