AhlakSorularınız

Allah’a Olan Sevgimizi Nasıl Belli Ederiz?

Allah’ımı çok seviyorum neredeyse aşığım fakat nasıl belli edeceğim? Ne kadar ibadet yapsam da bunlar ahiret içindir. Ne yapmam lazım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ibadetlerimiz her ne kadar kendimiz için olsa da bu ibadetler yüce Mevla’mızın bizden istediği şeylerdir. Zira kul Allah’ın (c.c) istediklerini yaparak Rabbine önem verdiğini göstermektedir. Bu ise aslında kulun Allah’a (c.c) olan sevgisidir. Zira yüce Mevla’sını sevmeden kendi menfaati için ibadet yapan hiç bir kul cennete gidemez. Çünkü ibadet sevgi ile olmaz ise er yada geç insanın içinde ki o samimiyetsizlik ortaya çıkacaktır. Belki isyan ile belki başka bir neden ile yapmış olduğu amelleri dahi ziyan edecektir. Fakat siz bunu da bir üst basamağına çıkmak istiyorsunuz. Sorunuzdan böyle anlaşılıyor. O halde ne mutlu size, bu durumda yapmanız gereken İslam dinine dair konularda daha ince bir hassasiyet göstermeniz olacaktır. Bu hassasiyet ise karıncayı dahi incitemeyecek bir hale gelmeniz ile mümkündür. Başka bir değişle Yunus Emre Hazretlerinin buyurduğu gibi “yaradılanı severiz yaradandan ötürü” sözünü samimiyetle söyleyebilmeniz gerekmektedir. Zira Allah’ı (c.c) seviyor iseniz ve bunu göstermek istiyor iseniz bunu göstermenin en iyi yolu Yüce  Allah’ın (c.c) sevdiklerini sevmeniz olacaktır.

Eğer sevdiğinizin sevdiklerini severseniz, sevdiğinizin sevgisini kazanmanız çok daha kolaylaşacaktır. Bir çok insan Peygamber Efendimizi neden bu kadar çok sevmemiz gerektiğini anlayamamaktadır ve hatta karşı çıkmaktadır. Bu konuyu iyi anlar isek bu konunun önemini de çok iyi anlamış oluruz. Yüce Allah (c.c) sevgi ve muhabbetinizi arttırsın. İnşaallah Yüce Allah’ın (c.c) sevdiği kullarından olursunuz. Tabi şu da var ki sizin bu düşüncelerinize sahip olan her kul zaten Yüce Allah’ın (c.c) sevgisini kazanma yolunda ilerlemektedir. Mevla’ya emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu