Akaid

Allah Beni Sevmiyor Demek ve Bu Sevgiden Şüphe Duymak Günah mıdır?

Hocam Allah beni sevmiyor gibi şeyler söylemek sizce ne kadar doğru? Allah sevgisinden şüphe duymak günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, akıl sahibi bir kulun Allah (c.c) beni sevmiyor demesi veya bu sevgiden şüphe etmesi mümkün değildir. Çünkü aslında özünde her kul durumun böyle olmadığını bilir. Ancak nefsinin şaşkınlığı ve şeytanın hileleriyle bu bilgisinin üstünü örter ve sinirli bir insanın aslında normalde söylemeyeceği sözleri söylemesi gibi bu tür sözler söyler.

Tabi ki bu tür söylemler kulun itikadını etkileyen hatta şirk gibi büyük günahlara düşürecek söylemlerdir. Zira kul kendi hatalarının farkında olmadığından hatalarını adeta kendini yok yaratan ve hatta yaradılmışların içinde en güzel yaratmış olan Mevla’sına çok büyük bir iftira etmektedir. Zira Kuran ı Kerimde Yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:Diyanet İşleri: Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık. (TİN Suresi 4. ayet)

Dünya Allah’ın (c.c) Sevdiği Kullarının İmtihan Mekanıdır

Unutmamamız gereken çok büyük bir hakikat vardır. Bu dünya bir imtihan mekanıdır. Allah beni sevmiyor gibi söylemlerin pek çoğu bu hakikati unutan kullar tarafından söylenmektedir. Mevla’mız  kulunu öyle bir gerçek bir sevgi ile sevmektedir ki sevdiğinin bir anlık değil ebedi bir mutluluğa ermesini istemektedir. Bu ebedi mutluluk için bazen kulunu mutsuzluğuna dahi müsaade etmektedir.

Akıl sahibi bir kul aklını bardağın az bir boş yanını boş bir kazan olarak görmek için kullanmamalıdır. Kul kendi güzelliğinin, sahip olduğu aklın ve iradenin nasıl büyük bir nimet olduğunu bilmelidir. Zira dünya imtihanı bu büyük nimetlerin ve sonrasında kula verilen sonsuz nimetlerin yanında bir deryada bir damla kadar kalmaktadır. Kul sabırlı olmalıdır ve bilmelidir ki sevilen bir kimse sevildiğini görmek istemezse bunu kimse ona gösteremez.

Özetle Allah (c.c) beni sevmiyor demek günahtır, bu sevgiden şüphe etmek ise günaha açılan bir kapıdır. Kul her iki durumda da samimiyet ile tövbe etmelidir. Yüce Mevla’mız bu hakikati anlamayı ve bu hakikat ile Yüce Mevla’mızın bizi ne kadar sevdiğini anlamayı nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bunlar boş laf hocam, Tanrı da diğer insanlar gibi adamına göre muamele yapıyor. Peygamberin her dileğini anında yerine getirirken bize sabredin diyor, yarına çıkacağımızın bile garantisi yokken sabretmek niye?

    1. Mevla’mızın iyi insanlara farklı kötü insanlara fark davranması bir adalettir. Siz sadece bir Peygamberin hayatını öğrenin ve onun gibi yaşamaya çalışın sizinde her istediğiniz olmazsa böyle konuşmaya hakkınız olur. İşte ölüm bu kadar yakın olduğu için sabredin buyuruyor. Zira bu dünya bir imtihandır ve her an bitebilir. Bu imtihanın en önemli konularından biride sabırla namaz ibadetine devam etmektir. Siz görmüyorsunuz ancak biz görüyoruz. Siz aslında iyi bir kulsunuz ancak konulara yanlış açıdan bakmak size bunları söyletiyor. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun size anlamayı nasip eylesin.

  2. Eş cinsel olmak, bu bir ailevi sorun. Anne babanın çocuklarını doğumundan itibaren başı boş bırakmaları ın bir sonucu. Bir sebep değil. Eş cinsel olmak cehenneme atılmak için bir sebep değil. Bunu normal bir iş gibi göstermek ve yapmak hatta yayılmasını sağlamak. Maalesef aileler çocuklarını salıveriyorlar. Saldım çayıra mevlam kayıra.
    Eş cinsellik yoktur, yalnızlık ve ilgisizlik sonucu oluşan ruhsal bir hastalık vardır.

    1. Değerli ziyaretçimiz konuya bir de şu açıdan bakınız. Eğer 20 yaşından sonra alkolik olan bir insan alkolik yaratılmadıysa sonradan eşcin… olan biride eşcin… olarak yaratılmamıştır. Bizim alkolik olan veya bir günaha müptela olan bir kimsenin Ya Rabbi sen beni böyle yarattın dememiz ne kadar yanlışsa sizinde konuya bu açıdan yaklaşmanız o kadar yanlıştır. Muhtemelen şimdiye kadar ne alaka benim durumum faklı demişsinizdir. İnsan oğlunun en büyük hatası budur. Her insan kendi durumunu en özel görmekte benim durumum onun kinden daha zor demektedir. Hal bu ki her insan imtihan olmaktadır ve her insan farklı konular ile imtihan olmaktadır. Özetle, biz iman ediyoruz ki Yüce Mevla’mız her kulunu sevdiği gibi sizi de sevmektedir ve sizi en güzel şekilde yaratmıştır. Ancak imtihan olan bu dünyada sizi imtihan etmesi sevmediği anlamına gelmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu