AileSorularınız

Allah Evlenmeyi Nasip Eder Diye Beklemek Doğru mudur?

Bu konuda sizlerden gelen bir soru olan Allah evlenmeyi nasip eder diye beklemek doğru mudur? Sorusuna ve cevabına yer vereceğiz. Şimdi önce soruya sonrada cevabına yer verelim.

Ben daha öncede soru sormuştum sizlere yanıtladığınız için çok sağ olun. Öncelikle ilk sorum şuydu, başkasını seven birine kavuşmak için dua etmek günah mı? ve cevabı da aldım. Çok şükür Rabbime artık eskisi gibi değilim. Önceden hep onu düşünürdüm, adeta sersem  gibi olmuştum. Yemek yemiyordum. gülmüyordum ama hep namazda dua ediyordum.

Bir umut kesinlikle ayrılsınlar diye değil aksine mutlu olsun diye. Ama içimde kader belki gönlüme düşen kaderimde de vardır dedim. Nasip tabi çok şükür eski ben değilim. Size sorum şudur sevgim bitti desem yalan olur. Ancak sadece içime attım. Allah bilir ama mutlu olsun sevdiğiyle diye de dua ediyorum. Hala içimde bir umut olması tabi kimse bilmiyor bunu günah mıdır? Allah belki bir gün İslam çerçevesinde evlenmeyi nasip eder diye sabretmek doğru mudur? Ama dediğim gibi kader belli olmaz,  şimdiden teşekkür ederim selametle kalın.

Allah (c.c) Evlenmeyi Nasip Eder Diye Beklemek Doğru mudur? Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, cevabımız bir nebze faydalı oldu ise ne mutlu bize. Aslında verdiğimiz cevabın üzerine böyle bir soru sormanızda gayet doğal. Zira insanın kalbi tabiri caizse açılıp kapatılan bir şey değil.

Şu anda sevgim bitti deseydiniz, size söyleyeceğimiz şey zaten demek ki siz sevmemişsiniz olurdu. Ancak şu anda mümkün olmayan bir şeyi beklemek yanlış olacaktır. Dua etmeyi elden bırakmamalısınız. Fakat dualarınız daima hayırlısını istemek üzerine olmalıdır.

Sevginin Bitmemesi Gayet Doğaldır

Seven bir kimsenin sevgisinin hemen bitmemesi gayet doğaldır. Bununla birlikte muhtemelen bu sevgi kalbinizin bir köşesinde her daim duracaktır. Ancak bir Müslüman duygusal olduğu gibi aklıyla ve duygularına rağmen Mevla’sının emri ile hareket eden kişidir.

Dolayısı ile zamanınızı sevdiğiniz kişiyi unutmak için değil hayatınıza devam etmek için harcamalısınız. Yüce Mevla’mızın sizi her kulunu sevdiği gibi sevdiğini unutmayın. Bununla birlikte şuan elinizde olmayan şeyler ile uğraşmak yerine Yüce Mevla’mızdan sizin için hayırlı nimetler vermesini istemeniz çok daha doğru olacaktır.

Evlenmeyi Nasip Eder Diye Beklemek ve Sevilene Karşı Umutlu Olmak Günah mıdır?

Bu tabi ki günah değildir. Zira siz sevdiğinizin kötülüğünü istemiyorsunuz. Ancak sizin durumunuzda böyle bir beklenti içerisinde olmak yanlıştır. Sizin kararlılığınızı gören şeytan bu kararlılığınızı kırmak için böyle vesveseler verebilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Tabi ki yarın ne olacağını kimse bilemez. Ancak aklıselim ile düşündüğünüzde şuanda mümkün olmayan bir şeyi beklemek insanın kendini aldatmasından ibaret olacaktır.

Unutmayın tevekkül sahibi olmak çok önemlidir. İnsanlar bunu pek çok zaman karıştırmaktadırlar. Örneğin sizin halinizde bir tevekkül sahibi bir Müslümanın tutumu şu şekilde olmalıdır. Şu anda Allah bana bu kişi ile evlenmeyi nasip etmiyor, o halde buna rağmen beklemek benim için yanlış olacaktır. Zira Allah bana nasip etmiyor.

Daha sonra nasip olur ise de bu durumda tevekkül sahibi şöyle der. Demek ki o zaman benim için hayırlı değildi ve ben bu mesajı alarak hayatıma devam ettim. Ancak Allah bana şimdi nasip ediyor, o halde geçmişe takılmamalı ve önüme gelen bu nasibi kabul etmeliyim.

Dolayısı ile beklemek günah değildir, ancak bu bekleyiş öyle gözüküyor ki size bir eziyet olacaktır. Bir kulun kendine eziyet etmesi ise günahtır. Durumunuzu kabullenmeli ve hayatınıza devam etmelisiniz.

Yüce Mevla’mızın hikmetinden sual olunmaz. Tabi ki yarın ne olacağını bilemeyiz. Ancak bu kadar önemli bir konuda bir bekleyiş içine girmek belki önünüzde ki yıllara bir şekil vermek çok yanlış olacaktır. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir eş nasip eylesin. Tabi ki sevgi bitmez ancak insanın düşünceleri zamanla değişebilmektedir. Bunun olabilmesi için kendinizi şartlamamalısınız. Tevekkül sahibi olmalısınız ve her konuda elinizde olmayan ile değil, elinizde olan nimetle ile hayatınıza devam etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Öncelikle selamünaleyküm sorumun cevabını aldım Allah hepinizden razı olsun inşallah dediğim gibi Allaha hamdolsun sadece Allaha yöneldim hepinize teşekkür ederim 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu