İslam Alimi

Allah (c.c.) Emaneti olan Kadınlarımız Başı Açık Kuran Okuyabilir mi?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Hayır, gerekmez! Müslüman bir kadın kendisine dinen yabancı olan erkeklerin yanında ve bir de namaz kılacağı zaman başını örter. Kadınların arasında veya evde kocasının, çocuklarının, babasının, kayınpederinin, erkek kardeşlerinin ve yeğenlerinin yanında başını örtmek zorunda değildir.(1)

Kadın Allahın bize emanetidir, emaneti korumak ve Allah’a öyle tertemiz gönlü kırılmamış bir şekilde teslim etmeli ve teslim olmalıdır. Toplumda aileyi ve çocukları yetiştiren canını dişine takarak onlara hizmet eden kadındır.

Allah Teâlâ Nur Suresinin 31. aye­tinde şöyle buyurmuştur:

Mümin kadınlara söyle, gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları,  babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nur, 24/31)

Müslüman dinin gerektiğini yaşamak ve yaşatmak zorunda ve ona uymak zorundadır. Bildiğiniz gibi, mükellef ve mesul olmak için irade ve şuur kesinlikle şarttır. Şarta uymak ve istenilene uymak ve karşılığında sevap kazanmak kula kadına erkeğe mükâfattır. Yakışan olmak kul için kadın için çok önemlidir. İşte o nedenle kadın başı açık Kur’an tek başına yabancı erkek olmadan okuyabilir.

Karanlık fikirlerin karanlığında yaşamak yerine nur İslam ışığı altında yaşamak hem erkeğe hemde kadına onur ve şereftir. Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ