DuaSorularınız

Anne ve Babanın Arasını Bulmak İçin Dua

Bir ziyaretçimizin sorusu üzerine anne ve babanın arasını bulmak için dua başlıklı bu konuyu hazırladık. Şimdi soruya ve cevaba yer verelim.

Annemle babam çok kötü tartıştı ve bir daha konuşmuyorlar küsler onların arası düzelsin diye her gün dualar ediyorum tekrar barışsınlar diye ama kabul olmuyor araları düzelsin barışsın diye nasıl dua edebilirim?

Anne ve Babanın Arasını Bulmak İçin Okunacak Dualar

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız anne ve babanızın arasını düzelsin, ailenize huzur versin inşaallah. Bir çocuk için anne ve babasının arasını bulmak oldukça zordur. Her ne kadar imkanınız az olsa da elinizden geldiğince anne ve babanızın arasını düzeltebilmek adına mücadele etmelisiniz. Usulünce diğer aile büyüklerinizden de yardım isteyebilirsiniz.

Size bu konuda tavsiye edeceğimiz duayı namazlarınızdan sonra okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu duayı okumadan önce Rabbena Atina ve Rabbenağ Firli dualarını okuyun ve daha sonra şu şekilde dua edin.

“Ya Rabbi sen beni yoktan var ettin. Beni yoktan var ederken anne ve babamı bana bir vesile yaptın. Sen anne ve babama iyilikler ver, günahlarını affet, aralarında ki muhabbeti arttır. İçerisinde bulundukları küskünlüğü muhabbete sevgiye çevir, şüphesiz senin gücün her şeye yeter.”

Bu duaya sabırla devam edin inşaallah faydası olacaktır. Bununla birlikte sitemizde yer alan Nasıl Dua Yapılır? başlıklı konudan da istifade etmenizde faydalar vardır.

Anne ve Babanın Arasını Bulmak Hakkında Sorular

Babam ve Annem Kavga Ediyorlar Dayanamıyorum

Babaannem yüzünden kavga ediyorlar çok üzülüyorum çok ağlıyorum kardeşlerim var 3 tane biri 6 aylık diğerleri ikiz kız. Birde ablam var 14 yaşında. Ben 13 yaşındayım çok üzülüyorum ya ben uyurken kavga ederler diye bebek kardeşim için çok üzülüyorum. Boşanacağız diyorlar kardeşimin ebeveynsiz büyümesini istemiyorum.

Çok kötüyüm babam harama el uzatmayan biri annemde öyle çok dürüstler annem babam diye söylemiyorum ama babaannem çok kıskanç evimize gelmeseydi bunlar olmayacaktı diyeceğim. Ama saygısızlık ta yapmak istemiyorum keşke annem babam babaannem barışsalar da tabletim olmasa zaten fakiriz de şuan yediğim meyveyi 50 kuruşluk cipsi yemeseydim de böyle olmasaydı. Çok üzgünüm ya yeter babam anneme tokat attı ve ben o an çok ağladım resmen çığlık attım.

Cevap: Değerli kardeşimiz, bu yazdıklarınız bizi de çok üzdü. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Anne ve babanızın arasında ki muhabbeti arttırsın. Yazdığınız soruyu okuyunca sanki 13 değilde 23 yaşında olduğunuzu düşündük. Belli ki yaşınızın ilerisinde bir olgunluğunuz var.

Çocuklar olarak anne ve babaya müdahale etme şansınız maalesef olmuyor bunun farkındayız. Size tavsiyemiz dua etmenizdir. Konu içerisinde yer alan duaları okuyun. Bizde sizin için dua edeceğiz. Çoğu aile içerisinde bu tür şeyler olabilmektedir. Pek çoğu ise zamanla düzelebilmektedir. İnşaallah sizin anne ve babanızda bu çoğunluğun içine girer ve araları düzelir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Annemle babam kavga ediyorlar boşancaklar Dı ağladım zarzor 1 gün ikna ettim ama hala boşancaklar ben dayanamıyorum ağla ağla boğazım ağrımaya başladı aklımda 1000lerce düşünce şimdi napcam gelecekte naparım geçmişi düşünüyorum ne güzel günlerimiz vardı annemle babamla gezdiğimiz sonra oturuyorum kimse yokken diyorumki Allahım annemle babam benden ne istiyor ağlamaktan kalbim ağrıdı

  1. Konu içerisinde yer alan duadan istifade ediniz. Yüce Mevla’mız anne ve babanızın arasında ki muhabbeti arttırsın. Sizede hayırlı bir ömür nasip eylesin.

 2. Merhabalar adım Sude Nur ve 11 yaşındayım 1 abim var o da 13 yaşında annem ve babam sürekli kavga ediyorlar babam çok gıcık bir insan ailem babamı sevmiyor ve sürekli kavga ediyorlar ben her zaman ağlıyorum dua ediyorum barışmaları için annem ve babam birbirlerini hiç sevmiyorlar her gün 1 kavga oluyor evde çok ağlıyorum o yüzden çok sinirleniyorum ve bunu herkese istemsizce yanısıtıyorum annem ve babam çok kavga ediyorlar *bu yazıyıda ağlayarak yazıyorum* LÜTFEN BANA DUA EDERMİSİNZ ÇOK ZOR DURUMDAYIM ANNEM VE BABAM BARIŞSIN VE HİÇ KAVGA ETMESİNLER İSTİYORUM…

  1. Yüce Mevla’mız ailenizden huzuru eksik etmesin. Anne ve babanızın araralarında ki muhabbeti arttırsın. Konu içerisinde yer alan duadan istifade etmelisiniz. Dua etmeye devam edin. Yüce Mevla’mız dualarınıza inşaallah karşılık verecektir.

 3. Benim ismim Yusuf 15 yaşındayım annem babam gergin kavga ediyor bugünde boşanacaklar lütfen benim için de dua edin ortada 3 kardeşim var ayrılcağız
  Birbirimizden şimdi teyzemlerdeyiz annem memleketine dönecek dua edin barışsınlar
  Nolur duanızı eksik etmeyin.

  1. Değerli Yusuf kardeşimiz Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Hayırlı bir şekilde anne ve babanız boşanmaktan vazgeçer ve huzur içinde yaşarsınız inşaallah. Eğer boşanma olursa sabredin ve unutmayın herşey de bir hayır vardır. İnşaallah hakkınızda hayırlısı olur.

 4. Merhaba ben 13 yaşındayım.2 kardeşiz bir ablam var yakın zamanda 3 olucağız .annemler eskiden çok kavga ederlerdi sonra bi dönem etmediler ama tekrar başladılar son 3-4 aydır iyice kavga etmeye başladılar bunun baş sebebi de babaannemdi ,babam annesine çok düşkün bir insan ama annesinin gerçek yüzünü görmüyor yani annemgil ilk evlendiğinden beri babannemin anneme yapmadığı şey kalmadı eskiden aklım ermiyordu ve neyin ne olduğunu bilmiyordum ama artık herşeyin farkındayım ve gün geçtikçe de annemler daha çok kavga ediyor aslında bu şekilde anlatmak çok zor çünkü bu yaşadığım şeyleri ne yazmak ne de anlatmaya zaman yetmez .annem ve babam daha yenide kavga ettiler babamda dediki illaki boşandıracak dedi her günüm gibi bugün de ağlamaya başladım artık birbirine zarar verecekler diye korkuyorum annem yaklaşık 1 hafta önce bir sinir krizi geçirdi ve evden gidicem falan demeye. Başladı benide kolumdan tuttu ve beraber gidelim dedi ablam oradan ağlıyor ben de buradan sonra ablam çığlıklar atmaya başlayınca babam ve annem koşa koşa yanına gittiler annem ablama sarıldı sonra babamda çocukların piskolojisini bozdun diyerek annemin üstüne yürümeye başladı biz de ayırmaya çalıştık ikisi de haksız.inanın ki son bu aylarda çok zor durumlar geçiriyorum .hemde bu sene sınava giricem kafamda sürekli onların sorunu olduğu için doğru düzgün çalışmadım ve hala da çalışamıyorum .belki bu duayı okuyunca işe yarar diye umut ediyorum ben ve ailem için dua ederseniz çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun …

  1. Yüce Mevla’mız anne ve babanızın arasında ki muhabbeti artırsın. Yuvanızdan huzuru eksik etmesin.

 5. Arkadaşlar merhaba ismim emre 15 yasindayim.

  annemle babamın barışmasını istiyorum. Sebebide benim bir kardeşim var 6 yaşında ve onu bırakmak istemiyorum kardeşim olmasaydı ben ananeme giderdim çünkü anneannem bana çok baktı 7 yaşına kadar beni büyüttü yemedi yedirdi içmedi içirdi. Ve her zaman beni düşündü. İstesem giderim ama kardeşimin üzülmesini istemiyorum ya ona bir şey yaparlarsa veya ben gittim diye üzülürse falan o yüzden gitmiyorum. Lütfen Allah rızası için bir dua söyleyin, bir yol gösterin lütfen.

 6. Bu kardeşinizin ailesine de dua edin. Babamdan ayrı kaldığımız kaç ay oldu saymadım… Lakin biz dua etmekle sorumluyuz… İşte ey âciz insan ve ey fakir beşer! Dua gibi hazine-i rahmetin anahtarı ve tükenmez bir kuvvetin medarı olan bir vesileyi elden bırakma, ona yapış, a’lâ-yı illiyyîn-i insaniyete çık. Bir sultan gibi bütün kâinatın dualarını kendi duan içine al. Bir abd-i küllî ve bir vekil-i umumî gibi ‎ اِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُ‎ de. Kâinatın güzel bir takvimi ol.

  * * *
  Risale-i Nur-Sözler/342

  1. 12 yaşındayım ve kaç yıldır babamın kardeşleri yüzünden annemle babam kavga ediyor neredeyse her gün kaç yıllardır böyle ve bugün ayrılma aşamasına geldiler çok büyük kavga ettiler babamın tek iyi bir kardeşi var adı … ve kızı … onları çok seviyorum onlar sayesinde annemle babam barıştılar ve Ağlamak çare getirmiyor ve Rabbime dua sayesinde oldu annemle babamın barışması eğer aile büyükleriniz yoksa tek gereken Rabbime dua etmek dua ederseniz Allah’ıma şükür herşey hallolur siz yeter ki dua edin

 7. dua bir ubudiyettir. Ubudiyet ise semeratı uhreviyedir. Dünyevî maksatlar ise o nevi dua ve ibadetin vakitleridir. O maksatlar, gayeleri değil. Mesela, yağmur namazı ve duası bir ibadettir. Yağmursuzluk, o ibadetin vaktidir. Yoksa o ibadet ve o dua, yağmuru getirmek için değildir. Eğer sırf o niyet ile olsa o dua, o ibadet hâlis olmadığından kabule lâyık olmaz. Nasıl ki güneşin gurûbu, akşam namazının vaktidir. Hem güneşin ve ayın tutulmaları, küsuf ve husuf namazları denilen iki ibadet-i mahsusanın vakitleridir. Yani gece ve gündüzün nurani âyetlerinin nikablanmasıyla bir azamet-i İlahiyeyi ilana medar olduğundan, Cenab-ı Hak ibadını o vakitte bir nevi ibadete davet eder. Yoksa o namaz, açılması ve ne kadar devam etmesi, müneccim hesabıyla muayyen olan ay ve güneşin husuf ve küsuflarının inkişafları için değildir. Aynı onun gibi yağmursuzluk dahi yağmur namazının vaktidir. Ve beliyyelerin istilası ve muzır şeylerin tasallutu, bazı duaların evkat-ı mahsusalarıdır ki insan o vakitlerde aczini anlar, dua ile niyaz ile Kadîr-i Mutlak’ın dergâhına iltica eder.

  Eğer dua çok edildiği halde beliyyeler def’olunmazsa denilmeyecek ki: “Dua kabul olmadı.” Belki denilecek ki: “Duanın vakti, kaza olmadı.” Eğer Cenab-ı Hak, fazl ve keremiyle belayı ref’etse nurun alâ nur; o vakit dua vakti biter, kaza olur.

  Demek dua, bir sırr-ı ubudiyettir. Ubudiyet ise hâlisen livechillah olmalı. Yalnız aczini izhar edip dua ile ona iltica etmeli. Rububiyetine karışmamalı. Tedbiri ona bırakmalı. Hikmetine itimat etmeli. Rahmetini ittiham etmemeli.

  Evet hakikat-i halde âyât-ı beyyinatın beyanıyla sabit olan: Bütün mevcudat, her birisi birer mahsus tesbih ve birer hususi ibadet, birer has secde ettikleri gibi bütün kâinattan dergâh-ı İlahiyeye giden, bir duadır.

  Risale-i Nur-Sözler/341

 8. Merhaba arkadaşlar bende sizin gibiyim. Annemle babam öyle pis kavgalar ediyorlarki bütün her şeyden kavga kavga kavga.13 Yaşındayım bende kardeşim olsun düzelirler belki dedim ama düzelmediler. Dahada çok kavga ediyorlar diğer arkadaşsın söylediği gibi.Boşanmalarını istiyorum artık ben birbirlerine bir şey yapacaklar diye öyle bir korkuyorum ki. Artık kafayı yedim bir yerde bıçak vb. madde görürsem direk çöpe. Ne olur yardım edin bana.

  1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Konu içerisinde yer alan dualardan istifade ediniz. İnşaallah faydası olacaktır.

 9. Benimkiler şimdi kavga etti babaannem yüzünden Rümeysa adlı kullanıcınının durumu gibi çok üzülüyorum çok ağlıyorum kardeşlerim var 3 tane biri 6 aylık diğerleri ikiz kız birde ablam var 14 yaşında.

  1. Konu içerisine yorumunuzu ve cevabınızı ekledik. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 10. 13 yaşındayım annem ve babam neredeyse her gün kavga ediyorlar küçükken bu durum beni çok üzüyordu onların normal anne ve baba olması için her şeyi denedim sinema, tekne turları, tatiller ama asla normal olmadılar aklıma bir kardeşimin olması kavgalarını azaltır diye düşündüm ve kardeşimin olmasını istediğimi söyledim ve kardeşim oldu şu an 3 yaşında ve asla tahmin ettiğim gibi olmadı eskisinden de çok kavga ediyorlar. 1 ay önce göremediğim için doktora gittik ve gözüme üveit diye bir teşhis koydular psikolojik bişeymiş ve kullandığım ilaçların haddi hesabı yok kortizonlar, iğneler… Ve kendimi bu kadar üzmem sizce işe yaramış mıdır bugün annem yanıma geldi ve boşanıcaklarını söyledi. Size tavsiye kendinizi üzmeyin çünkü sizi düşünmüyorlar. Eskiden ölsem acaba benim için üzülürler mi diye düşülürdüm ama belli ki üzülmezler. Eğer kardeşim olmasaydı burda olmazdım ama onun için güçlüyüm onu yanlız bırakamam çünkü bencilliğim yüzümden o da anne babasız büyüyecek. Kısacası anne babamdan nefret ediyorm ve tek düşündüğüm kardeşimle aynı velayetimin olması.

 11. 29 yaşın dayım bu çocukları buraya yorum yaptıran çaresiz bırakan anneye babaya yazıklar olsun başka sözüm yok.. ben de abimle yengem ayrılmasın diye dua bakiyordum 2 küçük çocukları var

 12. 4 yıldan beri tek istediğim annemle babamın tekrardan birleşmesi o kadar çok şey yaşadım, yaşadık ki. Üvey anneyle bile yaşadım ama babam o kadında bile annemi aradı geçerli sebepleri vardı evlendiği için suçlamıyorum onu. Annemde de babamda da hatalar var ama evlatlar için bir araya gelinebilir. Allah annemin kalbine babamın sevgisini versin diye dua ediyorum hep. Rabbim herkesin gönlünden geçeni hayırlı eylesin

 13. Allah hepinizin duasını kabul etsin kardeşlerim bende sizler gibi ailemin kavga etmesinden dolayı araştırma yaparken bu siteyi buldum ama kavga eden ailelerin farkındaysanız hep ortak yönü var haram farklı şekillerdede olsa haram olan şeyler var evlerde aile büyüklerine bunu anlatmak oldukça zor elden gelen bir durum yok gibi görünüyor ama unutmayın bizleri yoktan var eden yaradan koymuştur herşeyi bir yoluna siz ailenizin mutluluğu için dua edin tabi ama hayırlısını isteyerek her şerrin arkasında hiç şüphesiz vardır bir hayır siz ailelerinizden dualarınızı eksik etmeyin şu durumlarda onların bizim dualarımıza ihtiyaçları var benim ailemin arasıda kötü 24 yaşındayım bende benimde arada yaşanan olaylar için elimden birşey gelmiyor siz aileniz için helal şeyler isteyin haramdan uzak durmalarını isteyin ve ne halde olursanız olun şükür edin allah hepinize mutlu mesut ömürler nasip etsin inşallah

  1. Ben 15 yaşındayım bir tane 10 yaşında kardeşim var ve babaannemle beraber yaşıyoruz annem ile babam her yıl merdeyse haftalarca kavga ediyor annem yakın bir akrabamızla yazışınca babamda bunu gördü ve yazışmalarda benim anladığım kadarıyla kötü birşey yok babam hep kötüye çekiyor ya da öyle ama öyle olmadığını düşünüyorum 2 yıl oldu bu olay bunu geçirmek için daha fazla olay olmaması için bana dua söylermisiniz.

 14. Benim annem ve babam hep kacga ediyor gereksiz konulara nile biz kardeşimle ağlıyoruz lütfen dua edin inşallah ayrılmazlar

 15. Ben 12 yaşındayım kardeşim 7 annem ve babam her zaman kavga ediyor. Ben her gün gizli gizli ağlıyorum kardeşim küçük daha bilmiyor ben çok üzülüyorum boşanmaya geldiler artık çok korkuyorum boşanmalarını hiç istemiyorum Allah hepimize sabır huzur versin 😔🤧😭

 16. Bende 13 yaşındayım 2 tane kardeşim var 2. Kardeşim 7 yaşında en küçük kardeşim ise 6 yaşında benim annemle babam dün kavga ettiler ben ve kardeşlerim çok korktuk annem dün bana şöyle dedi:Kızım babanla boşanıyoruz dedi ben o zaman ağlamaya başladım sonra annem: kızım ağlama hep kavga ediyoruz bu nereye kadar dedi sonrada 1-2 güne kalmaz anneannenlere gideriz orda kalırız dedi ben hala ağlıyorumm😭😢 lütfen dua edin😢😟

 17. Benim annem ve babam ayrılalı çok oldu ama ben babamın dönmesini çok istiyorum kendim için değil küçük 3 yaşında bir kardeşim var o her kapı çaldığında babam geldi diye koşuyor çok üzülüyorum heleki kardeşimin yüzüne bakınca hep ağlıyorum her zaman dua ediyorum yalvarıyorum Allah’a hergün. Hocamm lütfen bir dua söyleyin lütfenn…

 18. Insallah evlerimize artik huzur gelir.. Benim annem ve babam her hafta kavga ediyorlar. Babam anneme saldiriyor, öldürmeye kalkiyor. Kardesim (13) ve ben (18) onu zor tutuyoruz. Hep korku icinde yasiyoruz. Babamdan cok korkuyoruz ama bir sey yapamiyoruz. Ne olur dua edin bizim icin. Cok korkuyorum ve böyle yasamiyorum.

 19. Merhaba arkadaşlar bugün annem anneannem gile gidecekti babama sordu babam tamam dedi sonra siz gidin ben sonra gelirim dedi annem tamam gel dedi biz gittik sonra 3 saat sonra annem babamı aradı babam başım ağrıyor dedi gelmiyeceğim dedi annem sen hep böyle yapıyorsun beni kandırıp gönderiyorsun hep beni böyle yüz üstü bırakıyorsun babam dedi eve erken gel ben acım annem valla ben erken gelemem dedi sonra babam annemin yüzüne kapattı telefonu korkuyorum büyük kavga çıkacak bence dualarınızı bekliyorum lütfen hocam okunacak dua varsa bana söylermisiniz??

 20. Bugün ders çalışıyodum. annem ve babam bir konu hakkında kavga ettiler yan odadaydılar annemin sesini duydum
  Bana vurma diyodu. Babam anneme git dedi annemde nereye dedi Babam ise cehennemin dibine dedi biraz daha büyüsem bunlara izin vermem ama olmuyor işte
  Kardeşim ağlıyordu ben de içten içe ağlıyordum. O an babama sinir oldum ama biley diyemedim çünkü o babamdı. Sonra babam annemi yanına çağırdı 15 tatilde git kardeşinin yanı a dedi sonra ise bu çocuklara dua et dedi ben ne yapayım bunu yazarken gözlerimden yaş geliyor Allah yardımcımız olsun
  Bunu yapanlara yazıklar olsun

  1. Anne ve babanız için dua edin Yüce Mevla’mız anne ve babanız arasında ki muhabbeti arttırsın ailenizden huzuru eksik etmesin.

 21. Allahım sen hepsine yardım et sizin dilinizden bir tek ben anlarım gene şükür edin benim babam da bazılarının dolduruşu ile anneme saldırıyor kaç kez elinden aldım kız kardeşim de var her geçen gün gözümün önünde eriyorlar babam kendi kendine düşünüp sürekli kafasında kuruyor ne eşine nede çocuklarına güvenmiyor sürekli kavga bağırma çağırma
  Şiddete kadar gidiyor gözlerim yaşlı utanarak yazıyorum bu durumu babam halasının oğlu yengem olucak kişiyle annemi aldatıyor annemde bu durumu biliyor sanki annem yapıyormuş gibi sürekli anneme iftiralar atıyor bir insan başkalarının mutluluğunu kıskanırmı anne babasıyla olan ilişkilerini ben utanarak söylüyorum kıskanıyorum Allahım sen bana ve benim gibi olan tüm kardeşlerime yardım et yuva yıkıcılardan uzak tut yalvarıyorum dua edin daha dermanım taakatim kalmadı ?

 22. Arkadaşlar hepimiz birbirimize dua edip yardım edelim herkes böyle düşünüyor benim annemle babam ayrılabilirmi bilmiyorum ama hocam ne yapmam gerek yardım edinn ?

 23. Allah kimsenin yuvasını yıkmasın (amin)Benim anne babam da neredeyse bir haftadır babaannem yüzünden küsüp duruyorlar lütfen yardım edin ?

 24. BENİM ANNEM VE BABAM COK KAVGA EDİYOR ALLAH HERKESE YARDİM ETSİN ALLAH KİMSEYİ ANASIZ BABASİZ BİRAKMASİN KİMSENİN YUVASİNİ YİKTİRMASİN

 25. !!!!!!!!!!!!!!! Arkadaşlar öncelikle hepinize Allah yardım etsin (amin) benim annem ve babam sizinkiler Gibi değil bizimkiler geçim sıkıntısından çünkü babamın at yarışı alışkanlığı var ama bu şuan önemli değil çünkü baba mıngır tarafı anne me çok kötü davranıyorlarımış örnek. Babam gece vardiysında çalışırken annemin bize süt alacak parası yokmuş babannem gilde bizim alt katımızda oturuyorlarmış biz ablamla süt için ağlıyor muşuz annem inde parası olmadığı için alamamış babannem gilde para vermiyormuş vb. Bugün arkadaşlar annem le babam geçmiş üzerine kavga ettiler ayrılabilirler lütfen bize dua edin arkadaşlar çok kötü oldum karnıma filan ağrı giriyor lütfen yardım edin ve bize dua edin lütfen!!!!!!!!!!!!!!!!

 26. Hocam babam maaşını alıyor her yere dağıtıyor kredi çekiyor başka yerlere veriyor yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu