İslam Alimi

Allah Zeval Vermesin Ne Demek?

Halk arasında çokça duyulmakta olan Allah zeval vermesin deyiminin anlamını şu şekilde açıklayabiliriz. Fakat öncelikle zeval kelimesinin anlamı hakkında bilgi verelim.

Zeval kelimesi “Yok olma, suç, kabahat, sorumluluk,bozulma, öğle” gibi anlamlara gelmektedir. Deyimlerden örnek verecek olur isek Örnek: Elçiye zeval olmaz. Atasözü, elçi sadece aracıdır getirdiklerinden veya götürdüklerinden  dolayı suçlu değildir. Konumuz olan “Allah zeval vermesin”, deyimi ise Allah kabahat vermesin işini rast getirsin, Allah işini bozulmamasına yardım etsin gibi anlamlara gelmektedir. Bu örnekten yola çıkacak olur ise “Allah devletimize zeval vermesin” sözü ise Allah devletimizin bozulmasına izin vermesin devletimizin kusurlarını affetsin ve devletimize dirlik ve beraberklik versin anlamalarına gelmektedir. Genel itibari ile bu tür deyimler ve sözleri aslında dua olarakta adlandıra biliriz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hülya ersoy dedi ki:

    Hocam gelinim hiç kullanmadığım çok çok eski olan ve çok değer verdiğim sandık eşyalarımı alıp satmış. geri almak için çok dua ettim ama olmadı.çok üzülüyorum sağlığımı kaybettim.ne önerirsiniz.özel bir dua var mı?

  2. kadir dedi ki:

    yüz bin defa Allah devletimize zeval vermesin zalim abd ve yandaşlarından korusun bizi vatan ve milletimize birlik ve beraberlik versin amin amin amin…

BİR YORUM YAZ