Sorularınız

Allah’tan Nasıl Af Dilemeliyim?

Bazen kendimi isyan ediyor buluyorum, bu gibi durumlarda nasıl af dilemeliyim? Neden Allah bana hiç bir şey nasip etmiyor diye. Evlenmek istedim olmadı etrafımda herkes nişanlanıyor evleniyor evli çoluk Çocuk sahibi neden onlara güzel hayat vermiş de bana vermiyor. Bana gelince neden hayırsız oluyor ben kötü biri miyim neden onlar hak ediyor da ben hak etmiyorum benim imtihanım buysa onlar neden hiç imtihanı yok? Mutlu Mesut eşleriyle el ele kol kola tükendim ben iyice dayanamıyorum ve isyan eder hale geldim isyan edince sonra pişman oluyorum nasıl af dilemeliyim Allah’tan?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sizin durumunuzda ve sizin gibi imtihan olan bir çok insan vardır. Bununla birlikte sizce o imtihan olmayan kimselerin aslında ne imtihanlarının olduklarını siz görmemektesiniz. Sizin bunu görmeyişiniz onların imtihan olmadıkları anlamına gelmemektedir.

Siz evlilik konusunda imtihan olduğunuzu düşündüğünüzden dolayı el ele bir çift görünce bunlar neden imtihan olmuyorlar, sadece ben mi imtihan oluyorum diyorsunuz. Oysa her insanın kendine göre bir imtihanı vardır. Zira dünya hayatı bir imtihandır. Size tavsiyemiz evlenemeyi değil hayırlı bir evliliği istemenizdir. Evlenerek mutsuz olanlardan olmaktansa evlememekte bir hayırdır. Yüce Mevla’mızın sizin için ne murat ettiğini bilemezsiniz. Ancak şundan emin olun ki sizin için her neyi murat ediyorsa mutlaka sizin iyiliğiniz içindir.

Nasıl Af Dilemeliyim?

Samimiyetle af dilemelisiniz. Af dilerken kendi hatalarınızın farkında olmalısınız. Bununla birlikte başınıza gelenlerinde sizin için hayırlısı olduğu bilincinde olmalısınız. Eğer böyle olmazsa af dilemenizin, tövbe etmenizin de bir anlamı olmayacaktır. Yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede şöyle buyurmuştur:

“Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. … Allah’a korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah’ın rahmeti çok yakındır.”(A’raf, 7/55-56.)

Tövbe ve istiğfar her derdin dermanıdır. Ancak sabırla bırakılmamalıdır. Yüce Mevla’mızın işleri sorgulanmamalıdır. Sorgulanır ise sonuçlarından da şikayetçi olunmamalıdır. Sorgulamaz isem şikayet etme hakkım olmaz mı derseniz unutmayın ki sorgulamaz ve teslim olursanız zaten işleriniz o kadar düzgün gidecek ki sizin tek yapmanız gereken Ya Rabbi sana şükürler olsun demek olacaktır. Zira yüce Mevla’mız ayeti kerimede “Muhakkak ki iyilik edenlere Allah’ın rahmeti çok yakındır” buyurmaktadır. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Ben Allah’a yalvara yalvara ağlayarak dua ettim tövbe ettim ancak yaptığım Günahı tekrar yapasım geliyor ve o günahı istemeyerekde olsa yapıyorum allah Afedermi hocam.

    1. Öncelikle samimi olmalısınız hem tövbe etmeli hemde günahtan kurtulmak için dua etmelisiniz. Eğer samimi olursanız yüce Mevlâmız yardımcınız olacaktır.

  2. Neden ben hocam arkadaşlarım nişanlanıp evlenirken ben neden ayrıldım çok kötü bir şekilde terkedildim düğüne 1 ay kala bana ayrılık düştü Allah’tan mı geliyor imtihan mı kader mi? Bu acıları yaşamam neden?

    1. Allah’tan gelmektedir, kaderdir ve imtihandır. Ancak unutmayın ki her şeyde bir hayır vardır. Konuya birde şu açıdan bakmalısınız. Bahsettiğiniz kimse sizi 2 ay sonra sizle evliyken sizi terk etseydi sizin için daha mı iyi olurdu? Bu nedenle bizce bu duruma şükretmelisiniz ve Yüce Mevla’mıza sizi kurtardığı için şükretmeli ve size daha hayırlı bir eş nasip etmesini istemelisiniz.

  3. Hocam başıma gelen sıkıntılardan dolayı çok isyan ettim kafayı yedim bu sıkıntılarım isyan ettiğim için günahlarıma kefaret olmadı mı? İsyan edip pişman oluyorum sinirden söylüyorum tövbe edince affedilir mi ne yapmalı?

    1. Affedilmeniz tamamen tövbenizdeki samimiyetle alakalıdır. Bununla birlikte tövbe ettiğiniz günahları bir daha işlememek konusunda gayretli olmalısınız.

  4. Tövbe bunun için değerli dir kulunun pişman olduğunu ALLAH c.c görür ve kulunu sever yeterki gunahlarda ısrarcı olmamak gerek her insanın derdi var bunu bilerek düşünmek gerekir sabırla beklemek gerek dertsiz müslüman da olmaz inancımız var son nefese kadar mecburuz dayanmaya hiç bir dert karşılıksız değildir mükafatı vardır dünya bir ekin tarlasıdır sabah gelirsin ne kadar başak sevap bicersen kâr dır akşam olur sonsuz aleme döner sin sen oragini keskin tutmaya bak ALLAH im hepimizi affetsin biz aciz kullarına rahmet etsin imanimizla ölmeyi nasip etsin amin yoktan var eden güzel ALLAH im amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu