Sözlük

Allah Zeval Vermesin Ne Demek?

Halk arasında çokça duyulmakta olan Allah zeval vermesin deyiminin anlamını şu şekilde açıklayabiliriz. Fakat öncelikle zeval kelimesinin anlamı hakkında bilgi verelim.

  • Yok olma
  • S
  • Kabahat
  • Sorumluluk
  • Bozulma
  • Öğle

Gibi anlamlara gelmektedir. Deyimlerden örnek verecek olur isek Örnek: Elçiye zeval olmaz. Atasözü, elçi sadece aracıdır getirdiklerinden veya götürdüklerinden  dolayı suçlu değildir.

Konumuz olan “Allah zeval vermesin”, deyimi ise Allah kabahat vermesin işini rast getirsin, Allah işini bozulmamasına yardım etsin gibi anlamlara gelmektedir. Bu örnekten yola çıkacak olur ise “Allah devletimize zeval vermesin” sözü ise Allah devletimizin bozulmasına izin vermesin devletimizin kusurlarını affetsin ve devletimize dirlik ve beraberklik versin anlamalarına gelmektedir. Genel itibari ile bu tür deyimler ve sözleri aslında dua olarakta adlandıra biliriz.

Özetle, bahsi geçen bu ifade müminler arasında yapılan güzel bir duadır. Biz Müslümanlara birbirilerine böylesi güzel dualar etmek yakışmaktadır. Çünkü bu dua ile kardeşlerimizin dünya hayatında karşılaşma ihtimalleri olan kötülüklerden koruması sağlanmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam gelinim hiç kullanmadığım çok çok eski olan ve çok değer verdiğim sandık eşyalarımı alıp satmış. geri almak için çok dua ettim ama olmadı.çok üzülüyorum sağlığımı kaybettim.ne önerirsiniz.özel bir dua var mı?

  2. yüz bin defa Allah devletimize zeval vermesin zalim abd ve yandaşlarından korusun bizi vatan ve milletimize birlik ve beraberlik versin amin amin amin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu