Sözlük

A’râf

A’râf kelimesi İslam dininde “Dağ veya bir tepenin en yüksek kısmı, kısımları” manalarına gelmektedir. Aynı zamanda “A’râf” Cennet ile Cehennemin aralarında bulunan suruna ve en yüksek kısmına verilen addır. İslam alimleri, a`râf ve a`râflıkların nasıl kişiler olacakları konusunda farklı iki görüşe sahiptirler. Bu görüşleri ise şöyle aktarabiliriz:

1. Dünyada yaşadıkları sürede hiç bir peygamberin tebliğini yani, Allah”ın dinine çağırışını duymadan ölen insanlar ile, daha çok küçük yaşta ölen müşrik çocukları a`râfta kalacaklardır.

2. Diğer bir görüşte ise A’râf ta kalacaklar, dünya hayatı içerisinde işlemiş oldukları iyi ve kötü amelleri birbirine eşit olan inanan müminlerdir. Bu kişiler cennete girmeden önce cennet ile cehennemin arasında belli bir zaman bekletilecekler, sonra ise yüce Mevlamız Allah’ın lütfü keremi ile nimetlerle dolu cennete gireceklerdir.

Kuran’ı Kerimde a’râfta bulunan kimseler ile ilgili olarak şöyle buyrulmaktadır: “İki taraf (cennetliklerle cehennemlikler) arasında bir perde ve a’râf üzerinde herkesi simalarından tanıyan adamlar vardır ki, bunlar henüz cennete giremedikleri halde (girmeyi) umarak, cennet ehline selam size diye seslenirler. Gözleri cehennem ehli tarafına döndürülünce: Ey Rabbimiz, bizi zalimler topluluğu ile beraber bulundurma, derler” (el-A’râf 7/46-47).

Yüce Mevlamız böyle bir ikilemde kalmadan hayırlısı ile bizleri Cennete ulaştırsın. Amin

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu