AbdestGenel

Alçı ve Sargıyla Abdest Alınır mı Geçerli Olur mu?

Hocam Kolumuz alçıdayken abdest alınır mı, bu aldığımız abdestler geçerli olur mu? Bu konuda kafama takılan noktalar var. Alçı ve sargıyla abdest alınır mı geçerli olur mu? Genel bir açıklama yapar mısınız?

 Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle başınızdan böyle bir durum geçti ise geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Her Müslümanın bildiği üzere İslam dini bir kolaylık dinidir. Zira yüce Mevla’mız bizi sevmektedir ve biz kulları için işlerimizi daima kolaylaştırmaktadır.

Fakat burada önemli olan nokta Mevla’mızın bizlere sunmuş olduğu bu kolaylıkları su istimal etmemektir. Bir kimse vücudunun bir bölümüne alçı veya sargı olabilir.

Bu noktada önemli olan nokta kişinin sağlığı ve örneğin başından geçen kırık, kesik gibi sorunların en sağlıklı bir biçimde iyileşmesini sağlamasıdır. Bu durumda ki yani alçı veya sargılı bir uzvu olan kimselerin mesh etmek sureti ile abdest almaları gerekmektedir.

Bilindiği üzere mesh, mesh edilecek yaranın bir bölümünü veya mümkünse yüzeyine çok hafif bir dokunuşla abdest suyunu değdirmektir. Tabi ki bu durum yani suyun ne denli değdirileceği, yaranın durumuna göre değişmektedir. Kişi bunun bilincinde olmalı ve durumuna göre hareket etmelidir.

Örneğin sorunuzda ki gibi yara veya kırık alçı içinde ise alçının üstü mesh edilmelidir. Alçının altına su sokmaya çalışmanın bir gereği yoktur.

Alçı ve Sargıyla Abdest Alan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu noktada önemle dikkat edilmesi gereken konu eğer suyu değdirmek yaraya bir zarar vermeyecekse keyfi davranmamalı ve su değdirilmelidir. Sargılı biri yani, örneğin bir kimsenin kolu incildi ve sargı ile sarıldı: Bu kimse abdest alacağı vakit sargısını açmalı ve abdestini aldıktan sonra sargısını sarmalıdır. Tabi alçıda bu mümkün değildir. Fakat sargının altında bir yara söz konusu ise  suyun teması yaraya zarar vereceğinden sargı açılmadan sargının üzeri mesh edilmelidir.

Bu konuda bir diğer önemli nokta ise örneğin kolumuz alçılı veya sargılı ve biz abdest aldık ve alçılı olan kolumuzu mesh ettik. Daha sonra doktorumuza gittik ve bu alçı çıkarıldı. Bu durumda olan kimse kolu alçılı iken gusül abdesti aldıysa alçısı çıkarıldıktan sonra gusül ve namaz abdestini yeniden almalıdır. Buraya kadar zikrettiğimiz bütün konular hem namaz abdesti, hemde gusül abdesti içinde geçerlidir.

Alçı ve Sargıyla Abdest Alınır mı Geçerli Olur mu? Başlıklı Sorular

Soru: Bu abdesti tazelemeden sonraki vaktin namazını kılabilir miyiz?

Cevap: Bu abdest özür abdesti olmaktadır ve bu nedenle her vakitte abdestinizi tazelemelisiniz.

Sol Kolum Komple Alçılı Nasıl Gusül Alabilirim?

Soru: Sol kolum dirsekten aşağı alçılı sargıda gusül abdesti nasıl alırım?

Cevap: Her zaman gusül abdestini nasıl alıyorsanız o şekil almalısınız. Yalnız alçılı bölümü bir poşet yardımıyla veya sudan koruyarak gusül almalı ve alçılı bölümü ıslak eliniz ile hafifçe mest etmek sureti ile sıvazlamalısınız.

Elim Yanık Olduğu İçin Mest Etmedim Guslüm Kabul Olur mu?

Soru: Sağ elim bileğime kadar yandı ve kullanamıyorum, su değdiremiyorum. Elimi sargı ve poşetle sarıp sol elimle gusül ve normal abdest aldım. Yara kısmının mesh edileceğini bilmiyordum yapmadım da ama istemeden sargı bezi biraz ıslandı. Oruç tutuyorum abdestim ve dolayısıyla orucum kabul olur mu?

Cevap: Öncelikle geçmiş olsun yanık gibi durumlarda mest etmeyede bilirsiniz. Zira örneğin yanığa az bir miktarda ıslaklık dahi zarar verebilmektedir. Bu nedenle gönlünüz rahat olsun.

Kolum Kırıldı Nasıl Gusül Abdesti Almalıyım?

Hocam bir hafta önce sol kolum iki yerden kırıldı ameliyat oldum iki platin takıldı öğrenmek istediğim hocam insan rüyasında veya eşiyle birlikte olursa olur mu olursa temizlenmemiz için her zaman yaptığımız normal bildiğimiz gibi mi abdest alalım. Anlatırsanız müteşekkir olurum.

Cevap: Öncelikle geçmiş olsun. Bu gibi durumlara normalde nasıl gusül alıyorsanız o şekilde gusül almalısınız. Ancak durumunuzdan dolayı kendiniz veya örneğin eşinizin veya annenizin yarımı ile gusül alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken su değmemesi gerek bölgenizi yani kolunuzu sudan korumaktır. Ancak mümkün ise sargılı veya alçılı olan kolunuzu hafif nemli, ıslak diğer elinizle mest etmeniz daha uygun olacaktır. Yüce Mevla’mız acil şifalar versin.

Kazada Derim Soyuldu Su Deydirmesem Abdestim Olur mu?

Motor kazasi geçirdim dizimde ve kolumda deri soyulmaları var ve suyu azda olsa değdirmeye çalıştım ama pek emin olamadım gusül abdestim kabul olur mu?

Cevap: Gusül abdestiniz kabul olacaktır. Zira deri soyulması var ise hiç su değdirmeye bilirsiniz. Çünkü deri soyulmaların da su iltihaba neden olabilir. Bu ise size zarar verecektir. Bu nedenle su değdirmemelisinz.

Teyemmüm Nasıl Alınır?

Annemin Bir Parmağı Sarılı Abdesti Kabul Olur mu?

Annemin sol parmağında tendon kopması oldu bugün doktor sardı ve su değmemesi gerektiğini söyledi. Her abdest aldığında bantları açabiliriz. Ancak bu seferde yarası çok geç iyileşecek. Bantları çıkarmadan aldığı abdest kabul olur mu?

Cevap: Eğer doktor sargı bölümüne su temas etmemesi gerektiğini söylemiş ise yarayı sudan uzak tutmalısınız. Bu durumda normal abdest alınmalı ve saygılı bölümü ıslatmadan hafifçe mest etmelisiniz. Bu durumda inşaallah annenizin abdesti kabul olacaktır. Yüce Mevla’mız şifa versin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Merhaba,
  Annemin sol el parmağında tendon kopması oldu bugün mettal ile sardılar bantladılar su değmemesi değerse bantlar eskir yenileri takılır ama ne kadar çözülürse o kadar geç iyileşeceği söylendi. O yüzden sargıları çıkarıp abdest alması hatta su değdirerek bantları eskitmesi pek mümkün değil alınan abdest kabul olur mu?

 2. Merhaba hocam ayağıma dikiş atıldı şuan sargılı sargı üzerinden mest etsem kabul olur mu gusül abdestim?

 3. Merhaba benim elim kırıldı ve şuan alçıda ama kırılmadan önce gusül abdestim yoktu alçı üzerinden abdest aldım fakat her 10 günde bir alçı açılıp muayene ediliyor sonra aynı alçı tekrar sarılıp kapatılıyor. Her alçı açıldığında gusül abdestim bozulmuş mu oluyor. Alçı her açılıp kapatıldıktan sonra yeniden gusül mü almam gerekiyor

  1. Gusül abdesti almanıza gerek yoktur. Kolunuzun alçıya alınması gusül abdestinizi bozmamaktadır.

 4. Merhaba Hocam 7 Gün Önce Sol Ayak Bileğimi Kırdım Alçı Yerine Atel Takıldı . Atel Çıkabilen Birşey Fakat Yanlışlıkla Basarsam Bileğimde Acıyor. Gusül Alırken Çıkartmak Yerine Üstüne Mesh Etsem Olurmu Yoksa Çıkartmak Zorundamıyım

 5. Selamin aleykum hocam sağ elim kırıldı ve gusülüde sağ elimin üzerine geçirdiğim poşetle aldım kabul olur mu?

 6. Selamünaleyküm benim elim kesildi ve doktor su vurmayın dedi ben nasıl abdest alabilirim boşet geçirip yapsam kabul olurum

 7. Hocam sağ elim alçıda ve boy abdesti almam gerekiyor sağ elimi kullanamıyorum ağzıma ve burnuma nasıl su verebilirim

 8. Merhabalar sağ kolumda alçı var ve nasıl gusul alacagımı bilmiyorum yardım edernisiniz.

 9. Elimin yüzük parmağının tentonu koptu şu an sargıda nasıl gusül abdesti alırım doktor hiç su değmesin dedi.

 10. hocam iyi akşamlar ayak kucuk parmağım kırık ve sargılı ayağıma poset bağlayıp gusul abdesti alabilirmiyim.

 11. Hocam benim sağ elim yanık ve sarılı su değmemesi gerekiyor nasıl gusül abdest alabilirim

 12. Hocam 3 gün önce ayak bilegim çatladı yarım alçıya alındı alçıya ve sargıya şu değmemesi gerekiyor nasıl gusul alabilirim ?

  1. Alçılı olan bölüme su deydirmeden mümkünse alçılı bölümü afif nemli elinizle mesh etmek suretiyle alabilirsiniz. Yüce Mevla’mız şifa versin.

 13. Merhaba hocam parmağım kırık ve kolumu sargıya aldılar çıkarmam gerekiyor sargı üzerinden mest etsem kabul olur mu gusul abdestim?

  1. Evet bu şekilde yapmalısınız. Gusül abdestiniz kabul olur zira İslam dini kolaylık dinidir.

 14. hocam Selamun aleyküm motor kazası yaptım sol baccagım ve sol koluma platin takıldı b elimde ise çatlak var doktora Ameliyata girmeden önce gusul almam lazım dedim birşey olmaz dedi suan hala cenabetim 5 gündür yerimden de kalkamıyorum banyo yapmam yasak nasıl gusul alabilirim

  1. Böyle bir durumda teyemmüm alabilirsiniz zira teyemmüm gusül abdesti yerinede geçmektedir.

 15. Öncelikle merhaba hocam benim parmağım çatladı dijyir su ile temas etmesin dedi nasıl gusül almaliyim

 16. Hocam sağ ayağım dizime kadar alçılı ayağımın üstüne kesinlikle basmamam gerekiyor okul yurdunda kalıyorm imkanların kısıtlı nasıl gusül alabilirim

  1. Konuda bir arkadaşınızdan yardım istemelisiniz Yalnız bir odada yüzlerinizi ayağınızda bulunan altın üzerine mesh etmek suretiyle de olsa gusül abdesti almalısınız. Yüce mevlamız Şifa nasip eylesin inşallah.

   1. Sağ diz kapağı kemiğim çatladı kalçamdan ayağıma kadar atel var üstüne basamıyorum cünüp oldum nasıl gusül abdesti alacağım ?

 17. Sol ayağım kırıldı nerdeyse kalcama kadar alçıda ameliyat olucam ve suanda regl oldum böyle ameliyata girmem olurmu bide regl bittikten sonra abdestlenmek nasıl olcak banyo yapmamda yasak

 18. Hocam iyi akşamlar sağ elimin parmağında kırık var elim sargida nasıl gusül abdesti alabilirim sol ellemi

 19. Hocam bir arkadaşın iki elinde alçıdan sadece parmak uçları gözüküyor nasıl abdest alacak

  1. Eşi, annesi veya kız kardeşi veya bir erkeğin yardımıyla abdest almalıdır. Detaylar konu içerisinde yer almaktadır.

 20. Merhabalar ayak parmağım kırıldı ve ayağımda bacağıma kadar sargı ve alçı var nasıl abdest alabilirim.

 21. koluma dikiş atıldı ve şu an sargıda sargıyı ıslatmamam lazım nasıl gusül alabilirim

 22. Alcıya mi değdiricez ıslak elimizi sonucta derimin üstünde alçı var elimi alıcının icine sokmam mı lazım yoksa

 23. Merhabalar hocam benim kolumda dirseklil var omuzdan el bilegine kadar doktor kesinlikle cikmamasi gerekiyor dedi ben kolumu stresle sarim mest etsem abtesdim gecerli okurmu sizce

  1. Bu durumda ki yani alçı veya sargılı bir uzvu olan kimselerin mesh etmek sureti ile abdest almaları gerekmektedir.

 24. Kolum alçıda,belimdede yara var su değmemesi gerekiyor.bu durumda nasıl gusül abdesti alabilirim.

 25. Selamün aleyküm benim sorum sol ayak parmaklarımdan ikisi kırık ara sıra kanama yasıyoruz namazımı kılarken aldığım abdest kabul olurmu birde bboy abdestini nasıl alıcam şimdiden teşekkür ederim

  1. Boy abdestini konu içerisinde yer aldığı gibi almalısınız. Kanama konusunda kanama sürekli ise her vakit için ayrı abdest almalısınız ve ayağınız kanasada bir sonraki namaz vaktine kadar abdestli sayılırsınız.. Ancak bir iki günde bir oluyor ise kanamayı temizlemeli ve abdest almalısınız.

 26. Kesik parmak için doktor 4 gün su degmemesi gerekiyor. Bayan hasta ve boy abdesti nasil alabilirim?

  1. Parmağınıza su değdirmeden gusül alın. Özrünüz olduğundan dolayı bir sorun olmayacaktır.

 27. Sol kolum tamamı alçıda kendim banyoya giremem ve ailemide sık sık beni yıkayın diye zorlayamam. Gusül için teyemmüm le hallediyorum normal abdestide çok kaçırdığım için onuda teyemmümle alıyorum.

 28. ayağım diz kapağına kadar alçı da ve ben ayağı zor kalkıyorum mesh vererek abdest alsam günah olur mu

 29. Ayagımdakı topuk kaydı yapıldı şimdi sadece zedelendiği için alçıda durcakmış 3 gün .
  gusul almam lazım ne yapmalıyım

 30. parmağım kırıldı nasıl abdest alabilirim bileğime kadar sarılı ve hiç su değmemesi lağzım

 31. Parmaklarimi kırıldı avcumda büyük bi patlak var kemik açık durumda kolun alt tarafı alçı ust tarafı sargı doktorlar asla şu deydirme dedi çünkü enfeksiyon lu elim nasıl gusül alcam mest ederken parmaklarima değer yada ust tarafı sargı sızar diye korkuyorum ne yapmaliyim

 32. Bisikletle takla attim yerde suruklendim kolum kalca kemigim omzum sargili alci deil sargi boy abdesti veya normal abdestimi nasil alabilirim tesekkur ederim

  1. Değerli ziyaretçimiz,geçmiş olsun.Sorunuz konu içerisinde cevaplandı. Yüce Mevla’mız şifa versin.

 33. selamun aleykum..hocam benim alnımda 4 tane dikiş var sargılı..ben nasıl abdest alabilirim..

  1. Sargılı bölüme su değdirmeden mümkünse mesh ederek abdest alabilirsiniz. Eğer çok ağrı yapıyorsa alınızı secdeye değdirmeden veya fazla bastırmadan namaz kılabilirsiniz.

 34. Motor. Kazasi gecirdim dizimde ve kolumda deri soyulmalari var ve suyu azda olsa degdirmeye calistim ama pek emin olamadim gusul abdestim kabul. Olurmu

 35. Iyi aksamlar hocam hocam bir hafta önce sol kolum iki yerden kırıldı ameliyat oldum iki platin takıldı öğrenmek istediüim hocam insan rüyasında veya eşiyle birlikte olursa olurmu olursa temizlenmemiz için her zaman yaptığımız normal bildiğimiz gibimi abdest alalım .anlatırsanız müteşekür ederim

 36. hocam merhaba; benim sağ elim bileğime kadar yandı ve kullanamıyorum, su değdiremiyorum. elimi sargı ve poşetle sarıp sol elimle gusül ve normal abdest aldım . yara kısmının mesh edileceğini bilmiyordum yapmadım da ama istemeden sargı bezi biraz ıslandı. oruç tutuyorum abdestim ve dolayısıyla orucum kabul olur mu ??

 37. hocam ben bugun kuzenimle oyun oynarken ayağımı burktum ama oncekilerden daha fena tabi birazda kiloluyum suan namaz alıcam ama abdestim yok ve annem ayagımı zeytinyağlı pamukla sarıp su geçmemesı ıcın poşet sardi nasıl alıcagımı bılmıyorum bu arada 13 yaşımdayım namaz kılacağım ama oturarak kılsam olurmu lutfen acıl cvp açığım namaz kılmaya yenı başladım pek bılmıyorum imam hatipe gitsemde :)

  1. Oturduğunuz yerde abdest alın. Bir leğen yardımı ile olabilir. Sonra namzınızı oturarak kılabilirsiniz. Sarılı olan ayağınızı ise yıkamayın nemli eliniz ile üzerini mest edin.

   1. çoookkkk saolun hocam yarın doktora gitcez ayagımı hafif sardık alıcam kılıcam hocam saolun

 38. Hocam ben 2 hafta önce büyük bi motor kazası geçirdim sağ bacağıma büyük bi platin takıldı ve boydan boya alçıda. Ve sol kolum da kırık olduğu için o da alçılı. Ve hocam bırakın banyoya gidip te abdest almayı ben koltuk degnekleriyle ayağa zor kalkıyorum. Zaten sadece tuvalet için ayağa kalkıyorum onda bile dört beş adımda kendimi yatağa zor atıyorum. Hocam ben dün gece ruyalandim ve cünüp luk söz konusu şu an. Hocam lütfen bi bi şeyler söyleyin. Ben şimdi bacağım ve kolumdaki alcidan geçtim ayağa bile kalkamıyorum. Nasıl gusül abdesti alıp ta cünüp lüğümü giderecegim

  1. Üzerinizde ki necaseti giderin. Daha sonra yanınıza biraz su alın ve alçılı olmayan elinizle ulaşabildiğiniz bütün bölgelerinizi ovalayarak suyun değmesini sağlayın. Evli iseniz eşinizden değilseniz annenizde veya ablanızdan yardım isteyebilirsiniz. Sonra elinizi burnunuzu yıkayın ve yüzünüzü yıkarken gusül abdestine niyet edin ve böylece gusül almış olun. Namazlarınızıda oturduğunuz yerde kılabilirsiniz. Yüce Mevla’mız şifa versin. Geçmiş olsun.

   1. Değerli ziyaretçimiz eğer eliniz sargılı ise veya su değmemesi gerekiyor ise su değmemesi gereken bölgeyi mesh etmek sureti ile gusül abdestinizi alabilirsiniz.

 39. hocam bazı sapkın arkadaşların dalga geçmek için yazdiğı sorular sizi yıldırmasın ALLAH razı olsun çok önemli bilgiler veriyorsunuz

  1. Düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Her soruyu yadırgamadan ciddiye almaya ve cevaplamaya çalışıyoruz.

 40. saygılar Hocam,
  bugün okul dersinde elim incildi ve bez sarıldı gakat kremi doktor sürdü bende aynısından olmadığı için yıkayınca geçer mi geçmez mi bilemiyorum sizce çıkarmadan hafif deydirsem abdeste suyu kabul olur mu ?

 41. Ben bir keresinde alçılı kolumla abdest aldım ve birdahakinede alçıyı çıkardım ve abdestimi aldım anneme alçıyı çıkardım ve öyle banyo ettim dedim annemde kızdı bana annem de bana kolun yamuk olur yanlış kaynar dedi bende birdakine alçıyı çıkarmadan gusül aldım kabul olur mu?

 42. HOCAM şimdi alci dirseyin aşasinda gusul alirkn 3 kere omuzlara su dokuyoruz alcili taraftaki omuza 3 defa dokcezmi doktukten sonra mest etcemiz yerın her tarafınımı yoksa yüzeyını mi yapcaz bide kaç kere yapcaz şimdiden sağolun

  1. Her zaman gusül abdestini nasıl alıyorsanız o şekil almalısınız. Yalnız alçılı bölümü bir poşet yardımıyla veya sudan koruyarak gusül almalı ve alçılı bölümü ıslak eliniz ile hafifçe mest etmek sureti ile sıvazlamalısınız.

   1. S. A hocam ayağım çıktı çıkıkçı ayağımı sardı 24 saat çıkarma dedi parmak uçlarını yıkasam olur mu?

   2. Parmak uçlarını yıkayabildiğiniz kadar yıkayıp sargılı bölümde hafifçe mest ediniz.

  2. sağ kolum kırıldımı çatladımı bilmiyorum kolum alçıda GUSÜL abdesti almam gerekiyor . Bu mesh işini poşetten mi mesh ediyoruz yoksa poşetsizmi mesh ediyoruz. doktor ıslatma dedi alçıyı oışetten mesh etsem olurmu acil cevap
   çok teşekkür ederim

 43. Sol ayagim belime kadar alçıda parmaklarim acik bitek ve alciya su deydirmem yasak. Parmk su deydirmesem olur mu alci islanicak yoksa

  1. sargının altında bir yara söz konusu ise suyun teması yaraya zarar vereceğinden sargı açılmadan sargının üzeri mesh edilmelidir.

   1. Alçılı bölümü ıslak eliniz ile hafifçe mest etmek sureti ile sıvazlamalısınız.

 44. Merhaba hocam ben serçe parmağımdan ameliyat olduğum için parmağım komple sargıda ve doktor kesinlikle o bölgenin ıslanmamasını söyledi bu durumda ne yapabilirim

  1. Bu durumda ki yani alçı veya sargılı bir uzvu olan kimselerin mesh etmek sureti ile abdest almaları gerekmektedir. Konuyu okuyun lütfen.

 45. Kolum kırıldı alçı yerine atel takıldı çıkartılabilen bir şey bu atel 15.günü kırıgın beş vakit namazın her abdestinde çıkarıp takmak zorunda mıyım yoksa mest yeterli midir hocam?

  1. Eğer doktor size örneğin banyo yaparken çıkarabilirsiniz dediyse abdest alırkende çıkarmalısınız. Bu sizi zorlayabilir ama kısa bir dönem bu zorluğa katlanmalısınız. Yüce Mevla’mız şifa nasip eylesin.

 46. hey güzel Allahım hocam cvp yazan hocam peki diğer elimizi nasıl yıkayacaz diğeri alçıda bnm niye yarım yamalak bilgilendirip bırakıyosunuz

  1. Niye bu kadar kızdınız anlamadık. Bizce sizde bizi anlamamışsınız. Alçılı olmayan elinizi çeşmenin altına tutmak sureti ile yıkayabilirsiniz. Veya buda mı olmadı annenizden, evli iseniz eşinizden bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

 47. Kolum sargıdaydı ve gusul alırken sargıyı mesh etmeyi unuttum sonra 2-3 saat sonra aklıma geldi hemen gidip suyla mesh ettim gusul kabul olur mu?

  1. Vucudunuzdaki ıslaklık kuruduktan sora aklınıza geldiyse ki durum bunu gösteriyor. Bu nedenle tekrar gusül abdesti almalısınız.

 48. Hocam sargının her yerine deymesi şart mı. Sargının bir bölgesine elimi dahi deyemiyorum. Ne yapayım.

  1. Yapabildiğiniz kadar yapın elinizden geldiği kadar sargınız çıktıktan sonra tekrar gusül alınız.

  1. sargının altında bir yara söz konusu ise suyun teması yaraya zarar vereceğinden sargı açılmadan sargının üzeri mesh edilmelidir.Bu durumda olan kimse kolu alçılı iken gusül abdesti aldıysa alçısı çıkarıldıktan sonra gusül ve namaz abdestini yeniden almalıdır.

 49. Selamın aleyküm hocam kafam delindi ve bandajlı güzel abdestini nasıl alabilirim yara harici yerleri yıkamalımıyım yoksa başımı mesaj mi etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Başınızın üzerindeki sargıyı hafifçe mest etmek sureti ile abdestlerinizi alabilirsiniz.

 50. elim alçıda 15 gün oldu rüyamda boşalmışım ne yapmalıyım ve eşimle ilşkiye girmem mümkünmü

  1. Alçılı olabilirsiniz bu günlük yaşantınıza ve ibadetlerinize engel değildir. Alçılı bölgenizi mest etmek sureti ile abdestlerinizi alabilirsiniz.

 51. Mecburen alçılı ayağımızı poşetle veya süreç ile kapatmamız gerekiyor alçı zarar görmesin diye poşet üzerinden mest etsek olurmur mu?

  1. Mest demek elleri ıslatarak hafif bir sürmektir. Bu işlem mest edilen yerin ıslanmamasını sağlamak içindir. Bu dahi zarar verecek ise mest etmeyin. Sadece mest etmek için poşete gerek yoktur. Eğer poşet devamlı kullanılıyor ise bu durumda poşetin üstünü mest edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu