Genel

Anneler Babalar Gününün Dinimizde Yeri Nedir Hediye Verilir mi?

İslam dininde anneler babalar gününün yeri nedir ve bu günlerde anne ve babaya hediye verilir mi? Bu konular hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz;  Avrupa’dan günümüze gelmiş olan “Anneler Babalar günü” bir adettir ve bidattir. Bidat olduğu için ve kötü bir iş olmadığından, İslam dinimize de aykırı yönü bulunmadığı sürece, anneler babalar günü düzenlemekte ve anne babaya hediye alıp vermede bir sakınca yoktur yeter ki bu durum İslam dinine ters düşmesin.

İslam dini anne baba hakkına büyük önem vermektedir. Kişinin Anne babasını yılda bir gün değil her gün hatırlaması gerekmektedir. Allah’u Teala bu konu hakkında ayeti kerimelerde şöyle buyurmaktadır:

– “Biz insana, anne babasına en güzel bir biçimde davranmasını emrettik…” (Ankebut suresi)
– “Biz insana, anne babasına (en güzel bir biçimde davranmasını) emrettik. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. O halde Bana ve annene babana şükret! Dönüş Banadır.” (Lokman suresi)

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle rivayet etmektedir:

Bir adam efendimize gelerek: −Ya Rasulallah! Kendisine güzel sohbet etmeme en hakkı olan kimdir? Dedi
Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu: “Annendir, sonra annendir, sonra annendir, sonra babandır. Sonra da derece derece olan kimselerdir.” (Yani yakın akrabalarındır.) Müslim 2548/2

Bu ayetlerden ve hadisi şeriften anladığımız şudur ki; Anne babaya ikramda bulunmak onlara hizmet etmek, sıkıntılarını gidermek onları hoş tutmak eğer vefat etmişlerse, onlar için dua etmek, hayır hasenatta iyilikte bulunmak Mevla’dan onları af etmesini dilemek gerekmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu