Allah Beni Sevmiyor Demek ve Bu Sevgiden Şüphe Duymak Günah mıdır?

Hocam Allah beni sevmiyor gibi şeyler söylemek sizce ne kadar doğru? Allah sevgisinden şüphe duymak günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, akıl sahibi bir kulun Allah (c.c) beni sevmiyor demesi veya bu sevgiden şüphe etmesi mümkün değildir. Çünkü aslında özünde her kul durumun böyle olmadığını bilir. Ancak nefsinin şaşkınlığı ve şeytanın hileleriyle bu bilgisinin üstünü örter ve sinirli bir insanın aslında normalde söylemeyeceği sözleri söylemesi gibi bu tür sözler söyler.

Tabi ki bu tür söylemler kulun itikadını etkileyen hatta şirk gibi büyük günahlara düşürecek söylemlerdir. Zira kul kendi hatalarının farkında olmadığından hatalarını adeta kendini yok yaratan ve hatta yaradılmışların içinde en güzel yaratmış olan Mevla’sına çok büyük bir iftira etmektedir. Zira Kuran ı Kerimde Yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:Diyanet İşleri: Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık. (TİN Suresi 4. ayet)

Dünya Allah’ın (c.c) Sevdiği Kullarının İmtihan Mekanıdır

Unutmamamız gereken çok büyük bir hakikat vardır. Bu dünya bir imtihan mekanıdır. Allah beni sevmiyor gibi söylemlerin pek çoğu bu hakikati unutan kullar tarafından söylenmektedir. Mevla’mız  kulunu öyle bir gerçek bir sevgi ile sevmektedir ki sevdiğinin bir anlık değil ebedi bir mutluluğa ermesini istemektedir. Bu ebedi mutluluk için bazen kulunu mutsuzluğuna dahi müsaade etmektedir.

Akıl sahibi bir kul aklını bardağın az bir boş yanını boş bir kazan olarak görmek için kullanmamalıdır. Kul kendi güzelliğinin, sahip olduğu aklın ve iradenin nasıl büyük bir nimet olduğunu bilmelidir. Zira dünya imtihanı bu büyük nimetlerin ve sonrasında kula verilen sonsuz nimetlerin yanında bir deryada bir damla kadar kalmaktadır. Kul sabırlı olmalıdır ve bilmelidir ki sevilen bir kimse sevildiğini görmek istemezse bunu kimse ona gösteremez.

Özetle Allah (c.c) beni sevmiyor demek günahtır, bu sevgiden şüphe etmek ise günaha açılan bir kapıdır. Kul her iki durumda da samimiyet ile tövbe etmelidir. Yüce Mevla’mız bu hakikati anlamayı ve bu hakikat ile Yüce Mevla’mızın bizi ne kadar sevdiğini anlamayı nasip eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ