Aile

Alevi Olduğum İçin Sevdiğim Kızın Ailesi Evliliğimizi Onaylamıyor Ne Tavsiye Edersiniz?

Selamun aleyküm hocam. İsmim Eren 21 yaşındayım Malatya’lıyım 2 yıla yakın zamandır konuştuğum kız arkadaşım var. Kız arkadaşım ise Adıyaman’lı. Kız arkadaşımla üniversitede iken tanıştım konuştuk bayağı birbirimizi sevdik anlaştık her konu için. Ben üniversiteyi geçen yıl bitirdim ve işe başladım. Kız arkadaşım üniversiteyi bu yıl bitirdi. Kız arkadaşımla amacımız sadece evliliğe gitmesi yönündeydi ve bu niyet ile işe başladıktan sonra biraz zaman geçti ve durumu aileme anlattım.

Ben aleviyim kız sunni tabi biraz aile tarafından sorun oldu, olmaz anlaşamayız vs. Sonunda ailemin rızasını da alarak kızın annesini ailem aradı annem kızın annesi ile konuştu annesi yok dedi. Kız arkadaşımla ben birbirimizi çok istiyoruz ve halen birbirimizle evlenmek istiyoruz. Kız arkadaşım 1 ay önce ailem ile tanıştırdım hem kız arkadaşım hem ailem birbirini sevdiler ve ailemin aklında fazla yoktu ama biraz da olsa sunnidir diye ön yargıları gitti ve ailem şimdi o kıza karşı tavrı düşünceleri hepsi değişti ve onlarda olmasını istiyor.

Ancak kız arkadaşımın annesi aleviyiz ama çok şükür Allah peygamber Kuran inancımız var ve elimizden geldiği kadarı ile ibadet yapıyoruz ama Adıyaman’da bulunan alevi insanlar biraz daha farklı bizlerden onlarda hiç bir şey yok kızın annesi bizim öyle olduğumuzu düşünüyor ve aleviye kız veremem diyor. Ve ayrıca kızın amcası dayısı da istemeye gelmişti onlara kızını vermemişti siz Malatya’lısınız yabancısınız akrabaya vermedim size vermem diyor; nedeni alevi olmamızdan dolayı kız arkadaşımla ben bu sorunu ortadan kaldırdık ikimiz için problem değil hatta Allah razı olsun kız arkadaşımdan dini bazı konularda bana yardımcı oluyor bilmediğim şeyleri öğretiyor benim ailem de kız sunni diye her hangi bir problem çıkartmıyor. Sizce kız arkadaşımın annesinin bu ön yargılarını yenmesi için sevdiğim kızla evlenmemize rıza göstermesi için ne yapabiliriz sizce ne yapmak uygun olur yardımcı olursanız sevinirim Hakkınızı helal edin hocam. Allah’ a emanet olun hayırlı günler.

Cevap: Aleyküm selam. Değerli ziyaretçimiz öncelikle bu açık ve samimi sorunuzdan dolayı size teşekkür ediyoruz. Durumunuzu gayet güzel ifade etmişsiniz. Alevilik konusunda İslam dininde önemli olan itikadi konulardır. Yani Peygamber Efendimizin son Peygamber olduğuna ve İslam dinini beş şartına ve imanın altı şartına iman eden her Müslümanın itikadı birdir. Bu ister alevi olsun ister sunni olsun hiç fark etmez. Bir Müslümanın Hazreti Ali’yi (r.a) gönülden sevmesi şüphe yok ki o Müslümanı Mevla’mız katında daha değerli yapar. Bu açıklamadan sonra sizin durumunuza gelelim.

Bu konuda ne yapabilirsiniz ne tavsiye edebiliriz tam olarak çözemedik. Çünkü söz konusu dini bir hükümden ziyade insanların kendi düşüncesi olunca sorunu çözmek zor oluyor. Zira İslam inancı konusunda az bilgili insanlara sizin biz aleviyiz ama Mevla’ya şükür imanımız tamdır demeniz pek açıklayıcı ve inandırıcı gelmeye bilmektedir. Sizinde dediğiniz gibi sevdiğiniz kızın ailesinin bulunduğu bölgedeki sözde alevilerin vermiş olduğu görüntü onları korkutmakta.

Hal bu ki aynı durum sunniler içinde geçerlidir. Nice sunniler vardır ama aslında imanları ve yaşam tarzları tamamen İslam ile alakasızdır. Dolayısı ile işiniz biraz zor ama imkansız değil. Bu hakikati sevdiğiniz kızın ailesine yansıtmalısınız. Örneğin bunu misafir olmak ile veya misafir etmek ile aşabilirsiniz. Yani kız tarafına tabiri caizse “tamam kızı hemen vermeyin ama en azından müsaade edin de aileler birbirini tanısın” ve böylece bize karşı olan ön yargılarınızın nedenli doğru olduğuna daha sonra karar verin şeklinde bir mesaj vermelisiniz. Tabi bu konuda büyük görev kadınlara düşmekte. Sevdiğiniz kızla bu konuları konuşun annesini en azından anneniz ile tanışmaya misafir olmaya ve misafir etmeye bir şans vermesine ikna etsin. Büyük ihtimal ile bu erkeklerin birbiri ile görüşmesinden daha etkili olacaktır. Zaten iş ciddiyet kazanmadan erkekleri böyle bir ortama sokmak çok zor bir iş. Bu nedenle kadınların görüşmesi daha kolay olacaktır.

Unutmayın aileler kötüde, anlayışsız da olsa ilerde sevdiğiniz kız ile huzurlu bir evlilik hayatı yaşayabilmeniz için ailelerin rızası çok önemli. Kız tarafının çekingen tavrını hoş görün ve mücadeleyi elden bırakmayın. İnşaallah samimiyetinizin karşılığını alırsınız. Bu konuda elimizden gelen ancak tavsiye, inşaallah her iki taraf içinde hayırlısı olur. Mevlaya emanet olun.

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam günaydın bende size benzer bir konuda yardım isteğinde bulunacaktım. Ben aleviyim sevdiğim çocuk değil 2.5 yıldır birlikteyiz çocuğu çok seviyorum. Oda beni ailesi sünni fakat beni kabul ettiler. Aksine benim ailem istemiyor köyden benim istediğim kişiyle evden diyor. Dayaklar yedim intihar ettim yine değişmedi annem hastalandı bayıldı kaç kez sırf komşularının kızları köye gitti diye çocuğun ailesini arayıp beni olaganca kötülediler onlara küfür ettiler bu sefer onlarda istemiyor. Bizi dinleyen önemseyen kimse yok ben ne yapmalıyım bu durumda yardım edin bana

    1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Aile önemli size tavsiyemiz dua etmeniz ve Yüce Mevla’mızdan size bir çıkış yolu vermesini istemenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu