NamazSorularınız

Akşam Namazında Cemaate Son Secdede Yetişirsek Nasıl Kılmalıyız?

hocam selmün aleyküm akşam namazı ile ilgili bir sorum olacak cevaplandırırsanız sevinirim Allah razı olusun.
İmama son rekatta sadece secdede yetiştik 3. rekatta yazmış olduğunuz gibi mi kılacağız yoksa imam selam verdikten sonra ayağa kalkıp aynı tekrar secde ettikten sonra tahiyyta tekrar oturup 3. rekatı kılmış gibi devam edeceğiz aydınlatırsanız sevinirim. hayırlı akşamlar Allah (c.c) razı olsun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, cemaate geç kaldıysanız ve imam rükudan doğrulduysa bu rekat sizin açınızdan bir rekat olarak sayılmamaktadır. Dolayısı ile camiye girdiniz ve imam secde de iken tabi oldunuz. Tabi imam selam verinde anladınız ki imam zaten son rekatını kılıyormuş. Bu durumda cemaat sevabını alırsınız zira imam selam vermeden önce cemaate dahil oldunuz. Konu bundan sonra nasıl namaza devam edeceğinize gelince imam selam verdikten sonra ayağa kalkıp sübhaneke duasından başlayarak sanki akşam namazını yeni kılıyormuş gibi namazınızı kılmalı ve tamamlamalısınız. Akşam namazının kılınışı ile alakalı olan Akşam Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu