Dua

Allahümme Salli ve Allahümme Barik Duaları

Bu konuda kılmakta olduğumuz beş vakit namazın son tahiyyat oturuşlarında okuduğumuz Allahümme Salli ve Allahümme Barik dualarını, manalarını ve Arapça okunuşlarını bulabilirsiniz. Yüce Mevlamız kıldığımız ve kılacağımız bütün namazları kabul eylesin.

Allahümme Salli ve Allahümme Barik Duaları Nerelerde Okunur?

Bu ayrılmaz iki duanın okunduğu yerler şöyledir:
1. Bütün namazların son oturuşlarında yani, Ettehıyyâtü duasından sonra okunur.
2. İkindi namazının sünneti ile yatsı namazının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettehıyyâtü’den sonra okunur.
3. Cenaze namazında ikinci tekbirden sonra bu dualar okunur.

Allahümme Salli Duası, Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Allahümme Salli Duası
Allahümme Salli Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu

Allahümme Salli Duasının Anlamı
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle ve şerefini yücelt. Aynı İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Allahümme Barik Duası, Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Allahümme Barik Duaları
Allahümme Barik Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu

Allahümme Barik Duasının Anlamı: Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. Aynı İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Allahümme Salli, Barik Duaları Hakkındaki Hadis i Şerif

Bu güzel iki duanın kaynağı şu hadisi şeriftir. Hazreti Kâ’b b. Ucre’nin rivayetine şöyle bir olay vuku bulmuştur: “Hazreti Peygamber (a.s.v)  yanımıza geldiği bir vakit şöyle dedik: “Yâ Resulallah! Allah bize, sana nasıl selâm getireceğimizi bildirdi. Sen de bize sana nasıl salavat getireceğimizi öğret.” Hazreti Peygamber (a.s.v) cevaben  şöyle buyurdu: (4)

“Ey Allahım! Peygamberimiz Muhammed’e ve onun ailesine salat et, onların şerefte kadrini yücelt; Hazreti İbrahim ve ailesine salat ettiğin gibi.Ve yine Hazreti Muhammed Efendimizi ve ailesini mübarek kıl, onların feyiz ve bereketlerini daima arttır; Hazreti İbrahim ve ailesini mübarek kıldığın gibi. Şüphe yok ki sen Hamîdsin, Mecidsin.”(Buhari ve Müslim)

Sitemizde yer alan NASIL Dua Yapılır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Allahümme Salli ve Barik Duaları Hakkında Sorular

Namazda Salli, Barik Dualarını Okumazsak Namazımız Kabul Olur mu?

Bu duaları öğrenene kadar namazlarda okumamanız da herhangi bir sakınca yoktur. Burada ki sakınca olmayışı bir mazeret olduğundandır. Bu nedenle bir an önce ezberlenmeli ve namazlarda okunmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Güzel dua öğrenmek lazım. Ama bu duaları bilmeden de namaz kılınır kabulü Allah katındadır. Kabul değil diyen yalan konuşur.

  1. Allah adına hüküm vermek müslümana yakışmaz kardeşim onun ecri Allah katındadır lütfen böyle şeyler kimseye söylemeyelim. evet güzel dua öğrenmek lazım son oturuş namazlarda dua ettiğimiz andır ve Kuran da bir çok dua ayeti vardır nebi ve resullerin duaları örnektir.Kabul degiL demek kimsenin haddine degildir

 2. Bazı yerlerde Allahüme salli ala seyidina Muhammedin ve ala ali seyidina Muhammed yazıyo bazı yerlerde seyidina kısmı yok yardımcı olurmusunuz

  1. Sübhaneke, ettehiyyatü, allahümme salli barik duaları kuranda yok zaten. Herkes değişik nakletmiş olabilir

  2. Umut dogrusu şu:Allahûmme saali âla Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ ibrahime ve âla âli ibrahim.inneke hamidun mecid. Yardimci olduysam ne mutlu bana

 3. ben bunların okunuşunu biliyom annlamını bilmiyom.VE KUNUTUN İKİSİNİDE BİLİYOM SADCE KUNUTUN ANLAMINI BİLMİYOM

 4. Şimdikik takip ederek kılacağım canlı canlı yutuptan dinleyerek bir süre öğreninceye kadar inşallah allah kabul eder

 5. arkadaşlar hiç zor değil kesinlikle zor veya uzun diye düşünmeyin ben 2 dakikada ezberledim gerçekten çok basit

 6. Selam arkadaşlar çok uzun diyenler bir okumaya başlasalar emin olun hemen ezberleyeceksiniz güzel şeyler ben bize zor geliyor ama insan bir başlasa hemen öğrenmeye başlıyor bende uzun dedim nasıl öğrenecem dedim çok olmadı öğrendim yeter ki allahtan isteyin allah kullarını zorda bırakamz hiç bir zaman.

  1. Allah olmayacak şeyi kuluna yaptırmaz zor değildir.ezlermek allahın verdiği onca şeyden guzellikten sonra buna zor deyip çok görme kardeşim çabala Allah yardımcı olur saygılarımla..

  1. Öğrenene kadar okumamanızda bir sakınca yoktur. Fakat bir an önce ezberlenmeli ve namazlarda okunmalıdır.

  1. Değerli ziyaretçimiz, konuyu yeniden düzenledik ve salli ve barik dualarının kaynağı olan hadis i şerifi de konuya ekledik. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

   1. Allah için صلی ne demek: SAD ve LAM harflerinden olusan SAL kelimesine sözlüklerden bakıyorum sakırdamak kıkırdamak zehirli bir yılan türü diyor. Sonuna YE MAKSURA yi ekleyince de SALLI oluyor buna da bakıyorum kızdırmak kizistirmak hareketlendirmek diyor. Bu kelime benim için değil hepimiz için çok önemli. Bu ne dektir?

  1. Değerli ziyaretçimiz, konuda bir hata yok bir daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

  1. Her iki şekilde de okunabilir bir mahsur yoktur. Fakat biz sitemizde yer alan Arapça metninde ki gerekli düzenlemeyi yaptık. İlgi ve alakanız için teşekkür ediyoruz. Selam ve Dua İle…

 7. ALLAHÜMME SALLİ
  Allahumme salli ala muhammedin ve ala ali muhammed kema salleyte ala ibrahime ve ala ali ibrahim inneke hamidün mecid

  ALLAHUMME BARİK
  Allahumme barik ala muhammedin ve ala muhammed kema barekte ala ibrahime ve ala ali ibrahim inneke hamidün mecid.

 8. Evet size katılıyorum.

  Alıntı: mira
  Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları efendimize getirilen salavatların en güzellerindendir.

 9. Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları efendimize getirilen salavatların en güzellerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu