AbdestSorularınız

Annemin Süt Kardeşlerinden Abdestim Bozulur mu?

Selamün Aleykum hocam, benim dayımın sekiz tane Çocuğu var bu çocuklardan beşi anneannemin sütünü içmişler fakat diğer üçü anneannemin sütünü içmemişler. Dayımın çocuklarından abdestim bozulur mu? Annemin süt kardeşlerinden abdestim bozulur mu? sorusunun cevabı: Aleyküm selam değerli ziyaretçimiz: Annenizin emdirmiş olduğu dayınızın çocukları sizin süt kardeşleriniz olmaktadır.

Bu nedenle süt kardeşi olduğunuz dayı çocuklarınızdan abdestiniz bozulmamaktadır. Zira onlar sizin annenizin sütünü içtiklerinden dolayı öz kardeşleriniz gibidir. Dayınızın diğer üç çocuğundan ise eğer bu çocukların üçüde sizin karşı cinsiniz ise abdestiniz bozulur. Zira onlar sizin süt kardeşleriniz değildir. Süt kardeşlik konusunda bir ayeti kerime şöyledir: “Sizi emziren analarınız ve süt cihetinden kız kardeşleriniz (size haram kılındı)” [en-Nisâ, 4/23] Bu ayeti kerimeden anladığımız üzere süt kardeşler nikah veya abdest bozulma gibi konularda öz kardeş gibidirler. Bu konudaki bir hadis i şerif ise şöyledir: “Nesepçe haram olanlar süt yoluyla da haram olurlar” (Buhârî, Sahih, Şehâdât, 7; Müslim, Sahih, Iradâ’, I)

Sorular & Yorumlar

    1. Kulağımızın kanaması gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak namaz abdesti diye tabir ettiğimiz küçük abdest bozulmaktadır. Eğer gusülden sonra namaz kılacaksanız tekrar abdest almalısınız.

  1. Selamun Aleykum hocam ben hanifi mezhebindeyim gusül abdesti alırken önce normal abdest alıyorum sonra yıkaniyorum hocam yanlış mi biliyorum bide hocam kulağıma küpe takarken her defasında kanıyor kani dursun die uğraşıyorum bole olunca bozulur die tekrar abdest alıyorum çıkarken sizce ne yapmalıyım

    1. Vücudunuzda kuru yer kalmayınca abdest alıp gusül alabilirsiniz. Kulağınız her kanadığında tekrar abdest almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu