AhlakSorularınız

Allah’a Yakınlaşmak ve Sevmek İstiyorum

Ben Allah a yakınlaşmak istiyorum ve her zaman ona olan sevgimi arttırması için dua ederim ama böyle bir zamanda yaşıyorken zor oluyor tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum Allah’a gerçekten samimi bir şekilde yaklaşma bulma veya bilmek için nereden başlamalıyım.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Allah’a (c.c) yakınlaşmak için tek yapmanız gereken samimi bir kul olmaktır. Eğersiz samimi olursanız şüpheniz olmasın ki yüce Mevla’mız size hangi yoldan gitmeniz gerektiğini gösterecektir. Yaşadığımız zamanın zor bir zaman olduğu doğrudur.

Fakat her devrin kendine göre zorlukları vardır. Bununla birlikte zor zamanlarda ibadet eden bir kulun aldığı hayır ile kolay bir zaman yaşayan bir kulun aldığı hayır aynı değildir. Günümüzde haramalrdan uzak durmak zor. Ancak biz bizim elimizde olan bütün haramlardan uzak durmalıyız ve bizim elimizde olmadan bulaştığımız haramlardan ise Mevla’mıza sığınmalıyız. Yüce Mevla’mız kuluna yakınlık konusunda şöyle buyurmuştur:

“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız.”

Bu ayeti kerimeden anlaşıldığı üzere aslında Allah (c.c) bize zaten şah damarımızdan yakındır. Ancak sizinde bahsettiğiniz bizler  Allah’a (c.c) yakınlaşmak istiyoruz. İşte bu noktada sorun bizdedir. Zira Yüce  Allah (c.c) bize şah damarımızdan yakın iken biz dünya hayatına o kadar dalmışız ki kendimizi uzak hissediyoruz. Özetle, akıl sahibi bir insanın zikrettiğimiz ayeti kerimeyi olkuduğu taktirde kendini  Allah’tan (c.c) uzak hissetmesi ve dünya bulduğu bunca nimet ve güzelliğe rağmen kendini yoktan var eden  Allah’ını (c.c) sevmemesi mümkün değildir. Unutmayın ki size bu kaygıları veren yüce Mevla’mızdır ve isteği kendine yaklaşmanız ve sevmenizdir. Zira Mevla’mız bize yakındır ve bizi çok sevmektedir.

Sorular & Yorumlar

  1. ALLAH BİZE KENDİSİNE YAKIN OLAN KULLARINDAN EYLESİN VE ONA YAKLAŞMAMIZ İÇİN BİZE YARDIM ETSİN YOL GÖSTERSİN İNŞALLAH EVET REHBERSİZ OLMAZ YARADANIM TÜM İNSANLIĞA HİDAYET ETSİN Kİ DÜNYA BARIŞ İÇERİSİNDE OLSUN

  2. kimse tek başına allaha yaklaşamaz rehbersiz olmaz murşitsiz olmaz ağrıya git şeyh suleyman kanusturi hz var menzile git abdulbaki hz var konya ya git muhammet konyevi hz var inan orda aradığını bulacaksın

    1. Bahsettiğiniz cemaatler sapkın davranışları olan,lüks yaşayan,dini cıkarları için kullanıp haksız kazanç elde eden topluluklardır,istisna insanlar vardır belki bilemem fakat Allah sana bu kadar yakınken ona yaklaşmak için başka bir kuldan neden medet umarsın ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu