Akaid

Allah Baba Demek?

Bir çok insanın yüce Mevlamıza hitaben Allah baba dediklerini duymaktayız. İslam dininde bu sözün hükmü nedir? Allah baba demek Küfür müdür?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Öncelikle estağfirullah diyerek söze başlayalım. Bu söz gerçekten İslam toplumu içerisinde ve özellikle ülkemizde kullanılan bir tabirdir.

Allah Baba Demek Küfür müdür?

Şüphesiz insanlara bu sözü söyleten itikadlarının düzgün olmamasıdır. Bununla birlikte Müslüman olan insanların İslamiyetten bihaber olmalarıdır. Gerçi bir çok insan ben bu sözü sadece Rabbimin büyüklüğünü ve bana her zaman sahip çıktığını ifade etmek için kullandım diye bilirler. Fakat her ne şekilde olursa olsun bu sözü gaflet ile söylemek insanı günaha düşürür. Zira bu söz küfür içeren bir sözdür.

Eğer zaten tamamen sözün manasından haberdar olarak bilinçli bir şekilde söylenmemelidir. Allah muhafaza kişiyi İslam dininin dairesinden çıkartacaktır. Bu nedenle bu tür sözlerin ve özellikle bu sözün şakası dahi edilemez ve edilmemelidir.

Bu sözün her durumda yanlış olması ile beraber şöyle bir noktada da mevcuttur. Bunu insanların yüzde doksan dokuzu bilmektedir. Hristiyan alemi Yüce Mevlamız olan ve tek yaratıcı olan Allah’a baba demektedirler ve hatta Hz. İsa’yı Allah’u tealanın oğlu olarak görmektedirler.

Bununla birlikte Hristiyanlar salih Hristiyanların hepsini Allah’ın oğlu olarak görmektedirler. Bu nedenle onları yoktan var eden Allah’a baba diye hitap etmektedirler. İşte özellikle bu nedenle İslam dinine mensup Müslüman bir insanın yüce Mevlamıza hitaben Allah baba demesi çok ciddi bir yanlış ve günahtır.

Allah Baba Demek Konusunun Sünneti Seniyyedeki Yeri

Allah baba ifadesi yanlış ve Küfür içeren bir sözdür. Farz edelim ki bu sözünde bir mahsur yoktur. Hal böyle olsa dahi bu sözü kullanmak kesinlikle yanlış olacaktır. Zira Peygamber Efendimiz hiç bir şekilde İslam dışında ki bir inanca mensup bir insana benzememiş. Bununla birlikte benzememeyi emretmiştir.

Meşhur bir mevzudur ki bir gün Efendimiz tırnaklarını kesmektedir. Bunu gören bir Yahudi çocuğu Efendimize hitaben babamda tırnaklarını böyle keser demiştir. Efendimiz bunun üzerine tırnaklarını kesim şeklini değiştirmiştir.

Allah Baba Sözü Ehli Kitaba Aittir

Tabi ki örnek verdiğimiz konu günlük hayata dair bir şeydir. Buna rağmen Efendimiz bunu kabul etmemiş ve tırnak kesim şeklini değiştirmiştir. Oysaki Allah baba sözü Hristiyanların günlük hayatına dair bir konu değildir. Çünkü onlar bu sözü sadece inançları gereği söylemektedirler.

Bu sözü kullanan bir kimse Hristiyanların günlük hayatına dair bir konuyu değil inançlarını oluşturan temel bir mevzuda taklit etmektedir. Bu söz Allah muhafaza bir Müslümanın İslam dairesinden çıkmasına sebep olabilir.

Bizler bu konuda çok dikkat etmeliyiz. Çevremizde ki insanları bu konuda bilinçlendirerek bu yanlıştan uzak olmalarını sağlamalıyız. Bunu yaparak hem kendimizi ve etrafımızı büyük bir yanlıştan korumuş oluruz. Bununla birlikte İslam dinine hizmet etmiş oluruz. İşte bu noktada Allah’a iman konusu büyük önem arz etmektedir. Her Müslüman bu konuda bilgili olmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu