Aile

Anne ve Babam İslam’dan Uzak Yaşıyor, Ne Yapabilirim?

Bütün hazırlıkları tamamlanmış olduğundan, şövalyemiz düşündüklerini gerçekleştirmeyi daha fazla geciktirmek istemedi. Zira, böyle bir gecikmenin yeryüzünde sebep olacağı kötülükleri düşünerek bir an önce harekete geçmek istiyordu.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, anladığımız kadarı ile genç bir kardeşimizsiniz. Bu hassasiyetinizden dolayı öncelikle sizi gönülden tebrik ediyoruz. Bu konuyu bir kaç başlık altında değerlendirelim.

Saygıda Kusur Etmeyin ve Sabırla Hareket Edin

Yüce Mevla’mız Kuran ı Kerimde şöyle buyurmaktadır:

Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle. Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. “Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster” diyerek dua et.

(İsra Suresi 23-24)

Anne ve babamız bizi dini emirlerden men et etmediği sürece onlara nazik, anlayışlı davranmalıyız ve onlara itaatsizlik etmemeliyiz..

“Eğer onlar (ebeveyn) sence ilimde (yeni) olmadık herhangi bir şeyi bana eş tutman üzerinde seni zorlarlarsa, kendilerine itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana dönenlerin yoluna uy…” 

(Lokman, 31/15)

Bunun için anne ve babamızın çok yaşlıda olması gerekmemektedir. Çok şanslısınız ki aileniz inançsız bir aile değil. Bununda büyük bir nimet olduğunu unutmayın. Sizi yaptıklarınız ve onların iyiliğini düşünerek anne ve babanızı uyarmanız çok güzel bir davranıştır.

Bununla birlikte onları uyarmanız sizin bir Müslüman olarak görevinizdir. Ancak anne ve babalara çoğu zaman bir doğruyu dahi kendi çocuklarından görmek, onların nefislerine zor gelebilmektedir. Doğru olduğunu bildiklerinden dolayıda sinirle karşılık verebilmektedirler. Bu nedenle ailenizin kötü bir yolda olduğunu düşünmemelisiniz. Onların bir gaflet içerisinde olduklarını düşünmelisiniz.

Özellikle namazlarınızdan sonra onlar için çokça dua etmelisiniz. Bununla birlikte onlara bildiklerinizi ve öğrendiklerinizi söylemelisiniz. Ancak bunu yaparken onların yaşıtı gibi davranmamalı ve onları eleştirmemelisiniz. Bunu yapmak tabi ki zordur. Ancak size bu yaşta bu hassasiyeti veren Yüce Mevla’mız size bu konuda da yardımcı olacaktır. Bundan hiç bir zaman şüpheniz olmasın.

Müslüman Davranışı İle Örnek Olandır

Değerli ziyaretçimiz, unutmayın ki bir Müslüman çevresine hakikatleri en çok güzel davranışları ile anlatabilmektedir. Bunun en büyük örneği ise Peygamber Efendimizdir. Peygamber Efendimizin kendi aile büyüklerine Müslüman olmasalar dahi nasıl ince bir hassasiyetle davrandığını unutmayalım. Yüce Mevla’mız Kuran ı Kerim şöyle buyurmuştur:

“Ona yumuşak söz söyleyin; olur ki öğüt alacağı veya Allah’tan korkacağı tutar. 

(Taha, 20/44)

Dolayısı ile bize düşen tatlı bir dille, usulü ile uyarmak ve bilgi vermektir. Hidayeti veren, takvayı veren Yüce Mevla’mızdır. Size nasıl ki bu küçük yaşta bu hassasiyeti verdi ise sizin dualarınız ve yardımınız ile anne ve babanıza da İslam bilincini ve takvasını verecektir. Biz kullara düşen ateş yakmak değil kıvılcım verebilmektir. İman ateşini yakacak olan Yüce Mevla’mızdır. Ümitsizliğe kapılmayın ve doğru olun. Unutmayalım ki biz doğru olur isek etrafımızda doğru olmaya vesile arayan başta ailemize doğru olabilmeleri için vesile olabiliriz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu