Abdest

Altın Diş Caiz midir? Abdeste Mani Olur mu?

Ağzında altın diş var bu günah mıdır? Birde abdeste mani olduğu söyleniyor bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Altın diş eski zamanlarda uygun görülmüştür. Bunun nedeni ise altının kokmaması ve zaruriyet olmasından dolayıdır. Günümüzde artık böyle bir zarriyet yoktur. Bununla birlikte çok zaruri bir durum olursa altın diş kullanılabilinir. Ancak sadece süs olarak dişi altın kaplattırmak caiz değildir.

Örneğin bir kimse eski zaman da zaruriyetten dolayı dişini altın kaplattırmış. Bu kaplama o kişinin abdestine engel değildir.

 Diş tedavisinde altın kullanmak caiz midir?

Ağız sağlığı vücut sağlığının bir parçasıdır. Vücut sağlığına dikkat etmek gerektiği gibi, diş sağlığına da dikkat etmek gerekir. Hz. Peygamber (s.a.s.) de diş temizliği ve sağlığına son derece önem vermiş; “Ümmetime zor gelmeyeceğini bilseydim her namazdan önce misvak kullanmalarını emrederdim.” (Buhârî, Cuma, 8), “Misvak ağzı temizler, Rabbi razı eder.” (Buhârî, Sıvak, 25), “Cebrail misvak üzerinde o kadar çok durdu ki farz olacak diye korktum.” (İbn Mace, Sıvak, 7) buyurmuştur.

Diş kaplama, doldurma ve protez, tedavi amaçlı başvurulan tıbbi yöntemlerdir. Bu işlemler yapılırken, tedavi neyi gerektiriyorsa onun uygulanması dinen sakıncalı değildir. Ancak dinin yasak etmediği bir madde ile tedavisi mümkünse, yasak ettiği bir maddenin kullanılması caiz değildir.

Dinimiz, zaruret olmadıkça altının erkekler tarafından kullanılmasını yasaklamıştır. Buna bağlı olarak, İmam Ebû Hanife, çıkan dişlerin tekrar yerine bağlanması durumunda kullanılacak telde gümüşü yeterli bulup, altın kullanmayı caiz görmemiştir. Diğer Hanefi imamları İmam Muhammed ve İmam Ebû Yusuf ise, zaruretten dolayı diş tedavisinde altının da kullanılabileceğini belirtmişlerdir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, IX, 521).

Bu müçtehitler bir savaşta burnunu kaybeden Arfece’nin (r.a.) gümüşten bir burun taktığını, bunun koku yapması üzerine Hz. Peygambere (s.a.s.) müracaatla altından burun yaptırmak istediğini ve kendisine bu hususta izin verildiğini (Ebû Dâvûd, Hatem, 7; Tirmizî, Libâs, 31) delil olarak ileri sürmüşlerdir. Bundan anlaşılıyor ki, tıbbi bir zaruret varsa diş kaplamada altının kullanılmasında sakınca yoktur. Zaruret yoksa başka madde kullanılması dini kurallara daha uygundur.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu