GenelYazarlar

Allah Neleri Soracak?

Allah sana, nasıl bir arabanın sahibi olduğunu sormayacaktır. Sana arabası olmayan kaç kişiyi taşıdın arabanda, diye soracaktır. Allah, evinin büyüklüğünü, nasıl bir evde yaşadığını sormayacaktır. Evinde kaç misafir ağırladığını, karnı aç kaç kişi doyurduğunu soracaktır. Allah, dolabında asılı olan elbiselerin sayısını sormayacaktır. İhtiyacı olan kaç insanı giydirdiğini soracaktır. Allah, ne kadar para kazandığını değil ne kadarını ihtiyaç sahiplerine harcadığını soracaktır.

Allah, hangi mesleği edindiğini değil, o işi en doğru, en faydalı şekilde yapıp yapmadığını soracaktır. Allah kaç arkadaşın olup olmadığını sormayacaktır. Bilakis senin, hangi kişilerin arkadaşı olduğunu soracaktır. Onun için kimlere arkadaş olduğuna dikkat et. Allah, hangi mahallede oturduğunu sormayacak komşularınla nasıl geçindiğini soracaktır. Allah, teninin rengini değil iç alemindeki inanç ve düşüncelerini soracaktır. Allah, bu cümleleri kaç kişiye anlattığını sormayacak, bunları konuşmaya nefsinde utanıp utanmadığını soracaktır.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir Soru & Yorum

  1. keske daha fazla yazsaydiniz, bu tür bilgiler neredeyse hicbir yerde yazmiyor. ve nerdeyse kimse anlatmiyor. en iyisi seri sekilde kitap yazmak, ne uzun ne de kisa sekilde. yani kisa ve öz. veya ayni kitap. her neyse… bir de Allah c.c. bize akilli olup olmadigimizi da soracagini sanmiyorum, aklimizi nereye kullandigimizi sorar bence. (bilmis gibi konusmayim ama tahminimi anlatiyorum, belki yanlistir, en dogrusunu Allah c.c. Bilir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu