NamazSorularınız

Aleviyim Allah’a Çok İnanıyorum Fakat Namaz Kılmıyorum

Ben Aleviyim, Allah’a çok inanıyorum,fakat namaz kılamıyorum, biliyorum Allah bana çok kızacaktır bunun için ne yapmalıyım, keşke ben alevi olmasam dediğim oluyor bazen.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Alevi olmak yani Hazreti Ali’yi (r.a) sevmek nasıl olur da namaz ibadetinize mani olabilir ki. Pek ala alevi olduğunuz halde namaz ibadetinize devam edebilirsiniz.
Bununla birlikte Alevi olmak namazınıza engel ise ve Yüce Mevla’mızın size kızmasına vesile olacağınızı düşünüyor iseniz inanç hayatınızı gözden geçirmelisiniz. “Keşke ben Alevi olmasaydım” demenize ne neden oluyor ise bunu çözmeniz çok zor görünsede aslında çok kolay. Zira insanların inancı anlında değil gönlünde yazmaktadır.

Özetle değerli ziyaretçimiz, insanın istemediği bir hayatı yaşaması zordur, ama istemediği bir inancı yaşaması dünya hayatında olabilecek en zor ve kötü şeydir. Bu nedenle kendinizi gözden geçirmeli ve içerisinde bulunduğunuz bu dar sokaktan çıkmalısınız. Hayatınızı istemediğiniz ve pişmanlık duyacağınız bir şekilde yaşamanız size ilerde ancak pişmanlık verecektir. Size tavsiyemiz namaz ile yüce Mevla’mıza sığınmanızdır. Bunları yazar iken aklımıza şu ayet geldi ve sizinle paylaşmanın çok iyi olacağını düşündük.

Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.(Bakara- 153)

Sorular & Yorumlar

  1. Efendim hiristiyanmi olsun? Ne güzel aciklama götürmüssünüz daha bunun neyini
    düsünecek? Alevi demek gercekten nedemek?
    Benim bildigim. Bunda herhangi bir endise ye girmeye gerek yok. Hz. Muhammed efendimiz ne yaptiysa ehlibeytide onu yapmistir. Dinimiz Islam. Ehlibeyt ve Eshabinin yoluna devam.
    Saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu