İslam Alimi

Annem Babam Namaz Kılmama İzin Vermiyor, Ne Yapmalıyım?

Annem babam namaz kılmama izin vermiyor kaç kez namaz kılacaktım engelledir. Cami yede gitmek istemiyor ne yapmalıyım? Kılsam kılsam sabah namazını kılabilirim bir tek. Allahı’ma dua ediyorum ne yapmalıyım sizce?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bildiğiniz üzere İslam dininin ahlakında anne ve babaya öf bile demek caiz değildir. Fakat anne ve baba hakkında bu kadar titiz olan İslam dini konu ibadet konusuna gelince ve hatta ibadetlerin farz olan örneğin namaz konusuna gelince anne ve babayı dinlememeyi caiz görmüştür.

Dolayısı ile anne ve babanız namaz kılmanızı istemiyor diye namaz kılmamanız önce sizi sonra ise anne ve babanızı günaha sokacaktır. Dolayısı ile bu konuda anne ve babanızı dinlediğiniz taktirde aslında anne ve babanıza kötülük etmiş oluyorsunuz.

Özetle, namaz ibadeti bir Müslüman için olmaz ise olmaz bir ibadetttir. Bu nedenle çözümler bulmalısınız. Elinizden geldiği kadar anne ve babanızı kırmadan hatta gerekirse zor durumda kalırsanız anne ve babanızı kırma pahasına namaz ibadetinizi yerine getirmelisiniz. Tabi bunlar ile birlikte duayı da elden bırakmayınız.Anne ve babanız için çokça dua ediniz. Onlara namazın aslında ne kadar güzel bir şey olduğunu gösterebilirseniz inanıyoruz ki onların dahi namaza başlamasına vesile olabilirsiniz. Mevla’mız yardımcınız olsun.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Cavid dedi ki:

  Her kese selam.benim sorum beni çok üzüyor her gün her zaman ölücemde Allaha layıklı bir kul olamadan ölücem diye çok korkuyorum.hatta ağladığım zamanlar bile oluyor. ben namaz kılamıyorum ve bu beni çok üzüyo.tum haramlardan uzak durmaya ve yapdığım her güzel ameli Allah rızası için yapmaya çalışıyorum.eyer böyle ölursem namaz kılmadan Allah beni bağıslarmı?kurtula bilir miyim?yoksa benim gibiler için cehennemde ayrı yermi var?bide namaz kılmayan müslüman sayılırmı?namaz kılamamam ailemle ilgili.onlara namaz kılmak istiyorum dersem senin hayatini düşüneceyin zamanın namaz sonra derler.ben her şeyin güzellikler olmasını istiyorum.namaz kılmamam ailemin korkusundan diyil her şeyin güzellikle sorunsuz olmasını istememden. her gün Allaha dua ediyorun her günde ediceğim ama eyer bir yol biliyorsanız lütfen yardim edin. Teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayat bir imtihandır ve bu nedenle yaptığınızlardan sorumlusunuz. Ancak hayatınızın zorluğuna rağmen doğru yaşarsanız mükafatınızda bir o kadar çok olacaktır.

 2. Sessiz Yolcu dedi ki:

  Ve aleyküm selam Sema kardeşim

  Peygamber efendimiz (aleyhisselam) hadisi şeriflerinde şöyle buyurur :

  “Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.” (Müslim, Zühd 74; Ebû Dâvûd, Vitir 27)

  Siz hayırlı bir evlat olarak Babanız için hayır dua ediniz. Babanız size karşı haksızlık etmiş erkek kardeşlerinize vermiş olduğu eğitim fırsatını size de sunması gerekirdi. Evlatlar arasında anne ve babalar ayrım yapmamalıdır. Ayrım olacaksa Kız evlatlara erkek evlatlardan daha itinalı ve daha özverili davranmalıdır. Peygamber efendimizin kız evlat yetiştirmenin fazileti hakkında pek çok hadisi şerifi vardır. Bu hadisi şeriflerde İki yahut üç kız evladını hayır ve iyilik üzre yetiştirip terbiye eden anne babalar Cennet ile müjdelenmektedir. Ne güzel bahtiyarlık… Rabbim bahtınızı güzel eylesin. Hayırlar nasip etsin…

 3. sema dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam benim babam özünde iyi bir insan ama erkek kardeşlerimi daha ön planda tutar ve onların hatalarını görünce hepimize sinirlenip beddua ediyor bazen(allah sizi kahretsin)gibi ve ben çok üzülüyorum ağlıyorum,biz çocuk yaşta tarlada, bahçede, fabrikada çalıştık elimizden geldikçe de babamı üzmemeye çalıştık, bizi okutmadı erkek kardeşlerimi okuttu onlarda başarılı olamadı şimdi biri işsiz. Baba bedduası, duası da kabul derler hocam babamın bize ettiği beddualar kabul olurmu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bana duası ve bedduası çok eklidir. Fakat sizinde bahsettiğiniz gibi özünde iyi olan bir baba bu bedduaları daha çok sinirini atmak ve tepkisini belli etmek için eder. Tabi ki böylede olsa çoçuklara beddua etmek yanlış birşeydir. Dileğimiz babanızın bu halini gören yüce Mevla’mız inşaallah babanızın dualarını kabul etmeyecektir.

BİR YORUM YAZ