Genel

Alın Yazısı Ne Demektir?

Alın yazısı ne demektir? İnsanların doğduklarında alınlarına doğacağı gün ve evleneceği kişi yazılıyormuş, bunun doğruluğu nedir?

Değerli ziyaretçimiz, alın yazısı demek, insanoğlunun daha doğmadan dünyaya gelmeden önce başına gelecek olan işlerin Allah’ü teala tarafından takdir edilmesi, insanoğlunun başına gelecek şeylerdir. Bu durumsa kader de denmektedir.

Kader ne demektir kader, Mevla’mızın ilminin bir çeşididir. Mevlamızın olmuş olan, olmakta olan ve olacak olan tüm olayları tüm işleri evvelden bilmesi bu “kader” dir.

Kader “Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi” dedik dikkat edersek insanoğlunun iradesini düşüncesini yok saymıyor. Bilmek başka, yapmak başkadır. Bilen Allah’ü Tealadır, yapan gerçekleştiren ise kuldur.
Burayı iyi anlamamız gerekir Allahü Teala bildiği için yapmıyoruz. Biz yapacağımız için Mevla biliyor. Zaten Allah’ın gaybı yani geleceği bilmemesi mümkün değildir. Bilmese yaratıcı ilah olamaz.

Gelelim evlilik meselesine Evlilik de böyledir. Evlenecek insanın önünde birçok seçenekler vardır. Nasıl birisini istemek insanın kendi elinde. isteğinize duanıza göre Allahü Teala da yaratır. Allah’ın herşeyi bilmesi böyle bir tercihte bulunmanızı zorlamaz.

Tüm yaşananlar Allah’ın ilmine, insan hakkındaki bilgisine uygun olarak kaydedilir. Allah’ın ilmi yani bilmesi ise, insanın kendi özgür iradesiyle neler yapacağı, nasıl bir hayat çizgisini takip edeceği doğrultusunda oluşmaktadır. Bundan dolayı ilim bilmeye bağlıdırr. Bir şey bir olay nasıl bilinirse öyle olmaz, aksine, nasıl olacaksa öyle bilinir.

Allahü Teala, her şeyi tüm olayları ne şekilde olacaksa ve kişi kendi hür iradesiyle neyi nasıl tercih edecekse öyle bilir. Allahü tealanın bu bilmesine insanlar içinde alın yazısı denilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu