Sorularınız

Allah İlim Nasip Etti Ama Salih Amel İşleyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Yaklaşık bir yıldır yaşadığım şehri ve sosyal çevremi değiştirdim. Bunun etkisi ile davranışlarım da değişti. Geldiğim yer çok dindar ve ilim sahibi insanlarla dolu idi. Allah’tan korkup kuldan haya ediyordum ama burada insanlar çok rahat ve ben de onlardan biri hatta daha kötüsü oldum. Bu durum vicdanımı rahatsız ediyor. Ama irademi de hayırda kullananmıyorum. Allah bana çok ilim nasip etti orada ama buraya gelince ihlasımı ve amelimi kaybettim, birde yaşım geçti ve hala bekarım buna da üzülüyorum. Ama günahlarımın utancından dua bile edip Allah’tan yardım isteyemiyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle kendinizi daha iyi biri yapmak adına bulunduğunuz şehri ve arkadaşları terk etmeniz taktire şayan bir durumdur. İslam dininde buna hicret denilmektedir. Ancak şu var ki yapmış olduğunuz bu güzel şeyi bozmamalısınız. Gördüğümüz kadarı ile şu anda yaşadığınız sorun, yaptıklarınızdan çok düşüncelerinizdir.

Zira sizin gibi Allah yolunda hicrete çıkmış bir Müslümanın utancımdan dua edemiyorum demesi çok yanlış olacaktır. Bir Müslüman dua ederken “Ya Rabbi bilerek veya bilmeyerek yaptığım günahlardan tövbe ediyorum” demelidir. Çünkü bizler pek çok günaha bilerek girmekteyiz. Yüce Mevla’mız bizleri günahlardan muhafaza eylesin. Bu nedenle utanmayın, daha doğrusu utanın ancak utanmanız tövbe etmenize, yardım istemenize mani olmasın.

Siz her şeye rağmen samimiyet ile ibadetlerinize devam edin. Unutmayın ki kul Mevla’ya yaklaştıkça bundan rahatsız olan şeytan kulla daha çok uğraşmaya başlamaktadır. Aklınızdaki düşüncelerin vesveselerin çoğu bu nedenledir. Umutsuzluğa kapılmayın ve yüce Mevla’mıza doğru yürümeye devam edin. Mevla yar ve yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Iyi günler hocam bir sorum olacak ben biriyle anlaşıyorum yaklaşık 8 aydır ve o daha önce bir evlilik geçirmiş başından benim hiç evlilik geçmedi başımdan. O eski eşinden ayrılacağı sıra bir hocaya gitmiş ve hocada senin kaderin bir öğretmen o seni bulacak demis ben normal magazalarda çalışan sıradan bir insanım. Bu tarz seylere inanmak caizmidir o böyle bir şey deyince ondan uzaklasiyorum. Bir insanin kaderi tanıdığı insana göre değişirmi hocanın söylediklerinde doğruluk payi varmıdır cevap verirseniz çok sevinirim

    1. Bu tür şeylerle hayata yön vermek caiz değildir. Flört etmekte caiz değildir. Ancak evlilik düşünüyorsanız bir an önce bu işi resmiyete kavuşturmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu