Çocuk

Anne Karnındaki Bebeğe Ruh Kaçıncı Günde Üflenir?

Çok merak edilen konulardan biride İslam dinine göre Anne karnındaki bebeğe ruh kaçıncı günde üflenir konusudur. Şimdi bu konuya açıklayıcı bir cevap verelim.

Bebeğe Ruh Kaçıncı Günde Üflenir? Ruh Ne Zaman Üflenir?

Cevap: Bebeğe ruhun ne zaman üflendiği konusunda imam ı Nebevi hazretlerinin kırk hadis eserinde yer alan bir hadisle açıklık getirelim. Bahsi geçen hadis i şerif şöyledir: Ebu Abdurrahman Abdullah b. Mesud (r.a) şöyle demiş­tir: Doğru ve doğruluğu tasdik edilmiş Allah Rasülü (s.a.v) şöyle buyurdu:

”Şüphesiz sizden birinizin anne karnında yaratılması, kırk gün nutfe (kan pıhtısı) sonra o kadar bir sürede alaka (bir parça et) halini, sonra o kadar bir sürede mudga (or­ganların belirginleşir) halini alır. Sonra Melek gönderilir ve kendisine ruh üfürülür. Meleğe dört şey (kelime) emredilmiştir. O kişinin rızkını, ecelini, amelini, şaki mi Said mi (iyi mi kötü mü) olacağını yazılır.

Buharı, Bedü’1-Halk, 6, Enbiya I, Kader, 1; Müslim, Kader, 1; Tirmizi, Kader, 4; İbn Mâce, Mukaddime, 10.

Şimdi bu konuya hem günümüz tıbbı ile hemde İslam dininde yer alan bilgiler ile yaklaşalım. Böylece görelim ki İslam dini günümüz bilimine ve gerçek hakikate ne kadar uygundur. Zira günümüz bilimi de aslında İlahi ilim olan Kuran’dan ve Kuran ile beslenmiş hadislerden görmüş olduğu büyük destek ile günümüze kadar gelmiştir.

Kalb Atması ile Bebeğe Ruh Üflenmesi Ayrı Konulardır

Bu konuda ki birinci nokta şudur . Günümüz bilimi ile bilindiğine göre bir bebek anne karnında kır gün içerisinde canlanmaktadır. Yani bebeğin kalp atışları başlamaktadır. Peki bu bebeğin ruhunun verildiği anlamına gelmez mi? Bu sorunun cevabı hayırdır. Çünkü burada ki kalp atışları ve can buluş beden fonksiyonlarının başlangıcını temsil etmektedir. Her ne kadar bu durumda ki bebek gerçek bir canlı ise de henüz ruh kazanmamıştır.

Fakat şu noktada önemli ki bu durum o bebeğin alınabileceği (kürtaj yapılabileceği) anlamına gelmez. Çünkü o bebek artık bir canlıdır ve var olma sürecine girmiştir. Bedenin can buluşu ilk kır gün içindedir, hadisi şerifte belirtildiği gibi. Sonra ise vücut azaları şekillenmeye başlayan bebek ikinci kırkta ise vücut azalarına kavuşmuş bir hale gelmektedir. Bu konuda hadis i şerifte belirtilmektedir. Ruh ise bebeğe yüce yaratıcı Allah tarafından görevlendirilen melek vasıtası ile ruh verilmektedir. Bu konuda hadis i şerifte zikredildiği üzere üçün kırkta yani bebek 120 günlük olduğu zamandır.

Anne Karnındaki Bebeğe Ruh Kaçıncı Günde Üflenir?

Bebeğe Ruh Üflenmesi ve Zaman Konusuna Farklı Yaklaşımlar

Bazı hadisler ilk kırkta çocuğun can bulacağı geçebilmektedir. Ki bazı alimler bu nedenle anne karnındaki bebeğe ruhun kırk günlük iken verildiğini söylemişlerdir. Fakat o hadis i şeriflerde zikredilen can bedenin can bulmasıdır. Yani ruhun bedenle buluşması değildir. Ki ruh bulmamış fakat kalbi atmaya başlayan bir beden candır ve can olarak kabul edilmektedir. Örneğin ölen bir kimseni belli bir müddet daha hücrelerinin canlı kalması da bu konuya bir örnektir. Zira bedeni çalıştıran ruh olsa idi bir insan ölür ölmez hücreler dahi o an ölürdü ve bedenin fonksiyonları belli bir müddet deha sürmezdi.

Zira bebeğin ruhsuz bedeninin ölen bir kimsenin bedeninde farkı vardır. Anne karnında ki bebek kendi ruhuna kavuşana denk adeta annenin ruhundan beslenmektedir. Bu nedenle de bebeğin ruhsuz bedeni ölen bir kimsenin bedeninden farklıdır. Özetle anlıyoruz ki bir bebek 120 günlük olunca ruhuna kavuşmakta ve çalışan bedensel fonksiyonlarına ruhsal fonksiyonları da eklenmekte ve tam manası ile bir insan olmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hayırlı günler 16 haftalık anne karnındaki bebeğim suyu gelip tamamen suyun boşalmasından sonra doktorlar yaşamasının mümkün olmayacağını ve beni zehirleyeceğini söyleyip alınması gerektiğini söylediler ve sancım vardı doktor hesaplamasına göre 118 günlük mezarlığa defnettik 120 günlük olmadığı için ruhu üflenmemiş midir acaba ?

  1. Anladığımız kadarı ile siz gerekeni yapmışsınız. Bunu ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Bize iyi niyetli düşünmek ve mekanı cennet olsun demek düşmektedir.

 2. Son sat göre 9 haftalık hamileyim fakat ultrasonda 6hafta 5 günlük çıkıyor ve doktor kontrolüne gittiğimde bebeğin gözüktüğü fakat canlanmadigi kalbinin atmadığı söylendi kürtaj ile alınması gerektiği aynı gün içinde baska bir doktora daha gittik aynı teşhis konuldu ama bu ikinci gittiğim doktor içinde bir ümit şüphe varsa 1 hafta bekleyelim dedi sonradan kalp atışı duyulma ihtimali varmı Allah tarafından bir mucize olurmu

  1. Sağlık konusunda doktorunuzu dinlemelisiniz. Bir hafta daha beklemeniz sorun olmayacaksa beklemeli ve ona göre karar vermelisiniz.

 3. 12 haftalık üçüzlere gebeyim aniden suyum geldi doktorlar bebeğin birinin suyunun bittiğini söyledi yaşamaz yüzde 90 ölür ölmezse eğer biz kalbine iğne yapar sonlandırırız dediler

 4. Bende aynı sebeplerden dolayı bebeğimin katili olucaktım Rabbime binlerce şükürler olsun ki bana bu günahı nasip etmedi eşim bu bebekle birlikte çok değişti evimize neşe huzur getirdi sakın aldırma her canlı yaşamayı hak eder bu karar bizim değil rabbimizin kararı dır vicdan azabı çekmemek için bu günaha girmeyin

 5. Merhaba ben 11 haftalık gebeyim ama bebeğimin kalbi 7.5 haftalık iken durmuş buyumemis 7.5 haftalık olarak kalmış şimdi onu alacaklar ruhu uflenmismidir isim koymam gereklimi cennete gurebilecekmi

  1. Bebeklerin ruhu 120 günlükken üflenmektedir. Doğmamış bir çocuğa isim vermek gerekmemektedir. Dünyaya gelmemiş bebeklerin hükmü hakkında ise net bir bilgimiz yok bu nedenle yanlış bilgi vermekten kaçınıyoruz. Yüce Mevla’mız hayırlı bir evlat nasip eylesin inşaallah.

 6. Merhaba benim bir yaşında oğlum var iki aylık hamileyim oğlumu iki hafta oldu sütten kestim sizce günah mı bide ne zamana kadar sütten kesmek lazım üç ay biliyorum dinen doğrumu

  1. Dinen çocuk bir sıkıntı olmuyor ise 2 yıla kadar emebilmektedir. Bir yaşında ki çocuğunuzu sütten kesme nedeniniz nedir bilmiyoruz. Ancak bu bir doktor tavsiyesi ise bir sakınca yoktur.

 7. Merhaba ben yedi haftalik hamile idim kanama sebeple doktora gitdim doktorlar onun cansiz oldugunu söyledi aldırmak zorunda kaldım sizince bu gunahmı!

  1. Eğer doktor anne karnındaki bebeğin öldüğünü söylüyorsa bu bebeği aldırmak değil aldırmamak günahtır. Zira anne karnındaki ölü bebekten ciddi zararlar görebilmektedir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Unutmayın her işte bir hayır vardır.

  1. Düşük çocuğa isim vermek konusunda Peygamber Efendimizin (asm) gerekçeli emri de vardır. Buyuruyor ki:Düşük çocuklarınıza isim veriniz. Çünkü onlar ahirette sizin için yüksek dereceler hazırlamak üzere öncülerinizdir.

 8. Merhaba ben Yağmur geçen yıl dört aylık hamileyken bebeğimi düşürmek zorunda kaldım. Doktorlar ya bebeğimi alacaklarını ya da böbreklerimin iflas edeceğini söyledi mecburen bebeğimi düşürdüm ama çok pişmanım acaba günah işlemiş oldum mu.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Bir doktormu almanızı söyledi yoksa başka doktorlara da gittinizmi eğer detaylı bir şekilde araştırdıysanız ve birkaç doktor aynı şeyi söyledilerse bu durum zaruridir bu durumda günaha girmiş olmassınız.

  1. Günah değil ama hayırlısını istemek en güzeli Rabbimiz hayırlı olanı nasip eylesin evladınızı salih kullarından eylesin.

 9. merhaba ben hamıleyım esım hergun ıcıyo ayrıyız ıcmesınden zıyade dını acıdan cok zayıf haşa haşa dınıme küfür eden okudugum duaya karısan bır ınsan oldu dıger cocuguma camıyı yasakladı oruc tutmasına karısıyor boyle bır ınsandan cocuk dunyaya getırmek ıstemıyorum dıger evladım babası ılk esımdı ayrıldık sımdıde böyle oldu aldırmak gunahmıdır dogunca pesımı bırakmaz dıger evladımında hayatını etkılıyor ne yapmam gerek

  1. Anlıyoruzki durumunuz gerçekten çok zor ama Her ne olursa olsun kesinlikle bebeğinizi aldırmayın çok büyük günah işlersiniz.Sabırlı olun ve dua edin Rabbimiz sizin için elbette hayırlı bir kapı açacaktır inşaallah bakarsınız bu bebek eşinize iyi gelir ve değişir Allahın izniyle sabırlı olun yanlış birşey yapmayın.

 10. Merhaba ben 15 haftalık hamileydim testlerde bebekte trisomy 18 kromozom bozukluğu çıktı ultrasonda bebeğin kalbi beyni çok problemli dediler bazı organları karnının dışında kalmıştı ve el ve ayak bulguları bu kromozom hastalığını doğruladı doktorlar bebeği aldırmamı daha çok beklersem bana zarar verebileceğini söylediler ve birçok doktora sordum araştırdım en son aldırmak zorunda kaldım çok huzursuzum günah mı işledim acaba

  1. Eğer bir çok doktor aynı şeyi söylediyse ve sizin hayatınız gerçekten tehlikede idi ise günah işlemiş olmassınız ancak aksi ise büyük günah işlenmiş olur.

 11. Ben bir aylik hamileydim dun gece dusuk yaptim ve cok vicdan azabi cekiyorum bebeyin kendi kendine dusmesinin dinimizde yeri nedir acaba

  1. Bu sizin için bir imtihandır elinizde olan birşey değildir üzülmeyin sabredin bunun mükafatını inşallah alırsınız. Rabbimiz tekrardan hayırlı bir gebelik ve salih bir evlat nasip eylesin size.(Amin)

 12. Selamun aleykum. Benim ilk bebeyim 8 hafta 2 gunlukken ilac takviyesi ile doktor tarafindan kalbi durduruldu. Sebeb bebeyin rahimle tup arasinda olusmasi ve gun gectikce canimi yakmasi idi. Doktorum 12 haftasina kadar rahmimi yirta bilecek korkusuyla bunu tavsiye etdi. O gun bu gun dusunuyorum ki,acaba gunah mi etdim?

  1. Muhakkak bir özür ve zaruret dolayısıyla bazı ceninleri düşürmek cinayet sayılmayacağı gibi, maddî ve mânevî bir mes’uliyeti de gerektirmez. Eğer hayati tehlikeniz var ise ancak bebeğinizi aldırabilirsiniz aksi takdirde büyük günah işlenmiş olur.

 13. Merhaba ben 3 aylik hamileyim ve bebeğimin bir çok sıkıntısı var. Kalbi delik .Beyni tam oluşmamis. Bobreginde gozlerinde ellerinde kollarinda dudaklarinda bir cok yerinde sakatlık var . Doktor bu bebeklerin ilk 1 ay icerisinde aci cekerek öldugunu . Yasadigi surece serumlarla beslenebilecegini hastaneden cikamayacagini ve beyin fonksiyonlarini kullanamayacagini soyluyor . Heyet karari bebegimi aldirmam taraftarı fakat dini boyutu benim icin cok önemli lütfen yardimci olurmusunuz

  1. Değerli kardeşimiz bebeğinizi aldırmayın sakın Rabbimiz büyüktür dua edin rabbimizin değiştiremeyeceği bir şey yoktur.Bu sizin imtihanınızdır bu imtihanı kazanmaya çalışın.Eğer doktorlar sizin için zarar görürlerse aldırabiliesiniz ama sizin sağlığınızı etkilemiyecek ise kesinlikle bebeğinizi aldırmamalısınız.
   Kurtaj yaptirmak caiz midir. Başlıklı konumuzu okuyun lütfen.

 14. Ben 8.haftadasIndayim Gebeliğimin iki haftadır doktora gidiyoruz belki kalbi atar diye düşünüyoruz ama kese oluştu ama kalp atışı yok doktor. Kurtaji önerdi dini bakımdan günahı var mı ayrıyeten kese 6 haftalık görünüyor.

  1. Değerli ziyaretçimiz, doktor eğer bebeğinizin oluşmadığını ve bu saatten sonra kalp atışınında mümkün olmadığını söylüyor ise doktorunuzu dinlemelisiniz. Zira bu durum sağlık yönünden sizi etkileyebilir. Dini açıdan bu günah değil hatta gerekli bir şeydir.

   1. Beklememizde fayda varmıdır 8.veya 9.haftada kalp atma şansını beklesemmi ki allahdan ümit kesilmez insallah

   2. Bu konuda kesin bilgi için doktorunuza başvurmalısınız. Ne kadar beklemeniz sizin sağlığınıza zarar vermeyecekse o kadar beklemeniz daha doğru olacaktır.

 15. Millet artık milletin evladını bile öldürmeye göz dikmiş beyin fonksiyonları gelişmeden bebek bişey düşünmez mis peki ya allah ne düşünür önemli olan bu değil mi her gelen rizkiyla gelir gelirken dünyaya on getirir bir goturur

 16. Merhabalar ben daha yeni hamileyim daha bir aylık bile değil eşimle sorularım yüzünden istemiyorum zaten iki çocuğum var ve yeterince onlarda perişan oldular bizimle ben bu çocuğu aldırsam günaha girmiş olur muyum?

  1. Durumunuz zor olabilir fakat bu nedenle çocuğunuzu aldırmanız kesinlikle caiz olmaz.

  2. Çocuğu dünyaya getirdiğinizde kötü bir hayat yaşaması yüksek ihtimalse bu çocuğa zulüm etmiş olursunuz.bence aldırmanızda sakınca yoktur.

   1. Siz bu ihtimali nasıl görünüyorsunuz anlayamadık. Sizce bir insanın canı bir ihtimal kadar önemsiz ise zaten söz e gerek yoktur. Hem siz böyle düşünüyorsunuz Anna karnında ki o bebek acaba bu konuda ne düşünür bunu siz bilemezsiniz.

   2. 3. haftadan itibaren beyin hücreleri oluşmaya başlayan fetus hiç bir şey düşünemez eğer çocuk doğduğu zaman psikolojik olarak zor duruma düşüp neler yaşayacak bunu hiç düşündünüz mü? O çocuğun çektiği sıkıntıları siz çekmiyeceksiniz. Ailesi ve çocuk çekecek lütfen bunları düşünüp yorum yapın insanların hayatını mahvetmeye gerek yok…

   3. Cenab-ı Allah En’am suresi 151. ayeti kerimesinde buyuruyor ki:

    “Deki ey Allah’a karşı yalan uyduranlar! Gelin Allah’ın size neleri haram kıldığını okuyup haber vereyim. Hiç bir şeyi ortak koşmayın, ana babanıza iyilikte bulunun, yoksulluk endişesi ile çocuklarınızı öldürmeyin; sizinde onlarında rızkınızı biz veririz, hayasızlığın açığına da gizlisine de yaklaşmayın: Allah’ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmeyin.”

 17. Selamun aleyküm hocam benim eşim 2 defa düşük yaptı bebeğin kalbi durdu aynı haftada hiç bir sorun yokken bazı yerden duyduklarımız da içerden bir şey boğuyor muş bir hoca önerdiler muska yazıyormuş sorunsuz doğuyormuş acaba gitmelimiyiz ?

  1. Güvendiğiniz bir hocadan dua almanızda her konuda olduğu gibi bu konuda da fayda vardır. Fakat gittiğiniz hocanın gerçek bir hoca olduğundan ehli sünnet biri olduğundan ve bu işi para için yapmadığından emin olmalısınız.

   1. Teşekkür ederim hocam ewet parası ve sağlam hoca kaç kişiye yardımcı oldu ve istedikleri oldu bebeklerde düşme olayı bitti ben inanmam normalde direk namaz kılıp Rabbim de istemek dua etmek daha iyi diye düşünüyorum ama eşim gidelim diyor peki günah mı dır hocam ?

   2. Bir Müslümanın başka bir Müslümanda dua istemesi doğal bir durumdur. Hocalar ancak vesile olabilir. Dua almakta fayda vardır.

 18. Selamun Aleykum hocam bi hocamın verdiği bilgi kuran kursundaki hocamın gusül abdesti alırken burun bitimine kadar şu gitmezse sızlamazsa kabul olmaycağını demişti ben bunda çok zorlanıyorum her defasnda sızlasın şu gitsin diye çok uğraşıyorum hatta bunun çabası ile burnuma verirken şu kulağımdan gelen sızıyı hissettirdi bana şu an ara ara o sızıyı hissedebiliyorum çok nadirde olsa bu bilgi doğru diye süphelenmeye başladım sizce doğrumu hocam yoksa normal şu versek olurmu her defasında abdestim kabul olmaz die korkuyorum … selametle

  1. Önemli olan burnunuzun sızlaması değildir. Burada ki kasıt çekebildiğiniz kadar yukarı çekmenizdir. Zaten bir müddet sonra alışınca sızlama geçecektir. Ama siz sızlamıyor diye dahada çok çekmenize gerek yoktur. Elinizden geldiğince suyu çekmelisiniz.

   1. Benim düşüncem de izah ettiğiniz mantıkta idi lakin kurstaki hocam illa sızlamasi gerek dediği için benide çok zor durumda biraktığını anladım kimseyede soramadım Allah razı olsun hocam.

 19. Merhaba 7+6 haftalık hamileyim kalp atışı görünmedi doktor 3 gün daha bekleyelim için rahat etsin sonra alırız dedi. Sizce beklemelimiyim biraz daha yoksa aldırmalıyalım. Çok Üzgünüm.

  1. Doktorunuzu dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun, size hayırlı çocuklar nasip etsin inşaallah.

 20. Merhaba bebegim 12 haftalıkken gelişim yüzünden düşükle sonuçlanacağı söylendi 3 doktor da aynı şeyi söyledi bebeğimi ahir hayatta görebilecek miyim yardımcı olur musunz?

  1. Bu mümkün görünmüyor fakat Mevla’mız ın rahmetinden ümit kesilmez. İnşaallah mümkün olur. Mevla’mız yardımcınız olsun.

 21. Merhaba ben 5 haftalık bir düşük yapmıştım bir yerde sahabelerle ilgili bi yazı okumuştum “ana-baba düşük olan bebeğe adını mutlaka koymalılar mizanda Allah’ım sen beni aileme şefaat edesin diye canımı aldın lakin ailem benim adımı bile koymadı nasıl sevap kazandıracağım aileme “demiş bunun bir doğruluğu var mı üstelik ben 5 haftalık bi düşük yaptım cinsiyet belli değildi ve öbür tarafta şefaatçimiz olur mu?

  1. Sahabeler hakkında verdiğiniz o bilgi hakkında bir bilgimiz yok. Bununla birlikte 5 haftalık bir bebeğinde bir can olarak bir hükmü olduğunu düşünmüyoruz. Lütfen bir anne olarak sözlerimizden alınmayın, tabi ki bir haftalık olsada sizden bir parçadır fakat canı can yapan ruhtur ve bilindiği üzere 5 haftalık bir bebek ruh sahibi değildir. Mevla’mız size hayırlı evlatlar nasip eylesin.

 22. Merhaba çocuğumuz anne karnında 12 haftalıkken kalbi durdu ve almak zorunda kaldık bu durumda ruh üflenmemiş gibi duruyor hadisler ışığında sonuç olarak bu çocuğumuzu ahir hayatımızda tekrar görebilecek miyiz öğrenmek istiyoruz.

  1. Anne karnında ruh bulmuş bir bebek aslında dünya hayatına gelmiş demektir. Zira anne karnında 9 ay geçirmekte bu dünya hayatının bir parçasıdır. Dolayısı ile inşaallah ahirette evladınızı görmek nasip olacaktır.

   1. Çok teşşekür ediyorum sizden Allah razı olsun okuduğum bazı yerlerde bebek ruh üflendikten sonra ahirette harş olunacığını gördüm ve bizim üzüntümüzü dahada artırdı verdiğiniz bilgi inanın üzüntümü giderdi ve rabbim bizi evladımızla haşr eder inşallah.

 23. iyi günler, geçen hafta üçüz hamilesi olduğumu öğrendim doktor tehlikeli olduğu için 12. haftada sonlandıracağını söyledi bu konuda çok tedirginim.

  1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun, işinizi kolaylaştırsın. Gönlünüzü ferah tutun, bu her kese nasip olacak bir şey değildir. Mutlaka yüce Mevla’mızın bir bildiği vardır. Mevla’mıza sığının ve sizinle beraber olduğunu unutmayın.

 24. Ben 8+3 haftalik hamileyim 24 kasımda doktora gittiğimde kalbi atıyordu bugün yani 26 kasımda gittiğimde doktor kalbinin atmadım ini bebeğin olduğunu söyledi çok Üzgünüm hemen kürtaj olmak istemiyorum. Bebeğim 10 haftayı doldurasıya kadar beklemek istiyorum Axa kalbi tekrar atmaya başlarım bebeğimiz yaşaması için dua ediyorum. Bu bebeği çok istemiştim. Bebeğimiz kalbinin atması için hangi duayı okumalıyım.

  1. Değerli ziyaretçimiz, tabi ki yüce Mevla’mız her şeye kadirdir. Fakat kalbi duran bir çocuğu kalbi tekrar atabilir diye karnınızda bekletmeniz caiz değildir. Zira bu sizin sağlığınızı bozar.Yasin suresinin son iki ayetini okumanızda fayda var. Fakat yarın tekrar doktorunuza gidin ve çocuğun kalbi halen atmıyor ise kürtaj olmalısnız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

  2. Merhaba Ayla hanim. Benim bebeğim 6 haftalıkken öldü. Kürtaj yapıldı. Allah tekrar nasip eder inşallah. Sizi merak ediyorum. Ne yaptınız?

 25. Değerli arkadaşlar ruhsuz can olmaz olamaz olabilme ihtimali yoktur. Canla ruhu birbirinden ayirmak haşa ALLAH c.c inkar anlamina ve ayetlerine ters düşmektedir. Öyle olsaydi öldügüm an ruhun teslimiyetinden sonra organlarim yasayabilmesi gerekirdi. Cünkü can ruh degilden gidersek. Yani frankensteini yapabilirdik. Hayir efendi. Bu şirktir. Kalb atiyorsa can geldiyse ruh gelmistir. Bigbang deki gibi patlayarak cogalarak gelisir ana karnindaki beden. Ama ruhsuz hicbirseye canli denilemez!! Bitkilerdede ruh vardir.. kabiliyeti sınırĺıdır sadece. Yani Can demek ruh demektir. Bir hücrede can varsa ruh vardir. Boyutu farkli olabilir sadece.

 26. Çok güzel yorumlamışsınız Allah c.c sizden razı olsun.. Yapılan yorumlara göz atıyorum da.. Benim eşim hamile ve çocuğumuzun engelli olup olmadığı ile alakalı test yapmamızı istediler.. karşı çıktık.. çünkü biz bebek isterken Allahtan istedik tevekkül ettik bize hediyesi oldu.. Ondan gelen baş göz üstüne.. Allahın mucizesini bu kadar yakından görmek baba adayı olarak bni o kadar mest etti ki.. Anne adaylarına şunu söylemek istiyorum. Karnınızda RABBİMİN MUCİZESİ VAR. “O” SİZİN ARACILIĞINIZLA BELKİ BBİR MÜCAHİT YARATACAK. DİNİNE HİZMET EDECEK. İNSANLARI KOTULUKTEN UZAKLAŞTIRIP İYİLİĞE SEVK EDECEK. BOYLE BİR İNSANIN YOK EDİLMESİ NE KADAR ÇİRKİNSE YAŞAMASINI SAĞLAYIP -TEVEKKÜL VE DUA İLE- O GÜZEL İNSANLARI EĞİTMEKSE BİR OKADAR GÜZELDİR. Rabbimin mucizesi içinizde ŞÜKREDİN ŞÜKREDİN

 27. Merhaba ben. 6 haftalık gebeyim eşimle şiddetli geçimsizlik var ben hamileliğimi sonlandırmak istiyorum bana yardımcı olun lütfen.

  1. Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde anne karnındaki bebeğin yaşamına son vermek kesinlikle caiz değildir. Unutmayın karnınızdaki bebek eşinizin olduğu kadar sizinde çocuğunuz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 28. Ben 9 haftalık hamileydim ve eşim çocuğu hiç istemiyordu benim zorlamamla 9 haftayı doldurduk çok aldırmak için teklifte bulundu kesinlikle karşı çıktım ve sonra beni tehdit etti eğer bu çocuk alınmazsa bu evlilik biter dedi sırf yuvam bozulmasın diye istemeyerek çocuğumu aldırmak zorunda kaldım ve çocuğu aldırdıktan sonra beni terk etti. Ben çok çare sizin günaha mü girdim bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Siz samimiyet ile tövbe edin. Konu bire bir anlatığınız gibi ise bu konunu vebalinin çoğu hata hepsi sizi kandıran ve bir başınıza bırakan eşinize aittir.

 29. 3 haftalık hamileyim bir tane küçük 1 yaşında bebeğim var. Karnımdaki bebeğin ruhuda kalbide henüz oluşmamış düşür diyorlar ben çok korkuyorum ne yapacağımı bilmiyorum yaşım 20 bana bir cevap yazın lütfen eşimden başka yardım edecek kimsemiz yok.

  1. Niye düşürmek istediğinizi anlayamadık Fakat bu düşündüğünüzü kesinlikle İslam dininde caiz değildir. Sabırlı olun inşaallah bu hamilelik hakkınızda hayırlı olacaktır.

  2. Sakın öyle birşey yapma kardeşim biz ki insanoğlu bir karıncaya can veremiyor iken sana rabbim bir evlat bir can daha vermiş onu almak bize düşmez onu sana verdi ise vardır bir bildiği bak benim 7 yaşında kızım var ondan sonra çok denedik hepsi canlanmadan düştü ki o kadar da çok istiyorum nasip olmuyor vermiyorsa ondada bir bildiği vardır şimdi yine geçiktim hamilemiyim bilmiyorum sevinsem yarım kalacak yine diye çok korkuyorum benden sana bir abla kardeş nasihati bebeğine kıyma olmayanları da düşün günahına girme.

 30. Hayırlı günler ben 6 haftalık hamileymişim ve bilmeden kullandığım bazı hormon ilaçlarının gebeklikte kullanılmaması gerekiyormuş bu yüzden doktorlar gebeliğin sonlandırılması gerektiğini söylüyorlar eğer doğarsa kullandığım yüksek dozdaki ilaçlardan dolayı bebeğin doğumsal anomaloklerle dogacağını yani kız olursa erkek, erkek olursa kız gibi olacağını bazı organ bozuklukları olacağını ve bu riski göz ardı edemicemi söylediler bana bir çıkar yolu gösterin yalvarıyorum çok kararsızım 2 tane evladım var rabbim onlara uzun ömür versin inşallah çok çaresizim sizce bunun dinde bir sakıncası var mıdır açıkçası o sorumluluktan çok korkuyorum doğurmaktanda aldırmaktanda ne yapmam gerekiyor ne olur yardim edin.

  1. Değerli ziyaretçimiz şu anda bir imtihan içerisindesiniz. Karnınızda ki bebek sorunlu olsa dahi unutmayın ki bir can taşımaktadır. Eğer doktorlar bu gebeliğe devam ederseniz sizin hayatınızın riske gireceğini belirtiyorlar ise aldırabilirsiniz. Aksi taktirde dinen çoçuğu aldırmanız büyük günah olacaktır. Çocuğun özürlümü olacağı daha sonra tedavi olup olamayacağını doktorlar tam anlamı ile anlayamamaktadırlar. Özürlü olacağını anlayabilirler ama ne derece olacağını Mevla bilmektedir. Zira biz bu konunun bir çok örneği ile karşılaştık. Bu çocuk yaşamaz diyen doktorların çocuk doğunda hafif kusurla doğduğunu gören doktorların şaşkınlığına sahit olduk. Dolayısı bunun bir imtihan olduğunu unutmayın. Zaten katillerin dahi yaşama hakkının olduğunu söyleyen bu zihniyetin anne karnında ki bebeği öldürme düşüncesini anlayamıyoruz. Unutmayın kucağınızda ki özürlü bir çocuğu öldürmenizle karnınızda ki bebeği aldırmanızın arasında bir fark yoktur.

 31. Kalb çalışmaya başlayınca insanlık devreye girmiş olur. İnsan ölünce organlarının ve hücrelerinin bir müddet canlı kalması insanın ölmediği anlamına gelmez. Hücreler ve organlar insan değildir. Onların bütünlüğü insandır. Bütünlük bozulunca insan ölmüştür. Kalb çalışmadan önceki zigot ve zigot hücresinden üreyen hücreler topluluğunun da canlı olması bu şekildedir. Kur’ân’daki bilgiler de bunu ifade eder. Kur’ân analizi güzel yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu