Sorularınız

Allah Kalpten Edilen Dua İle Kaderi Değiştirir mi?

Öncelikle kalpleri evirip çevirenin yüce Allah’tır. Buradan yola çıkarak bir Müslüman aşık oluyor ve çok dua ediyor her gün her gece her zaman, çok uğraşıyor ve sabrediyor ,yüce mevlam emeğinin karşılığını veriyor ve aşık olduğu insanla beraber oluyor.

Bir süre sonra bunlar ayrılıyor aşık olan taraf çok üzülüyor ne yapacağını bilmez bir hale geliyor yıkılıyor. Buna da hayırlısı böyleymiş diyor fakat halane yaptıysa ne ettiyse aşkından vazgeçmiyor ama ne yazık ki elinden hiçbir şey gelmiyor. Başlıyor tekrar dua etmeye gece gündüz kalbiyle tüm samimiyetiyle sevdiği geri dönsün beraber mutlu olsunlar diye Allah’tan ümit kesilmez deyip her gün sabırla dua ediyor. Diyeceğim o ki Allah kalpten edilen tüm duaları kabul eder mi dua kaderi değiştirir mi?

Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevlamız yapılan her duaları kabul etmektedir ancak bazı duaların karşılığını bu dünyada verilmediği de bilinen bir gerçektir. Ancak Unutmayın ki Bir Müslümanın önce bunda da bir hayır vardır demesi ve daha sonra bir yandan da vazgeçmeden ısrarla eline geçmeyen şeyi istemesi de doğru değildir. Çünkü eğer olan şeyde hayır olduğunu biliyorsak ve buna rağmen istiyorsak demek ki biz olan şeyde hayır olacağını gerçek anlamda anlamış bulunmamaktayız.

Bu nedenle bu konuda yapılması gereken en doğru şey Yüce Mevlam böyle yaptıysa bunda benim için bir hayır vardır demek ve hayata devam etmektir. Tabii ki dua etmek gayet tabii bir durumdur. ancak bu olanlara rağmen duam niye kabul olmuyor, Rabbim kaderimi neden değiştirmiyor demek de hiç uygun bir şey değildir Yüce Mevlamız yardımcınız olsun.

Bu bilgiler ile birlikte sitemizde yer alan La havle ve la kuvvete duası ve anlamı başlıklı duayı okumanızı tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. bir site açmışsınız fetvalarınız nedir ne değildir bilmeden insanları yanlışa yönlendiriyorsunuz. bu işi yaparken insan bilgi ile konuşması gerekir. yoksa susması gerekir. yazınızda vazgeçmeden olmayan şey için ısrarla dua etmek doğru değil diyorsunuz. “Allah vazgeçmeden ısrarla dua edeni, duasında sebat edeni sever” hadisini boşa çıkaran bir tavsiye ile burda yanlış bilgi verip insanları tam tersi duruma düşürüyorsunuz. şeytanın kulağınıza söylediği kendi yargılarınızı islamın yargıları sanıp cahil cahil konuşmayın. diğeri ise zeynep hanımefendinin çocuğumuza hangi ismi koymalıyız diye size sorduğu isimlerin içerisinde sadece hira isminin uygun olduğunu diğer isimlerin kuranda geçmediğini söylüyorsunuz. ama asel isminin kuranda geçtiğinden bi haber insanları dini konularda tamamen boş bilgisiz cahilce yönlendiriyorsunuz. asel Kur’an’da Muhammed suresi 15.ayet ‘de geçer. ve anlamı ise cennetteki bal ırmağıdır. derhal yaptığınız işi ya bırakın ya daha çok kitap hadis kuran okuyun yada susun.

  2. Allahını selamı rahmet bereketi olsun.Allah için çok yardım dualar ediniz. Allahım yardım et.Amin

    1. Bu isimlerden sadece Hira ismini önerebiliriz. Bahsettiğiniz diğer isimler Kuranı Kerim’de yer almamaktadır.

  3. Gelmesini çok istediğim biri için bayadır dua ediyodum Allah duamı kabul etti geldi fakat tekrar gitti ben buna rağmen hayırlı bi şekilde tekrar gelmesi için dua ediyorum çok istiyorum gelmesini hep duâ ediyorum Rabbim hayırlı bi şekilde gelsin diye bu durumda ,demek ki yollarımız ayrıymış kaderimdeki kişi o değilmi deyip pes mi etmeliyim yoksa Allah’ın dualarımı elbet kabul eder o duaları çokça kabul edendir kullarına karşı pek şefkatlidir deyip sabırla dua etmeye devam mı etmeliyim? Gerçekten bu sorumun cevabına çok ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim.

    1. yüce Mevla’mız her duayı kabul eder ancak sonucu bizim için hayırsız olacaksa bize bunu nasip etmez. Bu nedenle dua etmelisiniz anca hayatınızı ettiğiniz duaya bağlamamalısınız.

  4. Hocam ben 35 yaşındayım yıllardır evlenemiyorum diye dualar ettim hayırlısını istedim herkes evlenirken ben onlara baktım çok üzüldüm acı çektim hayırlı biri çıksın diye dualar ettim sonra biri çıktı hayırlısı ise olsun diye dualar ettim nişanlandık şimdi herşey yolunda giderken araya ayrılık girdi ayrılmak istedi tek sorun maddi sorun askerlik bu yüzden ayrıldı beni yarı yolda bıraktı neden bir türlü evlenemiyorum yuva kuramıyorum sevmek sevilmek benim hakkım değil mi her defasında kapıdan dönüyorum benim kaderim kısmetim de evlilik Yok mu nede. Sürekli engel çıkıyor ben ne yapacağım şimdi mutlu olamıyorum neden böyle?

    1. Değerli ziyaretçimiz hiç şüphe yok ki mutlu olmak her kul hakkı olduğu gibi Sizinde hakkınız var Ancak bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu unutmamalıyız Bununla birlikte Yüce mevlamızın bize nasip ettiği şeylerin Aslında bizim için hayırlı olan şeyler olduğunu unutmamalıyız Yüce Mevla eğer size bu vakte kadar bir evlilik nasip etmediği ise mutlaka bu sizin için daha hayırlıdır ancak bizi nerede duayı elden bırakmamalıyız Yüce Mevlam var karşınızda hayırlı bir kısmet çıkarsın inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu