İslam Alimi

Anne ve Baba Çocuğu Dövebilir mi? Dinimizde Bu Caiz midir?

Zaman zaman anne ve babaların çocuklarını dövdüklerini duymaktayız. Peki, İslam dinide anne baba çocuğu dövebilir mi? Soru: Hocam çocuklarımızı dövebilir miyiz bu davranışımız doğru olur mu bu konuda bilgi verir misiniz?

Anne baba çocuğu dövebilir mi? Sorusunun cevabı: Değerli Ziyaretçimiz, Çocuklarımıza vurmamız kesinlikle doğru bir davranış değildir.Onları terbiye ile ehilleştirmeliyiz. Vahşi olan hayvanlar bile terbiye ile ehlileştiriliyor. Çocuğun yüzüne ve başına kesinlikle varmamalıyız. Çocuklarımıza vurarak hiçbir şey elde edemeyiz bu çocuğun daha da hırçın huysuz olmasına neden olur. Aynı şekilde insan tabiatında bulunan bazı arzular istekler yok edilemez, fakat terbiye edilebilir. Terbiyede kesinlikle dayak ile olmaz.

Çocuk, ana babaya bir emanettir.Anne Baba gerektiğinde çocuğa kızıp bağırabilir. Yedi yaşındaki çocuğa, namaz kılması emredilir, on yaşında eğer kılmazsa, yumrukla değil, elle vurabilir. Öğretmen, ilim öğretmek, çalıştırmak için, talebesine yüzü hariç, elle üç kere vurabilir. Daha fazla vuramaz. Hiçbir canlının yüzüne vurmak da caiz değildir.

Çoluk çocuğu terbiye etmek için dayak atmak doğru değildir. Ancak yanlış, zararlı bir iş yapınca, cezalanabileceği hissini vermek gerekir. Peygamber efendimiz, ev halkının dövülmemesini emrettiği hâlde, terbiye edilmeleri için gerekirse cezalanabilecekleri, dövülebilecekleri hissini taşımaları gerektiğini bildirmiştir. Bu husustaki bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ev halkınızı terbiye için bastonunuzu onların göreceği yere asın!) [Taberani]

Demek ki çoluk çocuk, (Cezayı hak edersek dövüle biliriz) hissini taşımalı. (Ne yaparsak yapalım, bize kimse karışamaz) duygusuna kapılmamalı. Öyle bir duyguya kapılırsa her çeşit suçu rahatça işleyebilir.

Çocuğu Dövmek Nelere Sebep Olur?

1. Çocuğu dövmek ahlâkının bozulmasına, hırçınlaşmasına sebep olur.
2. Dayakla büyüyen çocuk esnek olmaz, katı olur.
3.Dövülmek, çocukta ana-babaya karşı kızgınlığa yol açar. Çocuk kendi yaptığının kötü bir şey olduğunu düşünmez, kendini suçlu görmez, kendini döveni suçlar.
4. Dövülen çocuk, kızdığı zaman, şiddete başvurur, başkasını döver. Dayak vicdanlı olmaya değil, saldırganlığa sebep olur.
5. Sözden anlayacak yaştaki çocuğa dayak atılmaz. Sözden anlamayan çocuğuna hafifçe vurmak yeter. Başa, yüze tokat atmak, sopa ile dövmek çok yanlıştır. Bu davranışlar işkenceciye yakışır, Müslüman bir Anne Baba ya yakışmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. ?? dedi ki:

  Ailem istediğim her şeyi alıyor hiç bir şeyimi eksik etmiyor ama ben hiç mutlu değilim 16 yaşındayım bende arkadaşlarımla vakit geçirmek istiyorum. Küçukken de aynı şekildeydi arkadaşlarım dışarıda oynarlardı ben ise evde dururdum. Biraz büyüncede bahçeye çıkabilirdim ancak. Okulda bir etkinlik olsa sınıfa katılamaz ve onlarla bir yere gidemezdim. Korumacı olmalarından bıktım usandım. Artık yanlarında bile durmak isteniyorum sadece odamda oturuyorum ve bu yaşımda dayak yiyorum

 2. İklima dedi ki:

  Son kısım yanlış.laftan anlamayan çocuk demek küçük yaşta çocuk demektir.savunmasız çocuğa vurulan her bir dayağın öcünü Allah bizzat kendisi alacak.7 yaşında namazı emredin 10 yaşına geldiğinde kılmazlarsa hafifçe vurun..sadece bu emir var.ve oda uften puften sebep değil .ve hafif tabiri vardır.

  1. islamalimi dedi ki:

   Çocuk dövmeyi bir yetişkini dövmekle kıyaslamamalıdır. Zaten çocuk çocuk gibi dövülür bu ise ancak ağlamasını gerektirmeyecek şekilde hafifçe dokunmaktır. Zaten bunu yaptığımızda çocuğu dövmüş oluruz.

 3. Yaren dedi ki:

  Çocukluğum boyunca düşük not aldım diye ve başka şeyler yüzünden her gün dövüldüm bu 20 yaşıma kadar sürdü şu an 32 yaşındayım. Dayak yerken farketmiyor insan ama sular durulunca çok iyi anladım ve geçen şu 12 senede annem babam dediğim insanları bir türlü affedemiyorum seviyorum ama arada hep bir engel var unutamıyorum ve psikolojik destek alıyorum . Böyle birşey caiz nasıl olabilir? !! Onlara hakkımı hiçbir zaman helal etmiyorum ve bir erkek çocuğum var ona asla bana davranıldığı gibi davranmıyorum .Allah ıslah etsin inşallah böylelerini

  1. kutay dedi ki:

   Allah sabır versin abi aynısı bana da oluyor abi sabır o da baba kızar döver sever ama hep dövmek olmaz ya bende 18 yaşındayım küçükken benide çok döverlerdi bende çok sevmiyorum savunmasızlığı

 4. Mehmet karaş dedi ki:

  Ben bugün babamla tartıştım yeter artık bu dünyadan dedim bana vurdu ama onu birdaha affetmem

 5. Tanksavar tuncay dedi ki:

  Haksiz yere azarlayaninda döveninde hali dahi olsa bunu yapanin yeri ebedi cehennem olsun kulun akli dengesi bozulduktan sonra ahirette acisini çikarsa neye yarar

 6. Funda dedi ki:

  Ben 19 yaşındayım hayatım boyunca baba şiddetine maruz kaldım her anlamda berbat bi insana gücüm yetmediği için baba diyorum keşke insan ailesini seçebilme hakkına sahip olabilse ama bu mümkün değil yanlış evliliklerin bedelini en iyi çocuklar ödüyor son nefesime dek yaşadığım şeyleri unutmayacam ilerde bunları hatırladığım da ne yapacağımı bilemiyecem savunmasizliktan nefret ediyorum vicdanimi dahi haketmeyen biriyle aynı çatı altında yaşamak zorunda olduğum için bu hayattan nefret ediyorum

  1. Merve dedi ki:

   Allah yardımcın olsun çok çok üzüldüm ?

  2. Özlem dedi ki:

   Güzel kardeşim sana verilen bu hayat Imtihan diye verildi.. asla isyan etme. Bu dünyada kazanirsan Ahirette rahat edersin. ASLA unutma Buraya gelme sebebini♡ Sabr et Selamete gel♡

 7. Burak Sargut dedi ki:

  Çocukluğu sizin tabirinizle kaba etine vurularak büyümüş 32 yaşında bir lise öğretmeniyim yaşadığım duyguların travmatik etkilerini hala psikolojik yardım alarak aşmaya çalışıyorum içimdeki öfkeyi bastırarak yazmaya çalışıyorum bana bunu çocukluğumda yaşatanlar hayatımı mahvetti bi öğretmen olarak içinde bulunduğum şiddete meyillik duygusundan kurtulamadığım için çok utanıyorum şu an iki çocuğum var aynı şeyleri yaşamamaları için çabalıyorum. Şu şiddeti kabul edilebilir gösteren yazıyı yazan yazarla gözlerime bakarak konuşmak isterim eğer mümkünse. Bide islama mal etmeyin eğer bu hadis sahih değilse ben ve benim gibi müslümanların vebali boynunuzadır. Şiddetin meşruluğunu bide gözlerime bakarak anlatmanızı çok isterim!

 8. Burak Sargut dedi ki:

  Çocukluğu sizin tabirinizle kaba etine vurularak büyümüş 32 yaşında bir lise öğretmeniyim yaşadığım duyguların travmatik etkilerini hala psikolojik yardım alarak aşmaya çalışıyorum içimdeki öfkeyi bastırarak yazmaya çalışıyorum bana bunu çocukluğumda yaşatanlar hayatımı mahvetti bi öğretmen olarak içinde bulunduğum şiddete meyillik duygusundan kurtulamadığım için çok utanıyorum şu an iki çocuğum var aynı şeyleri yaşamamaları için çabalıyorum. Şu şiddeti kabul edilebilir gösteren yazıyı yazan yazarla gözlerime bakarak konuşmak isterim eğer mümkünse. Bide islama mal etmeyin eğer bu hadis sahih değilse ben ve benim gibi müslümanların vebali boynunuzadır. Şiddetin meşruluğunu bide gözlerime bakarak anlatmanızı çok isterim! Eğer bu talebim sizin içinde uygunsa lütfen benimle irtibata geçin yaptığınızın yanlışlığını tüm kalbinizle hissedeceksiniz!

  1. İklima dedi ki:

   Anne babanızı affedebilirseniz bu döngüden kurtulabilirsiniz ancak. hayalini karşınıza alın ve sesli bir şekilde anne baba sen bana bunları yaptın ama senin hayatı anlama biçimin bu kadardı.seninle olan bütün negatif baglarimi kesiyorum yaşattığın bütün negatif duygulara son veriyorum ve bu duyguları genlerimle nesillerime aktarmiyorum.bunu defalarca yapın.en iyi olumlama 21 gün ila 40 gün ..

 9. Canpolat dedi ki:

  Ben Polat Mersin’de yasıyorum ve annem beni her gün derslerim için dovüyor ya daha 12 yasındayım ????????

  1. aytaç dedi ki:

   Derslerini zamanında yapsan,internetin oyunların başında daha az zaman geçirsen,annene karşılık vermesen,birazcıkta annenin istediği bir insan olmaya çalışsan, annen tokat yerine,geldiğinde seni öperek karşılar.. Sende biraz bunu düşün bence..

   1. Ferhat dedi ki:

    Sen bir aptalsın , hiç bir annem babanın çocuğuna böyle alakasız sebeplerden vurma ahkkı yoktur.O karıncayı bile incitmeyelim diye ortalıkta müslğman takılan apltallar nasıl oluyorda kendilerine fiziksel ve ruhsal olarak asla ama asla güç yetiremeyeceklerini çok ama çok iyi bildikleri çocuklarını olmayacak durumlara sokuyor.Asla anlamaycakları acılara kalıcı hasarlara mahrum bırakıyorda tek bir sorumluluk alıp hatalarını üslenmiyorlar.Anne ve babanın görevi çocuklarını kendileri gibi yapmak kendi istedikleri gibi bir birey ahline getirmek değildir.Onların görevi çocuğuna kendi kendini anlayabilmesi için destek olmak ve yol göstermektir kendi tecrübelerinden faydalanarak.Şiddeti hiç bir şey meşrulaştıramaz .Anne ve baba o kadar savunmasız bir varlık olan çocuğunun en ufak hatalarına veya çok büyük hatalarına tahammül edemeyecekse o çocuğu yapmayacak..!!! Çocuklar kendileridir bir bireyde dönüşeceklerdir yalnız Allaha bağlıdırlar ve kimsenin üç beş dakikalık zevki değildir.Bunları yapan anne ve babaları vicdanları hiçbir zamana yalnız bırakmaz Allah zaten her daim onları cehennemde tutar çocuklarını her düşündüklerinde!!!

 10. Nazlı dedi ki:

  40 yasıma geldim, cocuklugumu unutmadım, kinim soguklugum hiç gecmedi, rabbim oyle büyük ki insanı ne acılarla pişiriyor…

  1. Mehmet dedi ki:

   Bende yedim o dayakları

  2. Mehmet karaş dedi ki:

   Bende yedim o dayakları

 11. a dedi ki:

  ben hergün dayak yiyorum keşke biri sesimi duysa

  1. Nazlı dedi ki:

   Sabırlı ol kardesim rabbimsenin mazlumluğunu görüyor sabret herkes yaptıgını ceker…

  2. Saliha Güler dedi ki:

   Sabır yanlış yorumlanıyor kafanı kullanıp bu durumdan kurtulmalısın, güvendiğin insanlarla konuş, polise git, sığınma evine git kuzu gibi durmak değil

   1. bkkkkkkbblllnkn dedi ki:

    haklısın susma annene babana söyle susama yeter de sende çocuksun sende insansın en önmlisi sende bir cansızn susma

 12. Ajdmdhd dedi ki:

  Allah razı olsun

 13. keziban dedi ki:

  Babam ablama haksiz yere hirsiz lik iftirasi atti ve yemin etti (caldigina dair) bayağı hirpaladi butun aileyi sucladi ve onlari da dovdu sizce dogru mu

BİR YORUM YAZ