Camiler

Amerika İslam Merkezi Hakkında Bilgi ve Resimleri

Amerika İslam Merkezi, Amerika’nın Michigan eyaletinde bulunan Şii mezhebine ait bir camidir. İslam mimarisi kullanılan ve 2 adet minaresi bulunan caminin mimarı David Donellon’dur. Amerika İslam Merkezi 14 milyon dolara malolmuştur. Bu merkezin tarihi 1964 yılına dayanmasına rağmen, 2005 yılında hizmete açılmıştır. Amerika İslam Merkezi, Kuzey Amerika’da bulunan en geniş v Amerika’da bulunan en eski camidir. Michigan’ın Dearborn yerleşim yeri, Şii Arap nüfusunun en yoğun olarak bulunduğu yerdir ve Amerika’da Şiiliğin kalbi olarak bilinmektedir. Amerika İslam Merkezi’nin tam olarak bulunduğu yer, Dearborn’daki Ford karayolu üzeridir. Amerika İslam Enstitüsü, 1963 yılında ilk kurulduğu andan itibaren Muhammed Cevad Sırrı adlı Irak asıllı bir imam tarafından yönetilmiştir. Amerika İslam Merkezi’nin bilinen ilk imamı ise Hasan El Kazvini’dir. Bu merkez, Irak’ta yükselen Sunni-Şii tansiyonu nedeniyle 2007 yılında Şiilik karşıtlarının hedefi olmuştur.

24 Ocak 2011 yılında ise, Roger Stockham adlı bir kişi, Amerika İslam Merkezi’ni havaya uçurmaya çalıştıktan sonra, terör eylemi suçundan tutuklanarak hapishaneye gönderildi. 2011 Nisan’ında ise Yahudi, Hristiyan ve farklı inançlardan yüzlerce insan, saldırıyı kınadı. 2013 yılında Amerika İslam Merkezi’nden bir grup Müslüman, hac yapmak için Mekke’ye gitmek üzere yola koyuldu.

Ancak hac yaparken 200 kişilik radikal İslamcı grup tarafından saldırıya uğradılar ve Şii grubun içerisinde yer alan kadınlar da bulundukları Mina’dan 15 dakika içerisinde ayrılmadıkları takdirde tecavüze uğramakla tehdit edildiler. Amerika İslam Merkezinde 18 yıl boyunca imamlık yapmış olan imam Hasan El Kazvini, vadeli sınırları uygulayarak şimdiye kadar kendini reforme edemediğini ve kadınları disipline etmede başarısız olduğunu belirterek istifa etmiştir. Ayrıca Irak asıllı imam, bu konuda cami üyeliğini sınırlamak isteyen kurulu suçlamıştır.

Amerika İslam Merkezi Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu