Akaid

Allah’a Tanrı Demek Caiz midir?

Yüce yaratıcımız olan Allah’a tanrı demek caiz midir? Bu konuda İslam dininin yaklaşımı nedir?

cevapHalk arasında çok kullanılmakta olan ve Türkçe’de yer alan “Tanrı” kelimesi, Arapçadaki “ilah” kelimesinin karşılığıdır. Bu kelime insanlar arasında genel olarak “tanrı kabul edilenlere” verilen bir isimdir. Yüce Mevla’mızın özel ismi olan “Allah” (c.c) kelimesi ise Arap dilinde, her harfiyle birçok özelliği olan ve her biri ayrı ayrı harfler halinde olan Tek yüce varlığa delalet eden özel bir isimdir.

Bu isim başka hiçbir şey için kullanılamayacağı gibi Allah kelimesinin gerçek manada her hangi bir dilde karşılığı yoktur. Konunun başında vermiş olduğumuz örnekte yer aldığı gibi Tanrı kelimesi İlah kelimesinin bir karşılığı olabilir, fakat asla Allah lafzının karşılığı olamaz.

İslam dinini kelam alimlerinin görüşüne göre “Allah” kelimesi, yalnız Cenab-ı Hakkın yüce zatına ve bütün kemal sıfatlarına delalet eden “ismi azam” ve “lafza-ı celal” yani özel ve en yüce bir isimdir. Bilinen veya bilinmeyen hiçbir lisanda bu ismin ifade ettiği özel manayı kapsayacak bir kelime veya isim bulunmamaktadır. Bu nedenlerle İslam dinine mensup Müslümanların, ibadet ettikleri tek yaratıcı olan yüce Allah’u tealayı “Allah” diye anmaları, zikretmeleri ifade etmeleri en doğru şey olacaktır. Tabi ki vermiş olduğumuz bu bilgilerle birlikte yüce Allah’ı (c.c.) “esma-i hüsna” denilen 99 isminden herhangi biriyle anmakta güzeldir. Zira Yüce Rabbimiz ayetinde bana güzel isimlerimle dua edin buyurmaktadır. Burada ki güzel isimler “esma-i hüsna” içindeki isimlerdir.

Diyanet Meali :7.180 – En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin ve Onun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır.

Son olarak şunu diye biliriz ki İslam dininin bildirdiği mutlak kemal sahibi, noksanlardan münezzeh olan yüce Rabbimiz olan Allah’ı (c.c) anma niyetiyle Türkçe olarak “Tanrı” diye anılmasında bir sakınca olmamakla beraber Allah demek daha doğru olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. Cenab kelimesi kuranda geçmiyor.“Cenab” kelimesi lûgât mânâsı itibariyle “taraf, cânip ve cihet” demektir. Fakat, dilimizde bu mânâsıyla kullanılmamaktadır.

      Dilimizdeki ifadesi, “Hazret” gibi, tâzim, hürmet ve bir saygıdan ibarettir. Bu kelime genellikle “Allah” için kullanılmaktadır: “Cenab-ı Hak, Cenab-ı Allah” gibi.

  1. selamun aleykum, bende islami bilgiler verip faydalı olma adına bir blog oluşturdum ve bu blogta diyanet işleri başkanlığının sunduğu, islam ilmihalı kitabını yayınladım, fakat bu ilmihalde – tarattırdım tam 106 kez tanrı ifadesi geçiyor. dini en doğru şekilde vermekle mükellef diyanet işleri başkanlığının bile bu kadar gaflet içerisinde olmasını inanın çok yadırgadım, bunu bir başkası yapsa derimki ya cahil yada kasti yapıyor ama diyanet işleri başkanlığının hazırlamış olduğu ve sunduğu böylesine önemli bir kitapta insanlara her seferinde yüce allahın isimlerinin kullanılması gerektiğine dair önemi gözardı etmesini oldukça yadırgadım bu konuda sizlerinde düşüncesini almak isterim. ayrıca gözatmak isterseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız, alttaki linktir. http://www.diyanet.gov.tr/dijitalyayin/ilmihal_cilt_1.pdf

    1. Faydalı bilgi için teşekkürler. Eğer dilerseniz sitemiz içerisinde de yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

  2. Ve Aleyküm Selam s.a yerine Selamun Aleyküm yazsanız daha ıyı olmazmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu