DuaGenelSorularınızSözlükYazarlar

” Ama biz evleneceğiz ” Günah dolu bir cümle…

İFFET…

Korunası bir miras ,Kitabımızdan öğrenmemiz gereken , öğrenmekle kalmayıp hayatımıza uygulamamız gereken en güzel derslerden biri …

Hz Yusuf’dan bize kalan en kıymetli miras !

 • Andolsun kadın ona (göz koyup) istek duymuştu. Eğer Rabbinin delilini görmemiş olsaydı Yûsuf da ona istek duyacaktı. ‘Yusuf suresi 24’

Bu ayeti kerime de Hz.Yusuf’un karakterini konuşturup, iffetini yüceltirken kadından bahsetmek bile istememiş. Hz.Yusuf bu durumda ve kadın ona yavaşça yaklaşıyor. Ama Hz.Yusuf Allah’ın onu izlediğini hatırlayabiliyor. İşte buradan alacağımız ders bu olmalı.

 “Allah beni gözetliyor, Nasıl sadakatsizlik yapabilirim?” Bununla imtihan ediliyoruz ve bu hiç de kolay olmayacak. 

Üç büyük günah . Bu üç şeyden birini, biri yaparsa büyük günah işlemiş olur şiddetli azap görür… Nedir mi onlar ?

 •  Şirk koşmak
 •  Suçsuz yere adam öldürmek
 •  Zina yapmak

“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, şüphesiz bir hayasızlıktır, kötü bir yoldur.” (İsra, 3-32)

Erkekler size , evleneceklerini vaad ederek ulaşmayı ister ve şeytanın vesvesesi ile başarabilirler bunu… Onlar için zaten azap vardır . Tövbelerin bile temizleyemeyeceği bir hak vardır . Gönül hakkı … İki cihanda da ödenmesi en zor haklardan bir tanesi !…

Karşı cins ile evlilik yoluna kesin adımlar atmadan yüreğinize gözlerinize ellerinize kısacası ruhunuzdan bedeninize kadar her zerrenize sahip çıkın kardeşlerim …

Kim 3 büyük günahı işlerse azap görecek. Müslüman yaparsa 2 kat azap görecek. Çünkü biliyor ve yaptı. Müşrik en azından bilmiyor da yapıyor. Eğer buna bulaştıysanız ve şimdi de bu Kur’an ayetlerini duyduysanız Tövbe bekler sizi. Yoksa  Allah bunu hesap gününde soracak. Ayetleri sadece hikaye mi sanmıştın diyecek? Bunu bilip de kendi flört hayatınla bir alakası yokmuş gibi davranma!  Duam odur ki ; Yusuf(a.s)’ın bu hikayesinden dersler çıkarmamız.

Belki ciddi hatalar yaptın. Bunu duyunca “Aman Allah’ım çifte azap!” diyerek belki mescidi terk ettin. Sonra şeytan gelip usulca “Zaten cehennemliksin, bir partide eğlen, istediğini yap. Zaten express trene binmişsin, bütün yolu git işte.” dedi. Ama Allah ne diyor? “Şirk koşan, adam öldüren, zina yapan hatta üçünü yapan insanlar hakkında bir istisna var. Tövbe eder ve Allah’a geri dönerseniz, tekrar inananlardan olursanız, yeni Müslüman olmuş gibi olursunuz. Allah dağ büyüklüğündeki günahlarını alacak ve salih amellere çevirecek! Tövbe kardeşim , içten samimi gözyaşlarıyla dolu bir tövbe sadece !…

Asrı Saadet’te sahabeler helali kolaylaştırırlardı, böylece haram zorlaşırdı.

Helali zorlaştırırsak, haramı kolaylaştırmış oluruz. Oysa haram günümüzde ne kadar kolay değil mi? Evlilik yolunda dahi olsa, günümüz tabiriyle “çıkmak” caiz değil! “Ama tanımam gerek, tanımadan evlenemem ve onunla çıkmadan nasıl tanıyabilirim?”
 Gelecekteki kocanızı veya karınızı onunla sadece çıkmakla ASLA TANIYAMAZSINIZ!…

Mesela ;
Biriyle çıktığınızda en iyi davranışları sergiler, en güzel şekilde giyinir, hatta evden çıkmadan konuşmanızın provasını dahi yaparsınız. Bütün bunlar evlendikten sonra, 6 ay içinde kaybolur. Geriye sadece karakter kalır. Bir de kalkıp “Bu sadece evlilik uğruna yoksa niyetim temiz.” Senin mi niyetin ciddi?  Bunu Allah için mi yapıyorsun? Fakat kendi bildiğin yoldan yapıyorsun. Ne sanıyorsun kendini? Sürekli sohbet ediyorlar, mesajlaşma, konuşma, birbirlerini etkiliyorlar. Sonra görüşüyorlar sonra bakışıyorlar. Şu ana kadar her şey iyi değil mi? Daha sonra birbirlerine dokunmadılar derken dokunmakta isterler. Ve sonunda aşık olurlar. Pardon aşk mı? Keşke bir bilseydiniz.. Siz aşkın ne olduğunu bilmiyorsunuz. Şehvet bu.. Gidip babasından isterseniz baba da “Ancak cesedimi çiğnersen.” derse o zaman ne yapacaksınız? Tutulmuşsunuz birbirinize…

Evet kardeşim, Allah’tan korkun. Çünkü siz kendinize zarar veriyorsunuz!

Peki kadınlar ve erkekler arkadaş olabilirler mi? Bir bayan böyle bir rahatlıkta olabilir mi? “Bir şey yapmıyoruz, konuşuyoruz sadece.”
-Böyle bir şey mümkün mü?

Olabilir mi?

 • Oluyor zaten, orası kesin !
 • Olmamalı orası da kesin !

Ama sadece arkadaş olamazlar mı? Öyle kalamazlar mı?

– HAYIR! Karşı tarafın ne düşündüğünü ne hissettiğini bilemezsiniz. Sen Hz.Yusuf kıssasındaki gibi İFFET ABİDESİ olmalısın kardeşim…
Ha, iletişim hiç mi olmayacak, olacak tabii ki. İş dünyasında, okul dünyasında. Peki bu iletişimi sağlıksız yerine sağlıklı hâle getirmek için uymamız gereken kurallar nelerdir?

Aslında namahremlerin birbirleriyle toplum içinde, dışarda konuşmaları Kuran’da geçer.
“Ve Medyen suyuna vardığı zaman, su almakta olan bir insan topluluğu buldu ve onlardan başka, (hayvanlarını suya gitmekten) engelleyen iki kadın buldu. Onlara: ‘Sizin hâliniz (derdiniz) nedir?’ dedi. (O iki kadın): ‘Çobanlar (sürüleriyle) çekilmedikçe biz (hayvanlarımızı) sulayamayız. Ve bizim babamız çok ihtiyar.’ dediler.” (Kasas suresi, 23.Ayet)

Hz. Musa namahrem iki kızla konuşmak için yanlarına gitmiştir. Problemin ne olduğunu sorar. Konuşmayı uzatmadan, dağıtmadan. Ana konuya odaklandı. Ve Kur’anı Kerim bize ne öğretiyor?

 “KONUŞTUĞUN KONUYA ODAKLANIRSAN, SORUN OLMUYOR.”

Bu şartlar altında çalışabilirsiniz, okuyabilirsiniz, iletişim kurabilirsiniz. Bir takım çizgiler olmalı, gevezelik olmamalı. Sen bayan kardeşim. Ciddi ol, ciddi bir tonda konuş. Çünkü eğer kadın ciddi olursa, erkek de otomatikmen ciddileşir. Bizim bayanlar olarak “sert” bir üslupla konuşmamız Nur Suresinde de geçer. (Nur-31) Kendini kontrol et, gözler aşağıda ve çekicilik sergileme. Ve sen erkek kardeşim! İçindeki oyuncuyu ortaya koymana gerek yok.

Bu tür şeyler toplumdaki ilişkilerimizi helal kılar…

Bir de bir de unutmadan. Ahirette onarılmayı bekleyen gönüller vardır. Hani olmaz ya bazen, ancak bu kadar güzel olmayabilirdi dersin. Bir düşün.. Karga ile kelebeğin aşkı olur mu? Kargaya 150 yıl hüzün bu.. Ama ahirete bir inansa, bitecek mesele aslında.. Sonsuza inansa.. Yaslasa sırtını Rahmân’a, teslim olsa.. Evet doğru okudun TESLİMİYET. Belki çok istedin, gönlün yoruldu, kelimelerin cimrileşti, gözyaşların haykırdı.. Onun kalbini, ruhunu hissettin belki de.. Aşktan ziyade şefkatinle sardın, dualarınla ayakta tuttun, o bilmeden.. Şefkat diyorum.. Çünkü şefkatin yaptıramayacağı şey yok. Karışıksız, katıksız ve saf. Hâlbuki aşk öyle mi? Ücret bekler, ücret görmedi mi can yakar…

Ama bir hatırla..
–  “Allah’ım, gönlüme düşürdüğünü, ömrüme düşür hayırlısıyla.” -Hem bir de unutma ki, hayırsızın yüzünü hayra çevirecek olan da Allah. Umudun sonsuz olsun…-
 – “Gönlümün imtihan edilmesinden sana sığınırım Allah’ım.” diye secdelerde gözyaşı dökerek ettiğin dualarını hatırla. “Hayırlısı” dedin değil mi? Rabbine bıraktın. Demek ki hayırlı değilmiş. O vakit çınlasın şu ayetler kulaklarında:
– “Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır. Allah bilir, siz bilemezsiniz.” (Bakara, 216)

“İnsan hayrı istediği kadar şerri de ister. İnsan pek acelecidir!” (İsra, 11)

Olur da bir gün farkında olmadan tutulursan bir imtihan fırtınasına, Rahman’a yasla gönlünü. O’nun şefkat limanına sığın ve vazgeç haramda arayış içersine girdiğin huzurdan. Yüreğinin dehlizleri inşirahı keşfetsin. Çünkü, çünkü.. Allah için vazgeçersen kaybetmezsin.

Hadi, gönlünden akan yaşları sil veda etmek üzere, ahirette baki kalsın… 

Hatırla hadi ….

ALLAH VAR , ALLAH YAR …

Sorular & Yorumlar

 1. Kim 3 büyük günahı işlerse azap görecek. Müslüman yaparsa 2 kat azap görecek. Çünkü biliyor ve yaptı. Müşrik en azından bilmiyor da yapıyor.

  bunu neye dayanarak yazdın kaynak gösterebilirmisin?

  çünkü bilmemek bir savunma deil ögrenmek farzdır.

 2. okulda öğretmense de mi öyle bir de şu konuda kafam karışıyr gidilen bir ortamda kafirim demeyip dinle alay eden kişiler varsa veya kafir olduğu bilinen falan onlarla konuşulmazmı örneğin bir akrabaya gidiliyor veya okula gidiliyor ordaki kişiler böyle kişilerse onlarla hiç konuşulmaz mı?mesela öğretmenler böyle öğretmense onlarla derste konuşmak ders dışı sohbet etmek kendini sevdirmeye uğraşmak falan küfür mü oluyr ?

  1. İnancında dolayı değilde örneğim bir doktorsa tıp bilgisinde dolayı saygı gösterilebilinir. Tıp konusunda öğretmenim veya hocam denebilinir.

  2. Bu konuyla ilgili bir hadis rivayet ediliyor ama o rivayet kâfire efendim diye hitap etmekle alakalı görünüyor ve böyle hitap edenin kâfir olacağından da bahsedilmiyor. Diğer taraftan bu rivayete dayanan Birgivî kaynak gösterilerek kâfire hocam diye hitap etmenin küfür olacağı söylenmiş fakat bu da muhtemelen hoca kelimesinin Farsçadaki esas anlamının efendi olmasından kaynaklanan bir açıklama. Günümüzde hoca deyince öğretmen anlaşılıyor ve sözcük ekseriyetle öğretmeni kastetmek üzere kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu