Hadisler

Allah’ın En Çok Sevdiği Yerler Mescitlerdir, Nefret Ettiği Yerler Pazarlardır Hadisini Açıklar mısınız?

Hocam”Allah’ın en çok sevdiği yerler mescitlerdir, Allah’ın en ziyade nefret ettiği yerler de çarşı ve pazarlardır.” hadis-i şerifi hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap:Değerli ziyaretçimiz; Bu konuda hakkında Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) şöyle bildiriyor: Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Allah’ın en çok sevdiği yerler mescidlerdir. Allah’ın en ziyade nefret ettiği yerler de çarşı ve pazarlardır.”(Müslim, Mesâcid 288) Mevlamız’ın biz kullarını ve de cinleri yalnız ona kulluk için yarattığını Yüce Kitabımız Kur’an’dan öğrenmekteyiz. (Zariyat,  51/56) Mescid ve camiler ibadet, Mevlayı Anma dua, gibi kulluğun kâmil mânada gerçekleştiği mübarek yerlerdir. Bundan dolayıda Allah katında en çok değer verilen ve de sevilen yerlerdir.

 Bu sebeple, Mevlan’ın zikredildiği, ona kulluk ibadet edildiği yerler muhakkak Allah’ın en çok hoşnut olacağı yerlerdir. Bu değerli yerler hiç şüphesiz camiler ve mescitlerdir.

Çarşı pazarlarda, mescitlerin aksine gafletin günahın en yoğun olduğu, Allah’ın en çok unutulduğu, ve de dünyayla en çok oyalanıldığı yerlerdir. Bundan dolayı da, Allah’ın rızasından en uzak olan yerlerdir. Hadisi şerif çarşıların bu yönüne dikkat çekmekte, ve biz kulları bu konuda uyarmakta ve de dürüstlüğe teşvik etmektedir.

Muhakkak, dinimizin belirttiği dairede yapılan ticaret helâl olmaktadır. Böyle helal ticaretin yapıldığı yerler de övülmeye layık olan yerlerdir. Aslında, insanlar çarşıyı pazarı da fikriyle, düşüncesiyle, sözleriyle, güzel sohbetleriyle değerli bir mescit haline sokabilirler. Nitekim bu konuda Hazreti. Peygamber (s.a.v) dürüst olan tüccarları en büyük derecedeki insanlar arasına dahil etmektedir:“Dürüst, sözüne ve işine güvenilen tüccar, nebiler, sıddîklar ve şehitlerle beraberdir.” buyurmuşlardır. (Tirmizî, Büyû 4; İbn Mâce, Ticârât 1)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu