Çocuk

Anne ve Baba Çocuğu Dövebilir mi? Dinimizde Bu Caiz midir?

Zaman zaman anne ve babaların çocuklarını dövdüklerini duymaktayız. Peki, İslam dinide anne ve baba çocuğu dövebilir mi?

Soru: Hocam çocuklarımızı dövebilir miyiz bu davranışımız doğru olur mu bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Anne ve Babanın Çocuğu Dövmesi Günah mı?

Değerli Ziyaretçimiz, Çocuklarımıza vurmamız kesinlikle dinen ve ahlaken doğru bir davranış değildir. Onları terbiye ile büyütmeliyiz. Zira vahşi olan hayvanlar bile terbiye edilebiliyorken bizler dünyanın en güzel varlıkları olan çocuklara nasıl böyle davranabiliriz. Bize emanet olan çocuğumuzun yüzüne ve başına kesinlikle vurmaya hakkımız yoktur

Her konuda olduğu gibi bu konuda da Peygamberimizi örnek almalıyız. Peygamber Efendimizin dizinin dibinde ona tam 10 sene hizmet eden Hazreti Enes bakın ne anlatıyor.

Rasulüllaha 10 yıl hizmet ettim. Yaptığım her şey onun arzu ettiği şekilde olmuyordu. 10 yıl boyunca yaptığım bir şey için bana “bunu niye böyle yaptın?” veya Yapmadığım bir şey için de “niye şöyle yapmadın?” demedi.

Resulüllah beni hiç bir zaman dövmedi, ve hiç bir zaman bana kötü bir söz söylemedi. Hatta yaptığım bir şeyden dolayı suratını dahi asmadı. Bana bir kere bile öf demedi. Hiç bir zaman yaptığım bir hatadan dolayı beni ayıplamadı.

( Ebu Davud, Edeb, 1 (IV, 246)

Anne ve Baba Çocuğu Dövebilir mi? Hangi Durumlarda Hafifçe Vurmak Caizdir?

Çocuklarımıza vurarak hiçbir şey elde edemeyiz bu çocuğun daha da hırçın huysuz olmasına neden olur. Aynı şekilde insan tabiatında bulunan bazı arzular istekler yok edilemez, fakat terbiye edilebilir. Terbiyede kesinlikle dayak mümkün değildir.

Şüphesiz her çocuk, anne ve babaya bir emanettir. Anne ve Baba gerektiğinde çocuğa kızıp bağırabilir. Yaptığı yanlışlardan dolayı uyarabilir. Ancak bu uyarıları bir yetişkine yapıyormuş gibi değil, bir çocuğun anlayacağı şekilde yapmalıyız.

Yedi yaşındaki çocuğa, namaz kılması emredilir, on yaşında eğer kılmazsa, yumrukla değil, elle hafifçe vurabiliriz. Öğretmen, ilim öğretmek, çalıştırmak için, talebesine yüzü hariç, elle üç kere hafifçe vurabilir. Daha fazla vurması dinen uygun olmaz. Zira hiçbir canlının yüzüne vurmak caiz değildir.

Anne ve baba çocuğu terbiye etmek için dayak atması doğru değildir. Ancak çocuğa yanlış, zararlı bir iş yapınca, ceza alabileceği hissini vermek gerekmektedir.

Peygamber Efendimiz, ev halkının dövülmemesini emrettiği halde, terbiye edilmeleri için gerekirse ceza vermeyi, dayak yiyebileceği hissini taşımaları gerektiğini bildirmiştir. Bu husustaki bir hadis-i şerif meali şöyledir:

Ev halkınızı terbiye için bastonunuzu onların göreceği yere asın!

[Taberani]

Burada ki gaye usulünce korkutmaktır, asla dövmek değildir. Demek ki çocuğumuz, cezayı hak edersek dayak yiyebilirim hissini taşımalı ve ne yaparsam yapayım, bana kimse karışmaz duygusuna kapılmamalı. Zira öyle bir duyguya kapılırsa her çeşit suçu rahatça işleyebilir.

Tabi bu noktada bu yazıyı okuyan anne ve baba bize şöyle diyebilir. Hocam vurmayın diyorsunuz ama vuracakmış gibi terbiye edin diyorsunuz. Bunu nasıl yapacağız. Bilinmelidir ki anne baba olmak kolay değil ve bu nedenle hayırlı bir çocuk yetiştirmek dünyanın en büyük amellerinden biridir.

Sitemize gençlerden ve çocuklardan yediği dayaklardan şikayet eden pek çok yazı geliyor. Bununla birlikte anne ve babasının kavgasında şikayet eden çocuklarımız daha çok oluyor. Onların isteği üzerine Anne ve Babanın Arasını Bulmak İçin Dua başlıklı konuyu hazırladık.

Çocuğu Dövmek Nelere Sebep Olur?

Bir anne veya baba çocuğunu döverse ne olur? Şimdi bu konu hakkında maddeler halinde bilgiler verelim.

1. Çocuğu dövmek ahlakının bozulmasına, hırçınlaşmasına sebep olur.
2. Dayakla büyüyen çocuk esnek olmaz, katı olur.
3.Dövülmek, çocukta ana-babaya karşı kızgınlığa yol açar. Çocuk kendi yaptığının kötü bir şey olduğunu düşünmez, kendini suçlu görmez, kendini döveni suçlar.
4. Dövülen çocuk, kızdığı zaman, şiddete başvurur, başkasını döver. Dayak vicdanlı olmaya değil, saldırganlığa sebep olur.
5. Sözden anlayacak yaştaki çocuğa dayak atılmaz. Sözden anlamayan çocuğuna hafifçe vurmak yeter. Başa, yüze tokat atmak, sopa ile dövmek çok yanlıştır. Bu davranışlar işkenceciye yakışır, Müslüman bir Anne Baba ya yakışmaz.

Özetle, anne ve baba çocuğu dövebilir mi? sorusuna detaylı bir şekilde cevaplar verdik.

Anne ve Baba Çocuğu Dövebilir mi? Dinimizde Bu Caiz midir?

Anne ve Baba Çocuğu Dövebilir mi? Başlıklı Sorular

Konu ile alakalı sorulara ve cevaplara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte yorum ölümünü kullanarak sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Çocuğa Tokat Atmak Günah mı?

Konu içerisinde elimizden geldiğince bu soruya cevap verdik. Ancak tekrar kısa bir cevap vermek gerekirse şunları söyleye biliriz. Dinimizde her ne olursa olsun çocukları yüzüne vurmak caiz değildir.

Ancak belli ciddi konularda usulünce vurmak caizdir. Örneğin çocuğun buluğ çağına girdiği halde namaz kılmaması bu konuya bir örnektir. İslam dininde dayak, vurmak, dövmek gibi terimler son çare olmalıdır. Bununla birlikte bu son çarenin de işe yarayacağını düşünmüyoruz. Bu nedenle çocuklarımızın eğitimine ergenlik çağına geldikleri de değil henüz beşikteyken başlamalıyız. Dinimizde ilim beşikten mezara kadardır. Ancak beşikteki çocuk ilim alamayacağı gayet açıktır. Bu noktada sorumluluk anne babaya düşmektedir.

Babama Bağırdım Diye Beni Dövdü Ne Yapmalıyım?

Tabi ki babanızın yaptığı çok yanlış bir şeydir. Ancak her çocuk anne ve babasına saygı göstermelidir. Babanızın sizi dövmesi ne kadar yanlışsa sizinde babanıza bağırmanızda o kadar yanlıştır. Bu nedenle Babanızı sinirlendirecek hareketlerden uzak durmalısınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ben de babamı asla affetmeyeceğim! Özellikle de ablama yaptıkları için ahirette aleyhine şahitlik edeceğim. Zira herkes affolunabilseydi cehennem boş olurdu. Birgün herkes hesabını verecek, kimisi yaptıklarının, kimisi de yapmadıklarının!!!!!

 2. ben ortaokul öğrencisiyim ve babam beni bir sonraki notlarımla tehdit ediyor iyi not almassan saçlarından tavana asacağım diyor cidden çok korkuyorum ve ondan nefret ediyorum her gece ağlamaktan usandım bana 8 yaşımdaykende vuruyordu şimdide vuruyor ne yapmalıyım allah rızası için cevap verin

 3. Sagolun hocam peki bundan sonrasi için bana ne önerirsiniz nasıl bi tutum yaparsam düzeliriz ve tövbe etmem gerekir mi ben çocuklarımı herşeyden çok seviyorum asla onlara zarar gelsin istemiyorum bana bundan sonrasi için Allahın razı olacağı şeyi soylermisiniz söz veriyorum yapicam

  1. Değerli ziyaretçimiz, tavsiyemiz her şeyimiz bize Rahman olan Yüce Mevla’mız dan bize emanettir. Çocuklarımız ve eşimiz ise bizlere en güzel emanetlerdir. Size emanet olanların haklarını verin ve koruyun. En önemlisi ise onlara karşı affedici ve merhametli olun. Yüce Mevla’mız ailenizden huzuru eksik etmesin inşaallah.

 4. Benimde iki kızım var ve büyük kızım beni her zaman daha çok kızdırıyor birazda sinirli bir yapım var aslında küçükkende çok şiddet gördüm böyle büyüdüm. Kızımı bazen beni kızdırınca dövdükten sonra çok ama çok pişman oluyorum içim acıyor ama buna bir türlü engel olamıyorum beni kızdırınca dövmek zorunda kalıyorum. hatta günah olmasaydı belkide kendime bişey yapardım okadar kötü oluyorum kızım büyüdükçe dahada çok hırçınlastı sorumsuzlaşti beni takmıyor bilmiyorum ne yapacağım

  1. Küçükken şiddet görmüş biri olarak aslında en çok siz bu konuda dikkatli olmalısınız. Yaşadıklarınızı kendi çocuğunuza yaşatmamalısınız. Çocuğunuzun daha çok hırçınlaşması doğaldır. Zira kötü muamele ve dayak çocukları terbiye etmek bir yana daha çok arsız hale getirmektedir. Bu yaptığınızın günah olduğunu unutmayın. Sinirlenince sakinleşene kadar Estağfurullah çekin. Namazlarınızdan sonra çocuğunuz ve aileniz için dua edin. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 5. Ben daha 18 yaşındayım. Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve hemşire olmayı çok istiyorum. Babam beni daha dün yolda dövdü. Dershanemin önünde hatta. Arkamızdaki kadın aynı seyleri yaşadığı için babamı durdurdu ve bize hayat hikayesini anlattı. Böyle durumlar yaşamış. Babası onu dövmüş. Kadın okuyup doktor olmuş. Seneler sonra babası pişman olup kızının dizlerine kapanmış ve kızı da onu affetmiş. Ama bana dedi ki ben aslında babamı hiç affedemedim. Ben de seni anneme ve bana yaşattıklarını asla affetmicem Baba..

  1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Tabiki durumumuz çok zor bir durum. Ancak affetmek büyüklüktendir. Hakkınızda herşeyin hayırlısı olsun inşallah.

 6. Peki ya çocuğu boğmak ya da tehdit etmek günah mıdır ? Boğarak öldürmek ya da sert aletlerle vurmak günah mıdır ?

  1. Eğer bu sorunuz şaka değil ve gerçekse bu saydıklarınız tabi ki çok büyük günahtır.

  2. Bunu gerçekten yazabildi mi o iğrenç parmakların ? Günahsız bi yavruyu hangi akıllı boğarak öldürür ki ? Sen bi canisin belli ya teşebbüs edeceksin buna ya da etmişsin soruyorsun yazık rabbim ıslah etsin seni merhamet versin kalbine şuursuz

 7. Merhaba, benim babam ve annem zamanında beni zorla kapattılar, şu anda da giyinişime kadar karışıyorlar. Evin içinde yani baba ve abilerden vücudumuzun belli başlı yerleri dışında başımızın açık olmasının günah olmadığını biliyorum ve evin içinde bile kapatmaya çalışıyorlar.Hem psikolojil hem de nadirende olsa fiziksel bir şiddet görüyorum. Kuran da şiddet uygulayan anne ve babanın yeri nedir? ve zorla kapatıldığım için dinden soğudum, zorla kapatmanında bir günahı var mı? Anne ve babaya

 8. Anne baba sadece çocuğuna namaz için vurabilir o da kaba etine vurabilir onun dışında vurma gibi bir hakkı yoktur.

   1. Babam 45 yasında ve 4 yaşındaki cocukların oynadığı oyunu oynuyor ve internet kasincada bize kapat diyor zaten her yer kapalı 17 gün boyu sadece internet var onada izin vermiyor dışarı çıkmak yok evdede interte izin yok ve işkence var tabii ki bende haklıyım ve bunun farkındayım bizi herşeyden mahrum bırakıyor bana hakaret ediyor ve bana işkence ediyor her seferinde tekmelere yumruklara ve kafama vurmalara maruz kaldım nefret ediyorum ondan ve hiç bir zaman affetmicem Hangi baba bir kıza böyle yapar ne hakla HASBİYALLAH VE NEMİL VEKİL.

   2. Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Unutmayın, babanıza gösterdiğiniz sabır size hayır olarak geri dönecektir. Tabi ki babanızın yaptığı hiç doğru değil. Ancak sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz bununla birlikte babanızın daha iyi bir baba olması için dua etmelisiniz.

 9. Ben üniversite sınavına hazırlanıyorum bu yüzden özel ders alıyorum çalışıyorum da annem hep bunu yüzüme vuruyor hep şikayet ediyor okuyamazsan diye tehdit ediyor herkesin içinde beni rencide ediyor, böyle demesi rahatsız etmişti bir kere poşetleri al dedi almadım bu yüzden beni dövdü hatta dudağımı patlatıp kanattı kapalıyım eşarbımı falan yırttı napmalıyım şimdi ben ona beddua etsem küfür etsem günah mı evet öz annem ama napmalıyım?

  1. Aslına bakarsanız konuyu tam anlayamadık. Ancak Annenizin yapmış olduğu tabi ki yanlıştır. Ancak okuyan kültürlü ve en önemlisi inançlı bir genç kız olarak daha sabırlı olmalısınız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 10. Ailem istediğim her şeyi alıyor hiç bir şeyimi eksik etmiyor ama ben hiç mutlu değilim 16 yaşındayım bende arkadaşlarımla vakit geçirmek istiyorum. Küçukken de aynı şekildeydi arkadaşlarım dışarıda oynarlardı ben ise evde dururdum. Biraz büyüncede bahçeye çıkabilirdim ancak. Okulda bir etkinlik olsa sınıfa katılamaz ve onlarla bir yere gidemezdim. Korumacı olmalarından bıktım usandım. Artık yanlarında bile durmak isteniyorum sadece odamda oturuyorum ve bu yaşımda dayak yiyorum

 11. Son kısım yanlış.laftan anlamayan çocuk demek küçük yaşta çocuk demektir.savunmasız çocuğa vurulan her bir dayağın öcünü Allah bizzat kendisi alacak.7 yaşında namazı emredin 10 yaşına geldiğinde kılmazlarsa hafifçe vurun..sadece bu emir var.ve oda uften puften sebep değil .ve hafif tabiri vardır.

  1. Çocuk dövmeyi bir yetişkini dövmekle kıyaslamamalıdır. Zaten çocuk çocuk gibi dövülür bu ise ancak ağlamasını gerektirmeyecek şekilde hafifçe dokunmaktır. Zaten bunu yaptığımızda çocuğu dövmüş oluruz.

   1. Ben ağlarsam daha da çok vururlar.Bir kere bağırdım beni sonra babam dövdü ve 1 haftaya iz kaldı……

   2. Konu içerisine sorunuzun cevabı eklendi. Yüce Mevla’mız anne ve babanızla olan muhabbetinizi arttırsın. Kavgalardan uzak eylesin.

  2. Ben hiç çocuğuma vurmak istemiyorum ama sinir lerime hakim olamaiyorm cokk pişman oluyorum üzülüyorum küçükken bende çok şiddet gördüm ondan mı acaba😪😪

   1. Çok güzel şey yapıyorsunuz vurmayın çocuk sizden sonra nefret edecek ve sevmeyecek annem uslu olayım diye dövüyör ama daha da çok yaramaz oluyorum niye mi?ÇÜNKÜ ÇOCUĞA HEP VURURSAN SENDEN NEFRET EDER VE SONRA HER ŞEYİ GICIĞINA YAPAR!!!!!

 12. Çocukluğum boyunca düşük not aldım diye ve başka şeyler yüzünden her gün dövüldüm bu 20 yaşıma kadar sürdü şu an 32 yaşındayım. Dayak yerken farketmiyor insan ama sular durulunca çok iyi anladım ve geçen şu 12 senede annem babam dediğim insanları bir türlü affedemiyorum seviyorum ama arada hep bir engel var unutamıyorum ve psikolojik destek alıyorum . Böyle birşey caiz nasıl olabilir? !! Onlara hakkımı hiçbir zaman helal etmiyorum ve bir erkek çocuğum var ona asla bana davranıldığı gibi davranmıyorum .Allah ıslah etsin inşallah böylelerini

  1. Allah sabır versin abi aynısı bana da oluyor abi sabır o da baba kızar döver sever ama hep dövmek olmaz ya bende 18 yaşındayım küçükken benide çok döverlerdi bende çok sevmiyorum savunmasızlığı

 13. Ben bugün babamla tartıştım yeter artık bu dünyadan dedim bana vurdu ama onu birdaha affetmem

  1. ALLAH sayısızca hata yapan kullarını defalarca affederken, senin dünyaya gelmene vesile olan size emeği geçen babanızı nasıl olurda affetmezseniz.. Bu Müslümanlığımıza yakışmaz, büyüklerimiz de hata yapabilir yanlış davranabilir, hatalı davranışlarında şiddet varsa uzaklaşın ama affetmemek doğru değil..

 14. Haksiz yere azarlayaninda döveninde hali dahi olsa bunu yapanin yeri ebedi cehennem olsun kulun akli dengesi bozulduktan sonra ahirette acisini çikarsa neye yarar

 15. Ben 19 yaşındayım hayatım boyunca baba şiddetine maruz kaldım her anlamda berbat bi insana gücüm yetmediği için baba diyorum keşke insan ailesini seçebilme hakkına sahip olabilse ama bu mümkün değil yanlış evliliklerin bedelini en iyi çocuklar ödüyor son nefesime dek yaşadığım şeyleri unutmayacam ilerde bunları hatırladığım da ne yapacağımı bilemiyecem savunmasizliktan nefret ediyorum vicdanimi dahi haketmeyen biriyle aynı çatı altında yaşamak zorunda olduğum için bu hayattan nefret ediyorum

  1. Güzel kardeşim sana verilen bu hayat Imtihan diye verildi.. asla isyan etme. Bu dünyada kazanirsan Ahirette rahat edersin. ASLA unutma Buraya gelme sebebini♡ Sabr et Selamete gel♡

 16. Çocukluğu sizin tabirinizle kaba etine vurularak büyümüş 32 yaşında bir lise öğretmeniyim yaşadığım duyguların travmatik etkilerini hala psikolojik yardım alarak aşmaya çalışıyorum içimdeki öfkeyi bastırarak yazmaya çalışıyorum bana bunu çocukluğumda yaşatanlar hayatımı mahvetti bi öğretmen olarak içinde bulunduğum şiddete meyillik duygusundan kurtulamadığım için çok utanıyorum şu an iki çocuğum var aynı şeyleri yaşamamaları için çabalıyorum. Şu şiddeti kabul edilebilir gösteren yazıyı yazan yazarla gözlerime bakarak konuşmak isterim eğer mümkünse. Bide islama mal etmeyin eğer bu hadis sahih değilse ben ve benim gibi müslümanların vebali boynunuzadır. Şiddetin meşruluğunu bide gözlerime bakarak anlatmanızı çok isterim!

 17. Çocukluğu sizin tabirinizle kaba etine vurularak büyümüş 32 yaşında bir lise öğretmeniyim yaşadığım duyguların travmatik etkilerini hala psikolojik yardım alarak aşmaya çalışıyorum içimdeki öfkeyi bastırarak yazmaya çalışıyorum bana bunu çocukluğumda yaşatanlar hayatımı mahvetti bi öğretmen olarak içinde bulunduğum şiddete meyillik duygusundan kurtulamadığım için çok utanıyorum şu an iki çocuğum var aynı şeyleri yaşamamaları için çabalıyorum. Şu şiddeti kabul edilebilir gösteren yazıyı yazan yazarla gözlerime bakarak konuşmak isterim eğer mümkünse. Bide islama mal etmeyin eğer bu hadis sahih değilse ben ve benim gibi müslümanların vebali boynunuzadır. Şiddetin meşruluğunu bide gözlerime bakarak anlatmanızı çok isterim! Eğer bu talebim sizin içinde uygunsa lütfen benimle irtibata geçin yaptığınızın yanlışlığını tüm kalbinizle hissedeceksiniz!

  1. Anne babanızı affedebilirseniz bu döngüden kurtulabilirsiniz ancak. hayalini karşınıza alın ve sesli bir şekilde anne baba sen bana bunları yaptın ama senin hayatı anlama biçimin bu kadardı.seninle olan bütün negatif baglarimi kesiyorum yaşattığın bütün negatif duygulara son veriyorum ve bu duyguları genlerimle nesillerime aktarmiyorum.bunu defalarca yapın.en iyi olumlama 21 gün ila 40 gün ..

 18. Ben Polat Mersin’de yasıyorum ve annem beni her gün derslerim için dovüyor ya daha 12 yasındayım ????????

  1. Derslerini zamanında yapsan,internetin oyunların başında daha az zaman geçirsen,annene karşılık vermesen,birazcıkta annenin istediği bir insan olmaya çalışsan, annen tokat yerine,geldiğinde seni öperek karşılar.. Sende biraz bunu düşün bence..

   1. Sen bir aptalsın , hiç bir annem babanın çocuğuna böyle alakasız sebeplerden vurma ahkkı yoktur.O karıncayı bile incitmeyelim diye ortalıkta müslğman takılan apltallar nasıl oluyorda kendilerine fiziksel ve ruhsal olarak asla ama asla güç yetiremeyeceklerini çok ama çok iyi bildikleri çocuklarını olmayacak durumlara sokuyor.Asla anlamaycakları acılara kalıcı hasarlara mahrum bırakıyorda tek bir sorumluluk alıp hatalarını üslenmiyorlar.Anne ve babanın görevi çocuklarını kendileri gibi yapmak kendi istedikleri gibi bir birey ahline getirmek değildir.Onların görevi çocuğuna kendi kendini anlayabilmesi için destek olmak ve yol göstermektir kendi tecrübelerinden faydalanarak.Şiddeti hiç bir şey meşrulaştıramaz .Anne ve baba o kadar savunmasız bir varlık olan çocuğunun en ufak hatalarına veya çok büyük hatalarına tahammül edemeyecekse o çocuğu yapmayacak..!!! Çocuklar kendileridir bir bireyde dönüşeceklerdir yalnız Allaha bağlıdırlar ve kimsenin üç beş dakikalık zevki değildir.Bunları yapan anne ve babaları vicdanları hiçbir zamana yalnız bırakmaz Allah zaten her daim onları cehennemde tutar çocuklarını her düşündüklerinde!!!

   2. O zaman beni niye dövüyor,söyle.Haksız mıyım?Ha!

 19. 40 yasıma geldim, cocuklugumu unutmadım, kinim soguklugum hiç gecmedi, rabbim oyle büyük ki insanı ne acılarla pişiriyor…

  1. Sabırlı ol kardesim rabbimsenin mazlumluğunu görüyor sabret herkes yaptıgını ceker…

   1. Doğrudur valla canım bende hep annemden ve babamdan dayak yiyiyorum bende

   2. Yüce Mevla’mız cümle anne ve babaya daha çok merhametli olmayı nasip eylesin.

  2. Sabır yanlış yorumlanıyor kafanı kullanıp bu durumdan kurtulmalısın, güvendiğin insanlarla konuş, polise git, sığınma evine git kuzu gibi durmak değil

   1. haklısın susma annene babana söyle susama yeter de sende çocuksun sende insansın en önmlisi sende bir cansızn susma

 20. Babam ablama haksiz yere hirsiz lik iftirasi atti ve yemin etti (caldigina dair) bayağı hirpaladi butun aileyi sucladi ve onlari da dovdu sizce dogru mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu